Újraindította a stakelést a Revolut, de a felhasználók pénze továbbra is zárolva van

2025 nyarának legnagyobb meglepetésére, szinte a semmiből került Magyarországon bevezetésre az új kritpovaluta-törvény, mely az engedély nélkül működő szolgáltatókat kriminalizálja. A döntés következtében a Revolut szinte elsőként állította le szolgáltatásait hazánkban, melynek következtében több tízezer magyar kriptovaluta-kereskedő eszközeit zárolták figyelmeztetés nélkül.

Bár néhány támogatott kriptovaluta esetében a feloldás már megtörtént, és a stakelést is újraindították, eszközök jelentős része továbbra is elérhetetlen, a nem támogatott tranzakciókkal pedig akár még más alszámlák is bajba kerülhetnek – ahogyan egy meg nem nevezett felhasználó is járt.

Magyar szabályozás és Revolut-káosz

2025 júliusában a magyar jogalkotás jelentősen szigorította a centralizált tőzsdékkel, valamint a nemzetközi fintech cégek kriptoszolgáltatásaival kapcsolatos szabályozást. Ennek következtében a Revolut elsőként függesztette fel hazánkban a kriptovalutákhoz kapcsolódó szolgáltatásokat, ami több tízezer embert is érinthetett: a felhasználók néhány hete email formájában kerültek értesítésre, hogy a szolgáltatások leállnak, a következő pillanatban azonban már se eladni, se kiutalni nem tudták eszközeiket.

Bár a Revolut hivatalos közleménye szerint ez megoldásra került már, és a stakelést is visszavezették, a korábban elérhető több száz tokenes kínálattal szemben csupán töredékük számít a fintech-vállalat által „támogatott” eszköznek, vagyis minden, ami ezen a pár tucat eszközön kívül esik, az továbbra is elérhetetlen.

A staking a kriptovilágban egy olyan folyamat, amikor a felhasználók bizonyos kriptovalutákat zárolnak (lekötnek) egy adott időre, hogy részt vegyenek a hálózat működtetésében és jutalmat kapjanak érte. Az, hogy Revolut újraindította a staking szolgáltatását, arra utal, hogy jelentős ügyfélpénz-beáramlásra számítanak. Ez azonban ellentmondásos lépés, hiszen a platform sok felhasználója továbbra sem tudja szabadon kiutalni saját kriptóját, így a stakinggel gyakorlatilag egy zárt rendszerben kockáztatják pénzüket, anélkül, hogy tudnánk a staking időszak lejártával egyáltalán hozzáférhetünk-e eszközeinkhez.

Az átláthatatlan Revolut-rendszer

Ahogyan arról egyik olvasónk számolt be, a stakelés visszavezetése csupán 25 eszközre vonatkozik, ami a korábban elérhető Revolut-kínálatnak viszonylag alacsony részét fedi le.

„A Revolut nekem is zárolta az összes tokenemet és mivel nincsenek a támogatott tokenek között továbbra sem tudok hozzáférni a pénzemhez, hiába kommunikálja a Revolut, hogy már kivonhatóak a kriptók.” – állítja olvasónk

A helyzetet bonyolítja, hogy a Revolut az ilyen jellegű zárolásokat algoritmikusan végzi, az utánajárás és ügyfélkommunikáció pedig első sorban AI-ügynökökkel történik, mielőtt élő ügyfélszolgálati munkatársat tudnánk elérni.

Szintén problémás lehet, hogy mivel számos kriptovaluta-tranzakció jelenleg nem engedélyezett, ezek elindítása további felhasználói problémákat okozhatnak, amik kihatással lehetnek más alszámlákra. Esetünkben az ügyfél devizaszámláját is zárolták.

„Mindezek mellet tegnap délelőtt megdöbbenve tapasztaltam, hogy a Revolut számlán forintban lévő pénz 90 százalékát minden indok nélkül zárolták. Mint a csetelésből is kiderül, hatalmas a káosz a Revolutnál, nem csak a kripto vonalon.” – folytatta

A szerkesztőségünkhöz eljutott beszélgetés szerint az érintett ügyfelet az egyik Revolut-os ügyintéző a másiknak adja át, különböző eszkalációs csapatok és prioritásos ügykezelők ígérnek vizsgálatot, de a konkrét megoldást, vagy akár a részletes magyarázatot senki sem vállalja fel napok óta.

Kiemelkedően aggasztó, hogy egy egyszerű, akár tévedésből elindított, vagy a rendszer által nem megfelelőnek talált kriptótranzakció miatt akár a teljes Revolut-hozzáférés elveszhet, anélkül, hogy előtte erre a felhasználó bármilyen érdemi figyelmeztetést kapott volna.

A magyar piacon ez a fajta bizonytalanság és kiszolgáltatottság egész közösségeket tart rettegésben – különösen, mivel a kommunikáció korlátozott, és jogorvoslatot gyakorlatilag elérni lehetetlen.

Tárolási tanulságok

A Revolut-ügynél felmerülő anomáliák egyértelműen felhívják a figyelmet arra, hogy a centralizált szolgáltatóknál (CEX, azaz Centralized Exchange) tartott digitális javak komoly kockázatokat hordoznak. A legtöbb magyar felhasználó úgy gondolta, Revolut-fiókja modern és biztonságos módja a kriptókezelésnek, ám a friss tapasztalatok azt mutatják: egy algoritmus, egy tévedés vagy szabályszigorítás nyomán teljes vagyonnal maradhat zárolva, látható perspektíva nélkül.

Egyre sürgetőbb, hogy minden kriptovaluta-kereskedő tanuljon mindebből: hosszú távon csak az a biztos, ha saját, decentralizált tárcáikon tárolják eszközeiket – különösen, ha azok az adott szolgáltató támogatott körébe nem tartoznak. A Revolut rugalmassága lassan a múlté, a cég pedig gyakran csak automatikus válaszokkal „gyógyítja” a felhasználói panaszokat.

Nem először fordul elő, hogy a Revolut ok nélkül zárol, majd old fel eszközöket, ugyanakkor egy újabb történet lehet intő példa mindenki számára. Az eszközök csak saját tárcáinkon, birtokolva a kulcsainkat vannak biztonságban.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ