Az orosz parlament jóváhagyhatja a digitális eszközök használatát a nemzetközi fizetésekben

Az orosz parlament tagjai ezen a héten jóváhagyhatják azt a jogszabályt, amely lehetővé teszi az ország vállalatai számára a “digitális pénzügyi eszközök” használatát a nemzetközi fizetési forgalomban. Az RBC szerint a törvénytervezet kizárja a kriptókat – bár sok orosz cég már most is használ olyan digitális tokeneket, mint a Bitcoin (BTC) a tengerentúli partnerekkel való kereskedéshez.

Az orosz parlament már február 27-én szavazhat a törvényről. Az Állami Duma pénzügyi piacokkal foglalkozó bizottsága február 21-én hagyta jóvá a törvénytervezet újabb módosításait. A törvényjavaslat már átment az első olvasaton a parlament alsóházában. A szenátusi jóváhagyás előtt még egy második olvasatra van szükség.

Ezeknek a módosításoknak a célja, hogy engedélyezzék “a digitális eszközök használatát a [oroszországi] rezidensek és a nem rezidensek közötti külkereskedelmi tranzakciókban”. A törvénymódosításban azt is javasolják, hogy a kereskedők “szerződésekben és ügyletekben is használhassák ezeket az eszközöket”.

A múltban a politikusok a “digitális eszközök” és a “digitális pénzügyi eszközök” (DFA) kifejezéseket használták, amikor olyan témákról beszéltek mint a Bitcoin, az altcoinok, a CBDC-k, a stabilcoinok és a digitalizált árucikkek.

A bizottság elnöke, Anatolij Akszakov azonban utalt arra, hogy az orosz politikusok a “DFA-k” kifejezést mostantól a digitális pénzeszközökre, például a digitális rubelre, valamint a szabályozott, banki kibocsátású stabilcoinokra használják.

A törvényhozók a digitális értékpapírok és árucikkek kapcsán is használják a kifejezést. A BTC-hez hasonló tokenekre általában “kriptovaluták” vagy “privát kriptovaluták” néven hivatkoznak.

Aksakov elmondta, hogy azt szeretné, ha a törvényhozók az orosz parlament február 27-i plenáris ülésén gyorsított eljárásban tárgyalnák a törvényjavaslat második olvasatát. Aksakov a Telegramon ezt írta:

“A digitális eszközök használata a külkereskedelmi műveletekben segíteni fogja az orosz importőrök és exportőrök aktívabb együttműködését a baráti országokkal”.

CBDC SWIFT

A technológiai akadályok továbbra is fennállnak

A képviselő azt is állította, hogy a törvénytervezet segítene “részben enyhíteni” a nyugati szankciók orosz gazdaságra gyakorolt hatását. Ugyanis az USA, az EU, és az Egyesült Királyság ebben a hónapban újabb szankciókat hoztak Oroszországgal szemben.

Moszkva azonban azt állította, hogy a gyorsított digitális rubelprojektje segíteni fogja a dollárban denominált kereskedelem megszüntetését.

Oroszország kulcsfontosságú szövetségesei, mint Fehéroroszország és Kazahsztán, szintén fokozzák CBDC bevezetésére tett erőfeszítéseiket. Moszkva pedig azt állítja, hogy digitális pénzeszköze “kompatibilis” lehet a kínai digitális jüannal.

Szakértők azonban óvatosságukat fejezték ki a törvénytervezettel kapcsolatban. Maria Telegina, a Moszkvai Digitális Iskola munkatársa szerint “technológiai akadályok” akadályozhatják “a digitális eszközök használatát a nemzetközi fizetésekben”.

Telegina hozzátette, hogy a törvénytervezet “semmilyen módon nem foglalkozik a kriptovaluták nemzetközi fizetésekhez való felhasználásával kapcsolatos kérdésekkel“.