Így vélekedik a Bitcoinról a világ egyik legsikeresebb magyar üzletembere

Kevés magyar származású üzletember ért el akkora sikereket a nemzetközi pénzvilágban, mint Péterffy Tamás, az Interactive Brokers alapítója. A világ egyik legnagyobb elektronikus brókercégének vezetője nem gyakran ad interjút magyar sajtónak, most azonban az MTV „Jó Világ” című műsorában szerepelt – és a műsorvezető egy rövid kérdés erejéig a Bitcoinról is kikérte a véleményét. Péterffy válasza letisztult, gondolkodásra ösztönző volt – nem a hype-ot, hanem a pénz természetét boncolgatta.

Ki is Péterffy Tamás, és miért számít a véleménye?

Péterffy Tamás az Interactive Brokers alapítója és elnöke, akit a világ egyik legsikeresebb pénzügyi vállalkozójaként tartanak számon. A magyar származású milliárdos 1956-ban emigrált az Egyesült Államokba, és karrierje során a globális online brókercég élére vezette cégét, amely ma már több mint kétmillió ügyfél portfólióját kezeli világszerte.

Ami különösen érdekessé teszi a mostani bitcoinról szóló megszólalását, az az, hogy Péterffy korábban meglehetősen kritikus hangnemben nyilatkozott a kriptovalutákról. Egy 2017-es interjúban a CNBC-nek például úgy fogalmazott: „a Bitcoin egy hülyeség”, és kifejezetten veszélyesnek tartotta az árfolyam-ingadozásait. A 2021-es évben, amikor a piac újabb csúcsokat döntött, már kissé visszafogottabban nyilatkozott, de akkor is hangsúlyozta: cége csak akkor foglalkozik majd kriptóval, ha az teljesen szabályozott környezetbe kerül.

Mindezek fényében a mostani, higgadt és objektív értékelése a Bitcoin szerepéről azt mutatja: Péterffy Tamás nézőpontja nemcsak árnyaltabbá vált, hanem figyelemre méltóan nyitott is a technológiai újításokra.

Mit gondol most a Bitcoinról a milliárdos?

A beszélgetés során Péterffy Tamás azt mondja, hogy a Bitcoin, bár érdekes jelenség, szerinte „alapvetően nem pénz”. Úgy látja, hogy egy pénz attól pénz, hogy „széles körben elfogadott”, márpedig a bitcoinnal ma még nem lehet mindenütt fizetni. Ráadásul szerinte túl ingadozó az árfolyama ahhoz, hogy valóban stabil értékmérőként működjön.

Ugyanakkor azt is elismeri, hogy „mint eszközosztály, a Bitcoin valósággá vált”. Ez azt jelenti, hogy – függetlenül attól, hogy kinek mi a véleménye róla – a bitcoin mint befektetési lehetőség már a pénzügyi rendszer része, és sokan tartanak belőle érdemi vagyonrészt. Péterffy szerint is egyre több intézményi szereplő jelenik meg a piacon, és ez legitimálja a jelenlétét.

Fontos megjegyezni, hogy bár óvatosan fogalmaz, nem utasítja el kategorikusan a Bitcoin létjogosultságát. Egyszerűen inkább úgy látja, hogy jelenleg nem a pénz szerepét tölti be, hanem inkább olyan eszköz, amibe az emberek „a jövő reményét vetítik bele”.

A hagyományos pénzügyek és a kriptó jövője

Péterffy Tamás szerint a hagyományos pénzügyi rendszer jelenlegi formájában nem örökéletű. Azt mondja, „a pénz jövője kétségtelenül digitális”, de nem biztos benne, hogy a Bitcoin lesz ennek a jövőnek a kulcsa. Úgy fogalmaz:

A központi bankok előbb-utóbb ki fogják adni a saját digitális valutáikat. Ha ezek egyszerűbbek, biztonságosabbak és elérhetőbbek lesznek az emberek számára, akkor a Bitcoin szerepe kérdésessé válhat.

Szerinte sok múlik azon, mennyire tud a Bitcoin közben fejlődni – akár a technológia, akár az elfogadottság szintjén. Hozzáteszi: az intézményi érdeklődés növekedése kétségtelenül egy fontos lépés, de „az, hogy egy befektetési bank vásárol Bitcoint, még nem teszi pénzzé.”

Ugyanakkor elismeri: sok ember számára a Bitcoin olyan eszközt jelent, amely kiszabadítja őket a hagyományos bankrendszer szorításából.

Ha valakinek nincs hozzáférése a pénzügyi szolgáltatásokhoz, a Bitcoin alternatívát adhat

– ismeri el.

A milliárdos másként látja már a Bitcoint

A mostani interjúban elhangzott gondolatok alapján jól látszik, hogy Péterffy Tamás hozzáállása a Bitcoinhoz az elmúlt évek során jelentősen változott. Míg korábban inkább fenntartásokkal kezelte a kriptovaluták világát, mostani válasza már jóval kiegyensúlyozottabb és nyitottabb. Nem beszél szenvedélyesen sem mellette, sem ellene – de elismeri a létjogosultságát, és tisztában van azzal, milyen társadalmi és gazdasági szerepet tölt be a digitális aranyként is emlegetett eszköz.

Ez a fajta szemlélet sokat elárul arról, milyen irányba mozdulnak el a pénzügyi elit gondolkodásmódjai, különösen azoké, akik egykor még erősen a hagyományos piacokhoz kötődtek. A Bitcoin, ha nem is vált még mindenkinek meggyőződésévé, mára megkerülhetetlen tényező lett a globális gazdasági diskurzusban – ezt pedig még a legnagyobb tőzsdei szereplők alapítói is elismerik.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ