Törökország szigorít: PancakeSwap és 46 másik kriptós oldal került kormányzati zárlat alá

Július elején Törökország váratlan lépést tett: 47 decentralizált és kriptós platform, köztük a PancakeSwap is, elérhetetlenné vált a felhasználók számára. A döntés hátterében a szabályozott működés erősítése és az engedély nélküli szolgáltatások visszaszorítása áll.

Miért lépett be Törökország ennyire radikálisan?

A döntést a Török Tőkepiaci Hatóság (SPK) július 3-án hozta meg egy hivatalos közleményben, ahol a Nemzetközi Tőkepiaci Törvény (Capital Markets Law) alapján kezdeményezték a tiltást. A SPK szerint ezek a platformok – például a PancakeSwap vagy a Cryptoradar – jogosulatlanul kínáltak kriptós szolgáltatásokat török felhasználóknak. A hatóság az illegálisan üzemelő digitális eszköz-szolgáltatók ellen kíván fellépni, hogy bebiztosítsa a szabályozói ellenőrzést és védje a fogyasztókat a nem megfelelő platformoktól.

Mi az a PancakeSwap, és miért esett áldozatul?

A PancakeSwap a világ egyik legnagyobb decentralizált tőzsdéje, amely júniusban több mint 325 milliárd dolláros forgalmat bonyolított le. Az Uniswap mellett a legnagyobb szereplők közé tartozik a DEX-piacon. Mivel azonban ezek a platformok nem központosított módon működnek, hanem nyílt blokkláncon keresztül érhetők el, nehéz pontosan megállapítani, hogy ténylegesen nyújtottak-e szolgáltatást török felhasználók számára. A török hatóságok lépése inkább elővigyázatossági jellegű: céljuk nem egy konkrét jogsértés szankcionálása, hanem annak biztosítása, hogy csak engedélyezett és szabályozott módon működhessenek a digitális eszközöket kínáló platformok az országban.

Szabályozási szigorítások és a felhasználói biztonság

Törökország 2021-ben már megtiltotta a kriptovaluták fizetőeszközként történő használatát. Azóta több lépést tett a kriptoügyletek formális keretek közé terelésére: idén március óta a SPK szabályzó hatósággá vált azon szolgáltatók számára, akik digitális eszközöket kínálnak a török lakosságnak. Emellett ugyanebben az évben bevezették, hogy 425 USD feletti tranzakciók esetén kötelező azonosítani a felhasználót. Ezek együttesen azt mutatják, hogy Ankara egyre inkább kereskedhető és szabályozott környezetben képzeli el a kriptoeszközök használatát.

Kapcsolódó tartalom: Törökország a kriptovaluták felé fordult az ellenzéki vezető letartóztatása után

Nemzetközi jelenség bontakozik ki – Törökország nincs egyedül

A török szabályozói fellépés bár látványos, messze nem egyedülálló. Világszerte egyre több ország lép fel a felügyelet nélküli kriptoszolgáltatókkal szemben. Kazahsztán, Venezuela, Oroszország és a Fülöp-szigetek egyaránt hozott már olyan intézkedéseket, amelyek korlátozzák vagy blokkolják bizonyos kriptooldalak elérhetőségét. Ezekben az esetekben közös nevező a cél: a helyi pénzügyi rendszer feletti kontroll megerősítése, valamint a szabályozatlan, gyakran kockázatos szereplők kiszorítása a piacról. A trend tehát világos – a kriptoszektor globalizálódása mellett a szabályozás is egyre kiterjedtebbé és következetesebbé válik.

Mit jelent ez a felhasználók számára – és merre tart a török kriptopiac?

A mostani korlátozások közvetlen következményeként a török felhasználók többé nem férnek hozzá közvetlenül bizonyos decentralizált szolgáltatásokhoz, például a PancakeSwaphoz. Ez azonban nem jelenti a kriptovaluták teljes tiltását: a magántulajdonban tartott digitális eszközök vásárlása, birtoklása és kereskedelme továbbra is legális, amennyiben azt hivatalosan engedélyezett, központosított platformokon végzik.

A török szabályozók célja egyértelműnek tűnik: a technológiai fejlődés nyújtotta lehetőségeket nem akarják teljesen elfojtani, ugyanakkor az innovációt kizárólag ellenőrzött és szabályozott keretek között kívánják engedni. Ez a szemlélet hosszú távon a piac tisztulásához és a befektetők védelméhez is hozzájárulhat.

Ennek ellenére a helyi kriptoközösség reakciója megosztott. Sokan üdvözlik a szigorúbb ellenőrzést és az ebből fakadó átláthatóságot, különösen a csalások és szabálytalan működés visszaszorítása miatt. Mások viszont aggodalmukat fejezik ki, mert úgy érzik, hogy a hatósági beavatkozás sértheti a kriptovilág egyik alappillérét: a decentralizáció szabadságát. Az biztos, hogy a következő hónapok megmutatják majd, miként tudja Törökország a szigorú szabályozást összeegyeztetni a blokklánc nyújtotta lehetőségekkel.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ