Működhet a bitcoin rendszere bányászat nélkül is?

New York állítólagos Bitcoin-párti polgármestere, Eric Adams támogatja a kriptovalutákat, de nem támogatja a kriptobányászatot – írja a New York Post. De vajon működhet-e a bitcoin bányászat nélkül is?

Adams ezt a megjegyzést fogalmazta meg, miközben az állam törvényhozása előtt tanúskodott Kathy Hochul kormányzó 2023-as költségvetésével kapcsolatban. Adamsnek egy kérdést tettek fel a kriptobányászat környezeti hatásairól. Ez volt az első fellépése New York törvényhozó testülete előtt polgármesterként.

 „A kriptovalutát támogatom, nem a kripto bányászatot” visszhangzott az interneten Adams válasza.

A környezetvédők üdvözölték a válaszadást, míg mások rámutattak annak paradox természetére.

A Proof-of-Work rendszerekben, mint amilyen például a Bitcoin is, a bányászat az a folyamat, amely során ellenőrzik a tranzakciókat és biztonságossá teszik a blokkláncot. Így tulajdonképpen egyik sem létezhet a másik nélkül.

Léteznek olyan rendszerek már, mint például a proof-of-stake, ahol a hálózaton futó tranzakciókat más módszerrel ellenőrzik a blokkláncon. Arról azonban nem esett szó, hogy Adams valójában mire is gondolt akkor, amikor kijelentette, hogy nem támogatja a kriptovaluták bányászatát. Van azonban egy tippünk, mi is állhat a háttérben.

A bitcoin környezeti hatásai miatt merült fel a bányászat nélküli jövő

A Bitcoin hálózatát nemrégiben tavak felforralásával vádolták meg New York államban. Adams megjegyzése arra lehetett volna kísérlet, hogy megnyugtassa a New York állambeliek azon aggódását, hogy a bitcoin bányászata felforralja az egyik tavukat. A Greenidge Generation földgázerőművét 2019-ben alakították át, hogy kiszolgálja a 8000 ASIC bányászgép által működtetett farmot. A helyiek azonban azt mondják, hogy az üzem szennyezi a levegőt, és forró vízzel árasztja el a helyi tavat.

De szerencsére kiderült a helyi növény- és állatvilág azért nem szenved annyira. A Greenidge Bitcoin bánya naponta csak a Seneca-tó teljes térfogatának 0,003%-ának megfelelő vizet szivattyúzhatja ugyanis vissza. A Greenidge vezérigazgatója a közelmúltban cáfolta azokat az állításokat, amelyek szerint az üzem negatív hatással lenne a tóra. Egyes adatok ugyan azt sugallják, hogy a tóban a halak mennyisége csökken, de nehéz bizonyítani, hogy valóban ennek oka a közeli bitcoin bányászat.

A polgármester kriptobányászat-ellenes álláspontjára reagálva a Seneca Lake megőrzéséért küzdő társaság elnöke, Joseph Campbell azt mondta, megkönnyebbült, amikor kiderült, Adams megértette, hogy a Bitcoin bányászata New York államra nézve milyen fenyegetést jelent.

A fentiekből tehát látszik, hogy Adams paradox állítása leginkább politikai fogás volt, hogy megnyugtassa a helyi lakosokat. És bár létezhet a bitcoin bányászat nélkül is a jövőben, ehhez sokkal szélesebb körű konszenzus szükséges, hogy átálljon rá a teljes blokklánc hálózat.

Forrás: Protos