NFT galériát nyit a Vatikán

A virtuális mise után most a Vatikán is a digitalizáció útjára lép: az egyház által felhalmozott műalkotásokat először tekintheti meg online a közönség.

Felhalmozott kincsek

A Vatikán több évszázad alatt elképzelhetetlen mennyiségű és értékű kincset, műtárgyat, és kéziratot halmozott fel. Nem csoda, hogy a pápai város múzeuma évente több mint 6 millió látogatót vonz a világ minden tájáról. Az 1600-as évek óta gyarapodó kollekció mára mintegy 800 darabból áll. A tárlat olyan világhírű művészek alkotásait vonultatja fel mint Michelangelo, Raffaello, Marc Chagall, Salvador Dalí, Paul Gauguin, Wassily Kandinsky, Vincent van Gogh, és Pablo Picasso. A több évszázad alatt összegyűjtött műtárgyak több művészettörténeti korszakot is felölelenek a reneszánsztól kezdve a klasszicizmuson és a poszt-impresszionizmuson át egészen a szürrealizumsig.

Virtuális Vatikán

Most pedig a Vatikán a virtuális világban is megnyitja az érdeklődők előtt a kapuit. Május másodikán jelentették be, hogy virtuális formában is megtekinthetővé teszik majd a különleges kincseket.

A tervek között szerepel egy NFT galéria létrehozása a virtuális valóságban amelyet VR headsetek segítségével vagy akár asztali gépen is megtekinthetnek majd a látogatók. A virtuális galéria a legnevesebb művészek alkotásait mutatja majd be.
Az érdeklődök letölthetik majd a mobil applikációt is, amelynek segítségével videókat és folyamatosan futó streameket is megnézhetnek majd.

A digitális partner

A nagyszabású projekthez a Vatikán a Sensorium nevű globális tech céggel lépett együttműködésre. A metaverzumok fejlesztésére specializálódott cég már komoly múlttal rendelkezik a VR és az AR területén. A Sensorium korábban hírességekkel dolgozott együtt, mint David Guetta, Armin van Buuren, vagy Jay-Z.

Az római katolikus egyházon belül a Humanity 2.0 nevű nonprofit szervezet dolgozik majd a projekten. A szervezet vezetője, Philip Larrey atya, nagy reményekkel néz az együttműködés elé:

Izgatottan várjuk a Sensoriummal való közös munkát. Az együttműködésnek hála új lehetőségek nyílnak a művészet demokratizálása terén, hogy széles körben elérhetővé tegyük a műalkotásokat az emberek számára függetlenül a szocio-gazdasági vagy földrajzi korlátaiktól. A megállapodás elérhető közelségbe hozza ezt a célt, miközben hozzáférést ad a legújabb technológiai megoldásokhoz.