RED FLAG! Saylor szerint a bitcoin tartalékigazolás rossz ötlet

A proof-of-reserves (PoR), magyarul tartalékigazolás egy olyan auditálási módszer a kriptoszektorban, amelynek célja, hogy egy központi tőzsde vagy más intézmény igazolja, hogy rendelkezik a felhasználók által nála tárolt eszközökkel. Ez az alapértelmezés, de a nagy kriptobirtokos cégek esetén a Proof-of-reserve (PoR) egy olyan átláthatósági lépés, amellyel azt igazolják, hogy elegendő eszközzel rendelkeznek kötelezettségeik fedezésére. Michael Saylor, a Strategy, korábban MicroStrategy cégének vezetője szerint a blokkláncról származó tartalékigazolások közzététele a cégek részéről rossz ötlet, mert biztonsági kockázatokat jelenthet.

Saylor erről egy május 26-ai, a Las Vegasban megrendezett Bitcoin 2025 konferencia apropóján tartott rendezvényen beszélt, amikor ennek az átláthatósági lépésnek a cégek általi bevezetéséről kérdezték. Szó szerint azt mondta, hogy „ez egy rossz ötlet”, mert meglátása szerint ez csak csökkenti minden szereplő biztonságát. Amikor pedig a Blockware Solutions elemzője megkérdezte tőle, hogy a Strategy közzétesz-e tartalékigazolást, Saylor nem válaszolt a kérdésre.

Ijesztő, hogy Michael Saylor szerint a tartalékokat igazolni rossz ötlet

A tartalékigazolás (PoR) elég gyakori átláthatósági lépés, leginkább a kriptotőzsdék körében. Igazolja, hogy a vállalat elegendő kriptotartalékkal rendelkezik az ügyfelek betéteinek fedezésére. De ahogy a bevezetőben említettük, azt is igazolhatja, hogy kriptókon alapuló tőzsdén kereskedett alapok rendelkeznek a szükséges mennyiségű kriptovalutával. Persze a Strategy vezér elismerte, hogy az FTX vagy éppen a Mt.Gox összeomlásából kellett tanulni, de véleménye szerint a tartalékigazolás nem a megfelelő lépés. A legnagyobb problémát azzal látja, hogy az összes tárca címét közzétenni súlyos biztonsági kockázat. Konkrétan a mesterséges intelligenciát is belekeverte a kérdésbe, mert arról beszélt, hogy bármelyik AI-t is kérdezi az ember, legalább 50 oldalnyi biztonsági kockázatot kapna, ha a tárcák címének közzétételéről kérdeznék.

Számos kriptotőzsde, letétkezelő és tőzsdén kereskedett alapot létrehozó cég kezdte el közzétenni a tartalékigazolásait az FTX 2022 novemberi összeomlását követően. Ezzel igyekeztek bizonyítani, hogy elegendő eszközzel rendelkeznek az ügyfelek befizetéseinek fedezésére. A legnagyobb szereplők is támogatják ezt az átláthatósági intézkedést, így például a Binance, a Kraken vagy éppen az OKX és a Bitwise is. Saylor még tovább támadta a beszélgetésben a tartalékigazolást. Rámutatott, hogy szerinte egy ilyen igazolás csak azt mutatja meg, hogy mit birtokol a vállalat, nem azt, hogy mivel tartozik. A kritikusok szerint Saylor álláspontja figyelmen kívül hagyja a tartalékigazolás átláthatósági előnyeit. Enélkül az olyan cégek, mint a Strategy, leginkább csak a „bizalom” nevű biztosítékokra támaszkodnak valós dokumentumok vagy auditok helyett. Egyes szakértők úgy vélik, hogy a modern tartalékigazolási módszerek, például a Merkle-fa alapú auditok, úgy kezelik a biztonsági aggályokat, hogy közben átláthatóságot biztosítanak. A Strategy a világ legnagyobb vállalati Bitcoin-tulajdonosa, aktuális 580250 bitcoinnal.