Nagyobb kriptopiaci árfolyamugrás jöhet – most éri meg beszállni?

A kriptovaluták piacát leginkább izgalomban tartó makrogazdasági kérdéskör megint a vámok lettek. A hírek szerint az Egyesült Államok és India a következő 7-10 napon belül kereskedelmi megállapodást fog aláírni. Ha ez a megállapodás létrejön, az az indiai gazdaság számára előnyös lesz, mivel az eddig máshol, leginkább Kínában gyártó vállalatok valószínűleg az országba helyezik át a termelést. Az USA és India közötti potenciális kereskedelmi megállapodás akkor jönne létre, amikor a BTC árára vonatkozóan komoly fellendülést vár a piaci szakértők nagy része. A várható alku értelmében az USA részben mentesítheti az indiai árukat a 26%-os kölcsönös vámok alól. Emellett az indiai importra 10%-os vámot vethetnek ki, bizonyos termékcsaládokra pedig nulla értékűt. A meg nem nevezett források szerint ráadásul az Apple indiai gyártási műveletei mentesülhetnek a Donald Trump által az Apple telefonjaira javasolt 25%-os vám alól.
Ha tényleg nyélbe ütik ezt az alkut, akkor az biztosan enyhítheti a vámok miatti globális feszültségeket és javíthatja az indiai-amerikai kapcsolatokat. Az online közösség körében eléggé megosztó a hír. Egyesek szerint nagyon jó döntés volt India részéről, hogy elsőként lépett, hiszen így átvehetik az üzletet és a termelés egy részét Kínától. Ugyanakkor mások szerint nem igazán előnyös India számára az alku, hiszen még így is jelentős vámokat kap az exportjára.
A bitcoin és az altcoinok ára komoly emelkedés előtt állhat?
Szintén befolyásoló tényező lehet a piaci mozgásokra az, hogy mi történik Kínával. Még áprilisban Donald Trump amerikai elnök 54%-ról 145%-ra emelte a kínai importra kivetett amerikai vámokat. Megtorlásként az amerikai árukra kivetett vámok 84%-ról 125%-ra emelkedtek. Ekkor a május 14-i genfi tárgyalásokat követően az USA és Kína 90 napos szüneteltetésben állapodott meg. Nem tudni, hogy ebből mi fog kisülni, de azért a szüneteltetés és az indiai megállapodás híre javított a piac hangulatán. Meg is ugrott a BTC ára akkor 104 ezer dollárig, majd volt némi konszolidáció az azt követő őrületes időszak előtt, amikor a BTC ára május 22-én majdnem elérte a 112 ezer dolláros sávot. Aktuálisan a cikk írásakor 108000 dollár körül van egy coin ára, ami 24 órán belül 0,21%-os csökkenést jelent. Most:
BTC Price
A Glassnode által szolgáltatott friss adatok szerint több mint 420000 BTC-nek most 94000 dollár körüli költségalapja van. Ez masszív intézményi felhalmozásra utal, ami egyébként a jelenlegi növekedési ciklus legerősebb mozgatórugója. Az ilyen masszív felhalmozás folytatódása pedig megágyazhat egy újabb történelmi csúcsnak.

420 ezer bitcoin költségalapja 94 ezer USD körül van
Amikor a BTC történelmi csúcsra jutott néhány napja, akkor sokan az altcoin-szezon beindulását is várták. Ez a várakozás akkor erősödött el igazán, amikor a Bitcoin a történelmi csúcsa után kisebb konszolidációval szembesült. Azonban az olyan top altcoinok, mint az Ethereum (ETH), az XRP és a Solana (SOL) jelenleg inkább lefelé ívelő tendenciát mutatnak az áraikban. Az elmúlt hét napban az ETH ára nem is igazán tudott kimozdulni a 2500 dolláros szintről, de hét napos periódust nézve az XRP például 2,38 dollárról 2,31 dollárra zuhant vissza. A Solana viszont kisebb kitörést mutat ebben a periódusban, aktuálisan 173 dollár környékén mozog az ára az egy héttel ezelőtti 169 dolláros árhoz képest.
Michael van de Poppe népszerű kriptoelemző az altcoinok árának csökkenését és a bitcoin áremelkedésének megtorpanását az EU-ra kivetendő esetleges amerikai ámoknak tulajdonította. Viszont ne felejtsük el, hogy az ilyen megtorpanások mindig jó lehetőséget biztosítanak a beszállásra. Az előbb említett Poppe például korábbi példákat hozott fel, amikor az időleges visszaesések nagyszerű rövidtávú hozamlehetőségeket kínáltak.