Miért félrevezető a Bitcoin 51%-os piaci dominanciája?

A Bitcoin piaci dominanciáját mindig is a piac aktuális helyzetének egyik mérőszámaként vizsgálták. Jelenleg ez a mérőszám az elmúlt éveket nézve a legnagyobb, 51%. Viszont piaci elemzések azt mutatják, hogy túlértékelni nem igazán szabad ezt az adatot, főleg, ha mondjuk a kriptopiacok teljes egészének dinamikáját vizsgáljuk.

Így kell értelmezni a Bitcoin dominancia mérőszámát

Maga a legnagyobb kriptovaluta, a Bitcoin dominanciája azt mutatja meg, mekkora része van a BTC-nek az összes kriptovaluta piaci kapitalizációjából. Bár elsőre ez a Bitcoin piaci erejét tükrözné, valójában a mérőszám nagyrészt a Bitcoin és az Ether, a második legnagyobb kriptopénz közötti kereskedési aktivitást tükrözi. Ez a dinamika torzíthatja az előbb bemutatott mérőszámot, főleg ha mondjuk az ETH/BTC kereskedési párban nagyobb megingások vannak. Az Ethereum piaci részesedése egyébként már évek óta stabilan 17% környékén mozog és a lenti diagramon látható is, hogy milyen fordított kapcsolat van a BTC dominancia és az ETH/BTC pár mozgása között.

A Bitcoin dominancia mérőszámának értelmezése azért sem könnyű, mert például ott az USDT stabilcoin, ami 6,3%-os piaci részesedéssel rendelkezik. És amelynek piaci tőkeérték változása nem kriptopénzpiaci aktivitás eredménye sokszor. Például amikor dollárban lévő alapok beáramlásáról beszélünk. Tehát ezért a stabilcoinok piaci kapitalizációja nem a befektetést magát, hanem a befektetők felkészültségét tükrözi a kriptopiaci kitettségük fedezésére például. Természetesen azért a mérőszám önmagában mégis jelent valamit, például a BTC, ETH, USDT hármast leszámítva az összes többi kriptoja 10%-ot zuhanva tavalyhoz képest már csak 25%-on áll. 2023-ban a Bitcoin dominancia folyamatosan változott, ahogy például az ETC/BTC pár változott mondjuk a Shapella Ethereum upgrade után. Ez az indikátor tehát kizárólag más piaci mérőszámokkal egyben vizsgálva biztosíthat valamiféle valós képet a helyzetről.