Nem megfelelő a bitcoin új terméke?

Keményen reagált a bitcoin árfolyama, miután az amerikai értékpapír felügyelet egy hiányosságra hivatkozva visszadobta az első bitcoin ETF iránti kérelmet. Korai azonban még temetni az új bitcoin terméket.

Keményen reagált a bitcoin árfolyama

A hét legfontosabb kriptovaluta hírei egy helyen

A MicroStrategy vállalata bejelentette, hogy újabb 347 millió dollárért vásárolt bitcoint, így most már 152 333 BTC birtokosa. A cég nagyon régóta az egyik legismertebb nagyvállalati befektetője a kriptovalutának. Egykori vezérigazgatója, Michael Saylor többször hivatkozott úgy a bitcoinra, mint az arany digitális utódjára és az infláció elleni egyik legjobb menekülési útnak nevezte.

Megszüntette együttműködését a Binance-szel a SEPA utalást biztosító partnere. A Binance jelenlegi EUR-os elszámolást és utalásokat biztosító pénzügyi partnere, a Paysafe Payment Solutions Limited szeptember 25-e után leállítja a kriptotőzsde támogatását. A hónap elején az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) beperelte a Binance-t, a Binance.US-t és Changpeng “CZ” Zhao vezérigazgatót több az USA-ban érvényes értékpapírtörvény megsértése miatt. A vádak között volt a be nem jegyzett értékpapírok felajánlása és az ügyfelek pénzeinek összekeverése. Azóta a tőzsde bejelentette, hogy kivonul az Egyesült Királyságból, Hollandiából, Ausztriából és Ciprusról, míg a belga piacfelügyelet elrendelte, hogy a Binance ne kínáljon kriptoszolgáltatásokat az országban.

Az utóbbi napokban több országban is új törvényeken dolgoznak a bitcoin és a kriptopénzek kapcsán.

A dél-koreai kormány új törvény elfogadásával szeretné megvédeni a kriptovaluta-befektetőket a Do Kwon Terrájához hasonló összeomlásoktól.

A Blockchain Australia új vezérigazgatója szorosabb együttműködésre szólította fel a bankokat és a kormányt a kripto csalások leküzdésére. A kriptovaluta tőzsdéknek és ausztrál ügyfeleiknek volt néhány hónapja, miután két nagy bank is letiltotta és korlátozta a kriptovaluta tőzsdékre irányuló fizetéseket, arra hivatkozva, hogy meg kell védeni a fogyasztókat a csalásoktól

Az Egyesült Királyság kripto törvénye már lassan a végső jóváhagyási szakaszba lépett, már csak a Király aláírására vár. Amint elfogadják a törvényt, a Pénzügyminisztérium, a pénzügyi felügyelet, az angol jegybank is felhatalmazást ad a kriptovaluta iparág szabályozására.

Visszadobták az első spot bitcoin ETF beadványt

A SEC szerint a Bitcoin ETF alkalmazásokat újra be kell adni.

A hírre reagálva először a BTC ára 29 500 dollárra süllyedt, mert a piacok azonnal attól kezdtek el tartani, hogy ebből már nem lesz semmi. Azonban a bitcoin ármozgása valószínűleg túlreagálta az eseményeket a 6%-os zuhanással, ha a dolgok mögé nézünk.

A BTC árfolyama pénteken erősen kilengett, rövid időre elérte a 29 500 dollárt is pénteken a legalacsonyabb szinten. A volatilitás annak a jelentésnek köszönhető, amely szerint az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete, a SEC első körben elutasította a kérelmet, amit az első Bitcoin azonnali áras ETF jóváhagyására nyújtottak be.

Emlékeztetőtül, pont a spot Bitcoin ETF kérelmek indították meg a legutóbbi emelkedést a bitcoin piacán, ami éves csúcsra emelte a múlt héten az árfolyamot.

A The Wall Street Journalban jelent meg egy cikk, amely névtelen forrásra hivatkozva az alábbiakat közölte:

„A SEC visszaküldte a beadványokat, mert nem nevezték meg azt az azonnali bitcoin árfolyamot közlő tőzsdét, amellyel várhatóan megállapodást kötnek majd, így nem áll rendelkezésre elegendő információ a felügyeleti megállapodás részleteiről.”

Ez ránézésre csak technikai hibának tűnhet, hiszen ha az eszközkezelők frissítik a beadvány nyelvezetét már újra be is adhatják azt. Persze a megfelelő azonali árfolyamot közlő tőzsde meghatározása valószínűleg nem annyira könnyű feladat, mert hivatalos partnerségi megállapodást kell kötni az árfolyam megbízható és rendszeres közlésére vonatkozóan. De feltehetően nem ez fogja megállítani a spot bitcoin ETF-et a jövőben.

A kérelmek elutasításának konkrét körülményeit a SEC azonban egyelőre nem közölte, a rendelkezésre álló információk alapján azonban a piaci elemzők azt sugallták, hogy ez nem több, mint technikai jellegű probléma.

Bitcoin ETF hatása a bitcoin árfolyamra

A hagyományos pénzügyi cégek úgy tűnik végre elhiszik, hogy a digitális eszközök itt maradnak velünk ezért újra nyitnak az iparág felé. Legalábbis erre lehet következtetni a múlt heti bejelentésekből

Először jött a BlackRock – a világ legnagyobb vagyonkezelője 9000 milliárd dolláros kezelt vagyonnal (AUM), akik spot Bitcoin ETF beadványukkal először jelentek meg most a piacon. Őket követte a Fidelity Investments, a Charles Schwab és a Citadel, amely az EDX-et, egy új kriptovaluta tőzsdét indítana. Németországban az 1400 milliárd dolláros vagyonnal büszkélkedő Deutsche Bank is engedélyt kért a kripto adatok őrzésére. És rajtuk kívül voltak még sokan mások is.

Ha elfogadják, hogy a BlackRock Bitcoin ETF-et vezessen be a Nasdaq tőzsdére az vitathatatlanul elérhetőbbé tenné a Bitcoint a nagyobb befektetők számára. Ha csak a kezelt vagyon 1%-át teszik BTC-be már az is óriási keresletet generál. Egy BlackRock méretű cég valóban átalakíthatja a BTC piacot.

A Glassnode szerint a forgalomban lévő BTC 68 százaléka egyáltalán nem mozdult meg az elmúlt évben

A Bitcoin 21 millió db fix kínálati limittel rendelkezik. Ráadásul a meglévő készlete sem túl likvid. A Glassnode szerint a forgalomban lévő BTC 68 százaléka egyáltalán nem mozdult meg az elmúlt évben. Más szóval, nincs sok elérhető BTC jelenleg, sem a BlackRock, sem pedig más nagy intézmény számára. Ha a kereslet meghaladja a kínálatot, az idővel az árfolyam emelkedését fogja előidézni.

Árfolyam esést is hozhat egy Bitcoin ETF jóváhagyása

A szabályozó hatóságok azonban vonakodnak elfogadni azt, ami sokak szerint igazságosabb és átláthatóbb Bitcoin termék lenne. Bár egy spot Bitcoin ETF potenciális jóváhagyása árfolyam növelő hatással bírhat, annak a BTC árfolyamára gyakorolt hatása negatív lehet, legalábbis rövid távon.

Az ETF megvásárlása a befektetőnek közvetlen tulajdonjogot biztosít az alap tartalmához. Ez eltérő adózási következményekkel jár, mint a határidős ügyletek vagy tőkeáttételes pozíciók tartása, ezért is szeretik ezt a terméket annyira kis és nagy szereplők is a piacon.

A bitcoin befektetési alapok részvényei, mint például a Grayscale’s GBTC, nem jönnek létre szabadon, és nincs visszaváltási stratégiája sem. A hatékonyság hiánya miatt pedig nagy árkülönbségek mutatkoznak az árfolyamában az alap tényleges Bitcoin állományához képest.

Ezzel szemben az ETF lehetőséget ad az árjegyzőnek részvények kibocsátására és visszaváltására, biztosítva, hogy a prémium vagy diszkont általában alacsony, nulla közelében legyen.

Jelenleg a GBTC-vel 30%-os árengedménnyel kereskednek a piacon

Ha a SEC esetlegesen jóváhagyja, hogy a GBTC Trust-ját spot Bitcoin ETF-fé alakítsa át, jelentős arbitrázs lehetőség adódna. Jelenleg a GBTC-vel 30%-os árengedménnyel kereskednek a piacon.

Ebben a forgatókönyvben azonban arra is nagy az esély, hogy jelentős mennyiségű BTC kerüljön a piacra, mivel a befektetők végre zárhatják a pozíciójukat.

A kérdés már csak az: a jelenlegi 18 milliárd dolláros GBTC vagyonból mennyi fog befolyni más Bitcoinhoz kapcsolódó eszközökbe, vagy mennyi kerül eladásra a tőzsdéken? Mert ez is jelentős kereslet-kínálat egyensúlyt befolyásoló tényező lehet a jövőben.

Hüllőmozgás a grafikonon

A heti grafikonon a Bitcoin árfolyama visszatért 30 000 dollár fölé, és a közelmúltbeli felfelé emelkedés megváltoztatta a trendet. Ez az egyhetes Williams Alligator mutató szerint

„tátott szájjal felfalta az alligátor a BTC-t”

Hüllőmozgás a grafikonon

A Williams Alligator három simított mozgóátlagból áll az 5, 8 és 13 periódusokat lefedve. Ezek az átlagok azt mutatják, amit az alkotó, Bill Williams az alligátor ajkainak, fogainak és állkapcsainak titulált.

Ha a három mozgóátlag felfelé mozog, és az ajkak, a fogak és az állkapocs felett vannak, az azt sugallja, hogy egy eszköz trendmozgásban van. Jelen helyzetben tehát a diagram azt sugallja, hogy a Bitcoin ismét felfelé ível majd a jövőben.