Közelegnek az Ethereum motorját jelentő EVM végnapjai

Az Ethereum társalapítója, Vitalik Buterin a hétvégén egy új javaslatot osztott meg, amely gyökeresen átalakítaná az okosszerződéseket működtető rendszert. Buterin javaslata, amelyet az Ethereum legfontosabb fejlesztői fórumán tett közzé, az Ethereum Virtual Machine, a hálózaton futó programokat működtető szoftvermotor lecserélését javasolja a RISC-V-re. Ez utóbbi egy népszerű nyílt forráskódú keretrendszer, amely többek között beépített titkosítást kínál. Az EVM az Ethereum alapkoncepciójának kulcsfontosságú része, és az egyik fő tényezőnek tekintették a hálózat sikerében. Számos nem Ethereum hálózat használta aztán az EVM-et a saját láncai felépítéséhez, ahogyan az Ethereumra épülő második réteges hálózatok növekvő ökoszisztémája is, beleértve a Coinbase Base láncát.
Mi lesz az EVM után az Ethereummal?
Az EVM már régóta alapvető szerepet játszik az Ethereum fejlesztésében. Az Ethereum Virtual Machine (EVM) az Ethereum blokklánc szíve, amely az okos szerződések végrehajtásáért és a decentralizált alkalmazások (dAppok) futtatásáért felelős. Úgy kell elképzelni, mint egy globális, decentralizált számítógépet, amely világszerte több ezer csomóponton keresztül dolgozza fel a tranzakciókat és hajtja végre a kódot. Az ezt használó más láncok zökkenőmentesen kapcsolódhatnak az Ethereumon futó alkalmazásokhoz. Az EVM-alapú hálózatok fejlesztői pedig zökkenőmentesebben tudnak átállni az alkalmazások építésére közvetlenül az Ethereum ökoszisztémán belül.
A mostani új javaslat Buterin szerint jelentősen javíthatja az Ethereum végrehajtási rétegének hatékonyságát, megoldva az egyik elsődleges skálázási szűk keresztmetszetet. Plusz nagyban javíthatja a végrehajtási réteg egyszerűségét is. A RISC-V architektúra, amely más blokklánc-ökoszisztémákban, például a Polkadotban korlátozottan terjedt el, Buterin szerint bizonyos típusú alkalmazások esetében több mint 100-szoros hatékonyságnövekedést kínálhat. A RISC-V (avagy „risk five”) egy nyílt forráskódú utasításkészlet-architektúra (ISA), amely a csökkentett utasításkészletű számítások (RISC) koncepcióján alapul. A Berkeley-i Kaliforniai Egyetemen fejlesztették ki, és rugalmassága, skálázhatósága és nyitottsága miatt vált népszerűvé.
Mit nyerne ezzel a hálózat?
Ezek a fejlesztések csökkenthetik a hálózat költségeit – amit sokáig az elfogadás egyik fő akadályának tekintettek. A RISC-V elsődleges előnyei közé tartozik, hogy natívan támogatja a titkosítás bizonyos fajtáit. Az új architektúrára való áttérés Buterin szerint egyszerűbb alternatívája lehet a közösség jelenlegi tervének, amely az EVM újjáépítését jelenti a zéró-tudás kriptográfia köré. Buterin javaslata egyébként nem valószínű, hogy a közeljövőben megvalósul. De ez egy hosszútávú terv, hasonlóan az olyan projektekhez, mint a Beam Chain, amely az Ethereum konszenzusrétegének átalakítására törekszik.
Nagyon kellene valami lendület a hálózatnak, mert az utóbbi időben kezd visszaesni a teljesítménye. Csökkentek a tranzakciós volumenek és az Ethereum tokenje sem tudja igazán tartani a lépést a többi hálózattal. Az év elején az Ethereum Foundation, a tágabb Ethereum ökoszisztéma fejlődését támogató elsődleges nonprofit szervezet vezetőváltáson is átment. A változásnak az a célja, hogy megpróbálja kezelni azt a helyzetet, miszerint az ökoszisztémának nincs világos terve a jövőre és veszít az előnyéből a versenytársakkal szemben.
Az ökoszisztéma számára teljesen új koncepcióváltásra lehet szükség
Ryan Lee, a Bitget Research vezető elemzője szerint Buterin javaslata rávilágít az alapító nagyobb hatékonyságra és hardverkompatibilitásra irányuló elképzeléseire. A RISC-V moduláris, nyílt forráskódú architektúrája segíthet a gyorsabb végrehajtás feldolgozásában és a szélesebb körű eszközpotenciálban, különösen az Ethereum skálázódásával. Egy ilyen váltás azonban rendkívül összetett lenne. Az EVM mélyen beágyazódott az Ethereum intelligens szerződéseibe, a fejlesztői eszközökbe és a második réteges hálózatokba.
Az átállás jelentős koordinációt igényelne a hálózat résztvevői között, visszafelé kompatibilis megoldásokat, és a megfelelő kezelés hiányában a fragmentálódás kockázatát rejtené magában. Bár az ötlet még mindig koncepcionális, mutatja az Ethereum még mindig kialakulóban lévő álláspontját az innovációval kapcsolatban. Ha ezt az utat követik, az több alacsonyabb szintű fejlesztőt vonzhatna, és felkészíthetné az Ethereumot a nagy teljesítményű alkalmazások következő generációjára. Mégis, az ökoszisztéma megzavarásának költségeit a hosszú távú előnyökkel szemben kell mérlegelni. Egyelőre ez egy jel arra, hogy mi várható – nem pedig azt mutatja, ami küszöbön áll.