Olaszország aggódik a kriptovaluták gyors terjedése miatt

A kriptovaluták, különösen a bitcoin, térnyerése az elmúlt években megkérdőjelezhetetlen jelentőségűvé vált. A globálisan elérhető digitális eszközök egyre több országban, egyre több ember számára érhetők el, ugyanakkor nem mindenki nézi ezt jó szemmel. Az olasz pénzügyi hatóságok például aggodalmukat fejezték ki a digitális eszközök tömeges terjedése miatt, mivel szerintük ez komoly veszélyt jelenthet a hagyományos pénzügyi rendszer stabilitására.

Cikkünkben megvizsgáljuk, miért látják veszélyesnek az olaszok a kriptovaluták terjedését, milyen konkrét kockázatokat látnak a digitális eszközökben, és hogyan viszonyul ehhez az olasz társadalom.

A pénzügyi bizonytalanság forrása

A mediterrán könnyedség, amely Olaszországban és például Spanyolországban is megfigyelhető, a pénzhez való hozzáállást hagyományosan óvatossá és konzervatívvá tette. A lakosság jelentős része – különösen az idősebb generációk – elsősorban a készpénzt, a megtakarításokat és a stabil, átlátható pénzügyi megoldásokat részesítik előnyben. A bankrendszerbe vetett bizalom ugyan időről időre meggyengül, főként a válságok alkalmával, de a legtöbben mégis a hagyományos pénzügyi intézményeket választják biztonsági okokból. Bár a fiatalabb generációk nyitottak az innovatív, digitális pénzügyi megoldásokra, az ország egészére az alapos mérlegelés és a családi szokások követése jellemzi.

Éppen ezért érthető az olasz jegybank figyelmeztetése, melyet a kriptovaluták drasztikus növekedése miatt adtak ki. A jelentés arra figyelmeztet, hogy nemcsak a kockázatos digitális eszközök, hanem a stabilcoinok, például az USDT, vagy az USDC, használata is zavart okozhat a pénzügyi rendszerben. Ezt arra vezetik első sorban vissza, hogy a tömeges visszavásárlások megterhelhetik az amerikai kötvénytartalékokat.

A kedden közzétett féléves pénzügyi stabilitási jelentésben a jegybank kitért arra is, hogy ezek a spekulatív eszközök erős tőkebeáramlást tapasztaltak Donald Trump, amerikai elnök, beiktatása után, ugyanakkor ezt követő politikai bejelentései jelentős zavart okoztak a pénzpiacokon.

A római tisztviselők éppen ezért fokozottan felhívják a lakosság figyelmét, hogy óvatosan közelítsenek ezekhez a volatilis, spekuláción alapuló eszközökhöz, amelyek felerősíthetik mind a piacok, mind a pénzügyi közvetítők sebezhetőségét.

Növekvő térnyerés minden szegmensben

Bár a Banca d’Italia és a CONSOB (olaszországi tőzsdefelügyelet) aggodalmai jogosak lehetnek, mivel a decentralizált rendszerek felett elveszik az ellenőrzés, az árfolyamok pedig instabilitáshoz vezethetnek, ne felejtsük el, hogy a bitcoin, különösen az azonnali ETF-ek jóváhagyását követően, globális eszközzé lépett elő.

A jegybank jelentése kitér arra is, hogy a jelenlegi ETF-kibocsátók, a kereskedési platformok, valamint a blokklánc-alapú vállalatok a hagyományos szabályozási kereteken kívül működnek, különösen az USA-ban, Kínában, Kanadában és az Egyesült Királyságban, korlátozott jelenlétük az euróövezetben eddig pedig elszigetelte a piacokat, azonban az olasz szabályozók a kockázatok terjedésétől tartanak.

Éppen ezt próbálja a folyamatosan hatályba lépő MiCA-keretrendszer megakadályozni, mivel például az USDT dominanciája jelentős aggályokat vethet fel. A központi bankok, valamint az európai tisztségviselők attól tartanak, hogy potenciális likviditási válság alakulhat ki a nagyméretű stabilcoinok potenciális összeomlása esetén, amely hatással lehet az amerikai kötvénypiacokra és a globális pénzügyi rendszerre is.

Bár a kriptovaluták növekvő szerepe valóban kihívásokat jelent az európai szabályozók, például az EKB és a jegybankok számára, a megoldásokon aktívan dolgoznak. A MiCA továbbfejlesztése, valamint a nemzetközi együttműködések előmozdítása segíthet biztosítani a pénzügyi stabilitást, mivel a cél nem a kriptovaluták terjedésének a megállítása lenne, hanem annak biztonságos és átlátható keretek közé terelése. Enélkül a nemzetközi keretrendszer nélkül a digitális finanszírozás túlterhelheti a biztonsági rendszereket, ami például az amerikai politikai támogatásnak köszönhetően kritikus gazdasági veszélyforrást jelenthet.