Olyan mint a ChatGPT, csak a bitcoinról

A bitcoin-fókuszú AI chatbot kísérleti változatát a múlt héten adta ki a Chaincode Labs. Az új “ChatBTC” kevésbé valószínű, hogy helytelen válaszokat ad az eredeti blokkláncról, vagy “hallucinál”, mint a népszerűbb (és általánosabb) ChatGPT.

Válaszokat keresel a bitcoinról? A Chaincode Labs fejlesztő cég által most kiadott új, speciális mesterséges intelligencia eszköz célja, hogy megbízható információkkal szolgáljon. Ellentétben az általánosabb és néha pontatlanabb válaszokkal, amelyeket a ChatGPT nevű divatos AI eszköz adhat.

A bitcoin rajongóknak többé nem kell a Bitcoin Stack Exchange népszerű kérdés-felelet weboldalát böngészniük, vagy a Bitcoin-dev levelezőlistán keresniük a válaszokat a domináns blokkláncra vonatkozó technikai kérdésekre. A frusztráció másik forrása lehet, ha az OpenAI népszerű kérdés- és válaszkészítő eszközébe, a ChatGPT-be írják be a kérdéseket. Az információk eredete nem mindig teljes mértékben azonosítható, és fennáll a plágium, valamint a pontatlan vagy elavult válaszok kockázata.

A Chaincode új kísérleti szolgáltatása, amely a múlt héten indult, a ChatBTC nevet viseli. Art Assoiants, a Chaincode Labs termékmenedzsere szerint a szolgáltatás a ChatGPT alternatívájaként működik, de a speciális és ellenőrzött Bitcoin tudásforrások egy speciális készletére van kiképezve.

Azoknak az embereknek szól, akik nem csak a válaszok minőségében akarnak nagy bizalmat, hanem abban is, hogy honnan származnak ezek az ötletek. A ChatBTC olyan magas szignálértékű források kurátori összeállításán alapul, amelyek a mélyreható technikai diskurzusok hagyományos házigazdái voltak.

– mondta Assoian.

A mesterséges intelligencia az egyik legmenőbb technológiai trenddé vált az OpenAI ChatGPT tavaly év végi sikere óta. Az OpenAI egy mesterséges intelligenciát kutató vállalat, a ChatGPT pedig a zászlóshajó chatbotja, amely az indulás után mindössze két hónappal több mint 100 millió felhasználót gyűjtött össze. A ChatGPT egy nagy nyelvi modell, vagy LLM – szoftver, amely emberhez hasonló szöveges válaszokat generál a felhasználók kérdéseire.

Az OpenAI szerint azonban az általános célú ChatGPT korlátozott ismeretekkel rendelkezik a 2021 utáni világ eseményeiről, és “hallucinációk”, pontatlan vagy akár sértő válaszok kísérik a kérdésekre adott válaszok terén.

A ChatBTC ugyanazt a tudásbázist használja, mint a szintén a Chaincode Labs által kifejlesztett bitcoinsearch.xyz, és Assoiants szerint olyan webhelyekről merít forrásokat, mint a Bitcoin Stack Exchange, Bitcoin Talk, a Bitcoin-dev és Lightning-dev levelezési listák, Bitcoin Optech, Bitcoin Transcripts és korlátozott számú blog.

Adam Jonas, a Chaincode Labs speciális projektekért felelős vezetője szerint a szolgáltatás még korai alfa fázisban van.

Kérlek, könyörüljetek meg ezen az alfán. Van egy visszajelzési űrlap az alján, ha szeretnél segíteni nekünk a javításban. Nem minden válasz 100%-ban pontos.

– posztolta Jonas az X-en (korábban Twitter).

Bemutatkozik a Halumacska

A kezdőlapon a felhasználókat a ChatGPT-hez hasonlóan egy szabványos csevegőfelület fogadja. Lefelé görgetve a felhasználóknak lehetőségük van egy “Holocat” nevű virtuális macskafélével csevegni általános válaszokért. A felhasználók kiválaszthatják kedvenc Bitcoin-gurujuk avatárját is, amely csak az adott avatár valós személyisége által korábban adott válaszokkal válaszol. Jelenleg három Bitcoin Core közreműködő áll rendelkezésre ehhez a lehetőséghez: Matt Corallo, Andrew Chow és Greg Maxwell.

“Ha a részben aláírt Bitcoin-tranzakciókat a részben aláírt Bitcoin-tranzakciók feltalálójától szeretné megismerni, itt a lehetőség” – mondja egy narrátor a Chaincode Labs által készített, a ChatBTC-t bemutató videóban. A narrátor azt is hozzáteszi: “Ezt elég nehéz hallucinálni”.

A ChatGPT-vel ellentétben nincs ingyenes verzió, de elég olcsó a használata. Néhány kérdés feltevése után a felhasználóknak legalább 50 satoshit kell fizetniük promptonként, ami a cikk írásakor nagyjából 1,5 centet jelent kérdésenként.

A ChatBTC fizetési felülete egy L402 nevű homályos webes szabványt használ, amelyet nemrég úgy konfiguráltak, hogy elfogadja a bitcoinfizetéseket. Az interfészen dolgozó egyik fejlesztő Theophilus Isah.

“Én vezettem ezt a részt” – mondta Isah. “Bár még mindig van néhány fejlesztés.”

Isah és Assoiants a ChatBTC jelenlegi verziójának létrehozásában Urvish Patel, Emmanuel Itakpe és Stephen DeLorme munkatársakkal működött együtt.

Más Bitcoin-fókuszú chatbotok a piacon a ChatBTC.dev és a talk2satoshi (amely a cikk írásakor úgy tűnt, hogy offline van). Mindkettő kevésbé népszerű projekt, amely az X közösségi médiában való részvételen alapul.

Isah elmondása szerint azért döntött úgy három hónappal ezelőtt, hogy részt vesz a projektben, mert úgy véli, hogy a világnak több Bitcoin-fókuszú oktatási forrásra van szüksége.