Otthoni kriptobányászat 2025-ben: Valóban megéri még?

A kriptovaluta-bányászat világa 2025-re jelentősen átalakult. Míg a Bitcoin és az Ethereum bányászata otthoni PC-ken gyakorlatilag már nem lehetséges (az előbbi ASIC gépeket igényel, az utóbbi pedig áttért a proof-of-stake konszenzusra), több alternatív kriptovaluta továbbra is bányászható otthoni asztali számítógépen vagy laptopon. Ebben a cikkben áttekintjük, mely kriptók bányászhatók CPU-val vagy GPU-val 2025-ben, milyen hardver szükséges hozzájuk, és milyen profitra számíthat egy magyarországi lakossági felhasználó a jelenlegi rezsiárak mellett. Kiemelten foglalkozunk a 36 Ft/kWh (évi 2523 kWh fogyasztásig) és 70 Ft/kWh (a limit felett) villamosenergia-árakkal, és konkrét példákkal mutatjuk be a várható napi, havi és éves bevételeket.
CPU-val bányászható kriptovaluták 2025-ben
CPU-bányászat alatt a központi processzorral történő kriptovaluta-kitermelést értjük. Ennek legismertebb és legéletképesebb képviselője 2025-ben is a Monero (XMR). A Monero egy adatvédelmet előtérbe helyező kriptovaluta, amely a RandomX algoritmust használja – ezt kifejezetten úgy tervezték, hogy hagyományos CPU-kkal is hatékonyan lehessen bányászni, és ellenálljon az ASIC-oknak. Ez azt jelenti, hogy akár egy erősebb otthoni processzorral (például egy többmagos Intel i7 vagy AMD Ryzen) is versenyképes eredményt érhetünk el külön hardverbefektetés nélkül.
Monero (XMR) – CPU-barát bányászat (RandomX algoritmus)
A Monero (XMR) kifejezetten CPU-ra optimalizált, ASIC-rezisztens algoritmust használ. Előnye a stabilitás és viszonylag magas értéke (397 USD/XMR, kb. 140 000 Ft, 2025-ben). Egy AMD Ryzen 9 5950X CPU-val (22 KH/s, 105 watt) 36 Ft/kWh áramárral napi kb. 189 Ft tiszta profit érhető el, ami havonta 5 670 Ft, éves szinten pedig 68 000 Ft bevételt jelenthet folyamatos működéssel. Ez ugyan nem nagy összeg, de stabil mellékjövedelem lehet kedvező energiaárak és árfolyam mellett.
A jelenlegi (2025-ös) piaci árak és a magyarországi lakossági áramdíjak (36 Ft/kWh) mellett a Monerón (XMR) kívül gyakorlatilag nincs olyan releváns kriptovaluta, amit CPU-val otthoni környezetben nyereségesen lehetne bányászni. Bár léteznek technikailag CPU-kompatibilis coinok (pl. VerusCoin), ezeknél az alacsony árfolyam és az egyre növekvő hálózati nehézség miatt a bevétel nem fedezi az áramköltséget, így hosszú távon veszteségesek. Ezért a jelenlegi körülmények között a Monero maradt az egyetlen reálisan fenntartható opció CPU-bányászatra.
Kapcsolódó tartalom: Monero bányászat otthonról kezdőknek – minden amit 2025-ben tudnod kell
Megjegyzés: CPU-val elméletileg más kriptókat is bányászhatunk (akár Dogecoint is, megfelelő szoftverrel), de ezek többsége nem hatékony. A Dogecoin és a Litecoin például a Scrypt algoritmust használja, amelyet mára az ASIC gépek uralnak – egy egyedi PC-s CPU vagy akár GPU hozzájárulása elenyésző, gyakorlatilag semmit nem tud kibányászni ezekből. Így a Dogecoin/Litecoin CPU/GPU bányászata otthoni környezetben nem praktikus a 2025-ös viszonyok között.
GPU-val bányászható kriptovaluták 2025-ben
A grafikus kártyás, azaz GPU-bányászat 2025-re kihívásokkal küzd, de bizonyos altcoinok esetében még mindig életképes. A lényeg, hogy ASIC-rezisztens algoritmusú kriptókat válasszunk, mert így a drága, specializált bányászgépek nem söprik le a mezőnyt, és a gamer/otthoni GPU-k is versenyben maradhatnak. 2025-ben a legjobb GPU-val bányászható kriptovaluták közé tartozik az Abelian, az Ergo és a Kaspa, mivel ezek profitábilisak maradhatnak és ellenállnak az ASIC bányagépeknek. Nézzük a főbb coinokat és jellemzőiket:
Abelian (ABEL) – Abelhash algoritmus
Az Abelian egy kevéssé ismert GPU-val bányászható altcoin Abelhash algoritmussal. Egy RTX 3070 nagyjából 59 MH/s hashrate-et ér el hozzá ~130 W fogyasztással. A 2025-ös májusi adatok szerint napi bruttó bevétele $0,33 (kb. 120 Ft), miközben a 130 W-os kártya 3,12 kWh áramot fogyaszt naponta. Ez 36 Ft/kWh áron ~112 Ft költséget jelent, így napi nettó profit 8 Ft (azaz minimálisan pozitív). Magasabb, 70 Ft/kWh tarifával viszont már -100 Ft a napi veszteség. Havi szinten (36 Ft/kWh-nál) 200 Ft, éves szinten 2500 Ft nyereség várható, tehát csak jelképes profitot hoz.
Ergo + Kaspa párhuzamos bányászata – Autolykos2 + kHeavyHash
Egyes bányászprogramok lehetővé teszik két coin egyidejű bányászatát a GPU erőforrásainak megosztásával. Ilyen népszerű párosítás 2025-ben az Ergo (ERG) és a Kaspa (KAS) egyidejű bányászata – az RTX 3070 memóriáját az Autolykos2 (Ergo) algoritmus, a GPU magját pedig a kHeavyHash (Kaspa) algoritmus terheli. Ezzel a kombinált módszerrel 2025 májusában kb. $0,84 (kb. 300 Ft) napi bevétel érhető el. A kártya össz. fogyasztása 125–130 W körül tartható, így 36 Ft/kWh áron napi $0,30 (kb. 108 Ft) az áramköltség. A nettó eredmény $0,54 profit naponta (195 Ft/nap), azaz 5850 Ft/hó, és 71 ezer Ft/év nyereség 36 Ft-os tarifán számolva. Ez kiemelkedően jónak számít GPU-val – ráadásul 70 Ft/kWh mellett is pozitív marad (90 Ft napi profit).
Megjegyzés: A fenti coinokon kívül a legtöbb ismertebb GPU-val bányászható kriptovaluta (pl. Ravencoin, Ethereum Classic, Flux, Kaspa stb.) nem termel nyereséget a vizsgált lakossági áramárak mellett. A magasabb, 70 Ft/kWh-ás tarifán pedig szinte semmilyen GPU-s coinbányászat nem profitábilis a jelenlegi árfolyamok és nehézségi szintek mellett. (Alternatívaként sok bányász inkább hashrate-marketplace szolgáltatásokon értékesíti a GPU teljesítményét – pl. NiceHash vagy Clore.ai – így kapva fix kifizetést BTC-ben, ami 36 Ft/kWh áron még ad némi nyereséget