Nehéz lesz meggyőzni még a döntéshozókat is a digitális euró szükségességéről

Az Európai Központi Bank (ECB) és az Európai Bizottság jelenleg is gőzerővel dolgozik egy digitális euró technikai részletein. Viszont a politikai döntéshozók között nem igazán van nagy lelkesedés egy központi banki digitális valuta (CBDC) iránt. A CBDC-hez szükséges új törvények választ adnak az adatvédelemhez, az offline felhasználáshoz vagy éppen a terjesztéshez kapcsolódó kérdésekre. Ezen válaszokat lehet, hogy már jövő héten meg fogjuk ismerni. A törvénycsomag arra fókuszál, hogy mi ne legyen a digitális euróból. A fő cél, hogy ne legyen vetélytársa a befektetéseknek vagy megtakarítási formáknak. Ami viszont a politikusok számára nem világos, hogy mégis mire lenne jó a CBDC.

A digitális euró bevezetése rengeteg kérdést vet fel és nincs is nagy támogatása

Még múlt héten az EU pénzügyminiszterei folytattak eszmecserét arról, hogy mi lenne a hozzáadott értéke egy digitális euró bevezetésének. A megbeszélésen elnöklő ír pénzügyminiszter, Paschal Donohoe szerint az európai közös CBDC segítene megőrizni az euró értékét és stabilitását a rivális valutákkal szemben. Az EKB-ban ülő támogatók szerint szerint a digitális euró biztosíthatja, hogy a polgárok a digitális korszakban is hozzáférhessenek az állam által kibocsátott pénzhez. Mások szerint pedig ez akár egy módja lehet az instabil bankrendszer teljes megkerülésének. Ami viszont problémás lehet, az a közvélemény meggyőzése. Az Európai Parlamentben egy nemrégiben lezajltott vita rámutatott, hogy nagyon komoly a félelem amiatt, hogy a CBDC előbb-utóbb helyettesítheti teljes egészében a fizikai pénzt.

De ami igazán aggaszt mindenkit az az, hogy kialakulhat egy kínai szociális kreditrendszer, amiben a polgárok arra költhetnek, amire az állam engedi nekik. Nagyon sok függ tehát az első bekezdésben is említett munka eredményén. Tehát az ECB-nek és az Európai Bizottságnak tényleg meggyőzőnek kell lennie arról, hogy miért is van szükség digitális euróra. Mert a legtöbb európai országban egy átlagos ember már simán le tud élni úgy egy hónapot, hogy nem is lát semmilyen formájában fizikai pénzt. Ott van az okostelefon, a különféle kártyák, az azonnali utalások. Mit hozna pluszban a digitális euró a kontrollon kívül? Akárhogy is gondoljuk, az nem valószínű, hogy a 2024. júniusában esedékes Európai Uniós választások előtt bármiféle konszenzus kialakulhat az ügyben.