Nyugodj békében Skype, élt 22 évet!

Tegnap volt a Skype utolsó napja. A Microsoft hivatalosan is lekapcsolta a Skype alkalmazást és szolgáltatást, miután februárban bejelentette, hogy a Skype-ot a Microsoft Teams javára megszüntetik.
A Skype alkalmazások már hetek óta hirdették a megszűnésüket, és a Teams felé irányították a felhasználókat. A Skype utolsó aktív maradványa a Skype Dial Pad, amelyet a Skype-előfizetők és a Skype-egyenleggel rendelkező tagok továbbra is használhatnak a hagyományos telefonszámok hívására (a Dial Pad a Microsoft Teams Free szolgáltatásba is beépült).
Ez így egy korszakos véget vet egy olyan alkalmazásnak, amely egykor a videohívások szinonimája volt. A Microsoft 2011-ben vásárolta meg a Skype-ot 8,5 milliárd dollárért. Előtte 2005 és 2009 között az eBay, 2009 és 2011 között pedig egy kockázati tőkebefektetőkből álló csoport tulajdonában volt. Ironikus módon a Microsoft azért vásárolta meg az alkalmazást, hogy leváltsa az akkori saját elsőszámú kommunikációs kliensét, a Windows Live Messengert (amely maga is a régi MSN Messengerből nőtte ki magát).
Egy korszakot teremtett a Skype a maga nevében
Bár nem a Skype volt az első olyan szoftver, amely lehetővé tette az interneten keresztüli videokommunikációt, mégis az egyik első modern peer-to-peer videócsevegő alkalmazás volt. A Skype-ot ugyanazok a fejlesztők hozták létre, akik a Kazaa peer-to-peer fájlmegosztó szoftver mögött is álltak. Eredetileg 2003-ban jelent meg, nagyjából akkor, amikor a szélessávú internet elérhetőségének növekedése és a jobb videotömörítési kodekek megoldották a sávszélesség problémáját.
A Wired szerint azonban a Skype a Microsoft felvásárlását követően veszített lendületéből. Részben azért, mert az újratervezés nem tetszett az embereknek, részben pedig azért, mert a Zoomhoz hasonló feltörekvő alkalmazások új funkciókat és jobb hívásminőséget kínáltak. Amikor 2020-ban lecsapott a COVID-19 járvány, és mindenféle irodai munka a távmunkára tevődött át, a Zoom és nem a Skype volt jobb helyzetben ahhoz, hogy a mindenki számára az elsőszámű videochatelő alkalmazássá váljon.
A Skype felhasználók nagy többsége az évek során fokozatosan áttért a Teams-re. Kezdve a Skype for Business 2017-es megszűnésével, néhány hónappal a Teams első verziójának hivatalos kiadása után. A Microsoft agresszívan erőltette a Teams-t, évek óta a kiemelt Office alkalmazások és a Microsoft 365 szolgáltatása mellé sorolva. Egyes szabályozók úgy vélték, hogy ez valójában túl agresszív volt. Ezért a Microsoft 2023-ban (az Európai Unió esetében) és 2024-ben (mindenki más esetében) leválasztotta a Teams-t a többi Office alkalmazásról.

Videokonferencia eszközök piaci részesedése
Ma már a Teams alkalmazásnak körülbelül 320 millió napi aktív felhasználója van. Nagyjából 33% körüli piaci részesedéssel rendelkezik a Zoom mögött a második helyen. Ezzel megelőzi a GoToMeeting, Google Meet és Webex alkalmazásokat is.