Minden eddiginél több bitcoin került kibányászásra

Újabb mérföldkőhöz érkezett a bitcoin kínálati oldalának telítődése, hiszen a napokban minden eddiginél több, az összes lehetséges érme 90 százaléka kibányászásra került. A bitcoin algoritmusából adódóan az érmék száma korlátozott, egészen pontosan maximum 21 millió. Most ebből a 21 millióból már 18,890,000-nél is több van forgalomban. A hálózat szabályainak alapján, ahogy egyre kevesebb a még szabadon maradó, bányászható érme, úgy növekszik exponenciálisan a bányászat nehézsége.

Ez a szabályozási mechanizmus több célt is szolgál. Egyrészről, ha a bányászati nehézség konstans lenne korlátlan számú érmével, úgy az érmék hamar elértéktelenednének. Másrészről azonban, ha az érmék száma korlátozott lenne, viszont a bányászati nehézség nem nőne akkor fennállna a veszélye, hogy miután az összes elérhető érme forgalomba kerül a hálózat “megreked”. A bányászok kilépnek a piacról, az érdeklődés alábbhagy, az egész projekt feledésbe merül és az érmék szintúgy értéktelenné válnak. Az érmék számát korlátozni, és a bányászati nehézséget fokozatosan exponenciálisan növelni remek középutas megoldás, ami kiválóan támogatta az árfolyam az utóbbi években tapasztalható növekedését.

Azért nem holnap lesz vége a bitcoin bányászatnak

A bányászoknak 2009 január 9.-e óta, vagyis a hálózat indulása óta 12 évre volt szükségük, hogy kifejtsék az összes érme 90 százalékát. Ha valaki azon aggódna, hogy akkor ezek szerint pár éven belül telítődhet a piac, ne tegye. Az algoritmus által szabályozott bányászati nehézségnek köszönhetően a bitcoin kínálati oldalának telítődése 2140-ig, vagyis még jó 120 évig nem várható, ésszerűen növekvő bányászati kapacitás feltételezése mellett sem.

2010-ben amikor még csak az elérhető érmék 10 százaléka volt forgalomban, egyetlen bitcoinért mindössze 0,10 dollárt kellett fizetni. 2012 decemberre már az érmék 50 százaléka kibányászásra került, így egy érme már 7,50 dollárt ért. Most minden eddiginél több bitcoin van forgalomban, az árfolyam mégis 50 ezer dollár körül mozog, sőt néhány hónappal ezelőtt 69,000 dollár környékén döntött csúcsot. Bár az árfolyam emelkedésének java természetesen a hálózat egyre növekvő terjedéséből, elfogadottságából, és befektetési spekulációból adódik, az okos önszabályozó mechanizmus nélkül mindez lehetetlen lett volna. Az árfolyam azért is tud ilyen magasan maradni, mivel ha ma valaki bitcoinhoz akar jutni, de nem venni akar, hanem bányászni, egyre és egyre nehezebb dolga lesz, hiszen a még kibányászható érmék száma folyamatosan csökken.

Annak ellenére egyébként, hogy az elméleti maximum kínálat 21 millió, ennyi érme sosem lesz ténylegesen forgalomban, amelynek számos hétköznapi oka van. A Chainanalysis bitcoin elemző cég számításai szerint több mint 3,7 millió érme (kb 190 milliárd dollár jelenlegi árfolyamon) került ki örökre a körforgásból elfelejtett jelszavak, vagy például halálesetek miatt.

( Forrás )