Minden eddiginél nehezebb profittal BTC-t bányászni

Az elmúlt napokban elég sokszor írtunk arról, hogy a jelenlegi energiaválság milyen hatással van a kriptopiacokra és specifikusan a bitcoinbányászokra. A helyzet ebben a szektorban nagyon nem egyszerű. A hashráta az egekben, ennek eredményeként a bányászati nehézség is növekszik, a hash-ár pedig a földbe állt. Köszönhetően annak, hogy a bányászok problémái ellenére a bitcoin ára nem nagyon mozdul ki a 19 ezer dollár körüli sávból.

Bitcoin bányászok avagy a végén csak egy maradhat?

A tegnapi nap folyamán a bányászati nehézség 3,4%-kal növekedett, a hash-ár pedig 0,055 dollárra esett vissza. Ez az ASIC éra legalacsonyabb hash-ár mérőszáma. A hash-ár a terahash/másodperc/napra viszonyított dollárérték. Minél magasabb a hash teljesítmény a bitcoin blokkláncon, annál kevesebbet ér egy bányász saját teljesítménye. Ha a különböző ASIC modellek profitabilitását vizsgáljuk különböző áramköltségek mellett, akkor is eléggé jól látható a bányászok problémája. Ha mondjuk az áramköltség egy kWh esetén 0,06 amerikai dollár, akkor a legtöbb ASIC modell még profitot termel, de például az S9, M21, M20 gépek már veszteséggel dolgoznak. Értelemszerűen ha a 0,08 dolláros árat nézzük egy kWh esetén, akkor még több gép lesz veszteséges, de még mondjuk az S19 tartani fogja magát minimális profittal így is.

Mining loss

A 0,1 dolláros kWh ár viszont már a teljes vérengzés területe. Ebben az esetben már csak az S19 Pro (Braiins OS+ firmware-rel) és az S19 XP tud profitot termelni – ez utóbbi egyébként a leghatékonyabb elérhető modell a piacon. Minden más esetben csak veszteséget generálnak a bányászok ilyen áramár mellett. Nehéz persze egy klaviatúra mögül megítélni, hogy melyik bányász mennyiért kapja az áramot, de általános becslések szerint 0,06 és 0,1 dollár / kWh környékén mozog a többség. A hashráta növekedése mögött a fő ok az, hogy rengeteg projekt most ment el élesben az Egyesült Államokban. Hiába a jelenlegi helyzet, annyira sok pénz lett beletolva ezekbe a projektekbe, hogy nem fogják ott hagyni a gépeket parlagon heverni. Szóval konkluzióként elmondható, hogy most mindenki a másikat figyeli, mert a kérdés – ki marad állva 2023-ra még?