Mexikó egyik leggazdagabb embere szerint a fiat pénz csalás, csak a Bitcoin számít

Magyarországon valószínűleg nagyon kevesen ismerik Ricardo Salinas nevét, aki 2025 közepén a becslések szerint 13 milliárd dolláros vagyonával Mexikó harmadik leggazdagabb embere. Az általa birtokolt Groupo Salinas-hoz tartozik a TV Azteca, Mexikó második legnagyobb TV-csatornája, de a főleg alacsonyabb jövedelműekre koncentráló Banco Azteca bankja is és a Grupo Elektra, ami egy elektronikai cikkeket áruló bolthálózat. Ő lett Latin-Amerika egyik leghangosabb Bitcoin-támogatója az elmúlt években. A nyáron megjelent új könyvében, a The Bitcoin Enlightenment (A Bitcoin felvilágosodás) című műben kifejti azt a meggyőződését, hogy a Bitcoin nem csupán monetáris áttörést jelent, hanem az állami túlkapások erkölcsi ellensúlyát is. A milliárdosról elég sokat írhattunk a múltban mi is, hiszen nem múlt el időszak anélkül, hogy bitcoin vásárlására buzdított volna.

Salinas súlyos gondolatai a fiat pénzről és a Bitcoinról

Most egy podcastben ismételten súlyos gondolatokat fogalmazott meg a jelenlegi globális pénzrendszerrel kapcsolatban. Arra buzdította az egyszerű embereket, hogy adják el otthonaikat, vásároljanak bitcoint (BTC) és aranyat az árából, és készüljenek fel a fiatpénzek összeomlására. Robert Breedlove „What is Money?” podcastjában Salinas azt mondta, hogy az ingatlanok nem érnek fel a Bitcoin szűkösségével és hordozhatóságával, és azzal érvelt, hogy a megtakarítóknak értékőrző eszközre van szükségük a vagyonuk védelméhez. A logikai okfejtése szerint házat bármikor lehet venni és építeni, bitcoinból viszont nem lesz sosem több. Bár elismerte, hogy a saját háznak van értelme a mindennapi élet szempontjából, Salinas szerint a Bitcoin deflációs tulajdonságaihoz és a határok nélküli birtoklásához képest befektetésként értéktelen. Arra biztatta a lakástulajdonosokat, hogy fontolják meg a hosszú távú jelzáloghitelek felvételét, hogy tőkét szabadítsanak fel Bitcoin vásárlására. A teljes beszélgetés itt megtekinthető:

A milliárdos a fiat valutát a kormányok azon mechanizmusának nevezte, amellyel a polgárokat az infláció révén meglopják. A központi bankokat is kritizálta, mint olyan illúziót, amely lehetővé teszi az államok számára, hogy korlátlanul terjeszkedjenek. Szó szerint azt mondta, hogy a fiat pénzt úgy kell „megölni, mint a vámpírt egy karóval vagy egy szíven átlőtt ezüstgolyóval”. Nem először és valószínűleg nem utoljára nyilvánul így meg, júniusban a Kitco News-ban beszélt arról, hogy a jelenlegi kormányzati monetáris politika a globális gazdaságot a pénzügyi elnyomás elé tereli. Az inflációs kockázatokról pedig van saját tapasztalata is az 1980-as évek Mexikójából, amikor a dollár-peso árfolyam mindössze hat év alatt 20-ról 3000 pesóra zuhant (ennyit kellett adni egy dollárért). Ennek eredménye lett az 1993-ban létrehozott új peso. A Kitcóban júniusban Salinas azt mondta, hogy a „fiat pénz csalás, hamis pénz és hamarosan vége lesz”. A milliárdos mindkét interjúban azzal érvelt, hogy a kormányok az inflációt és a fiat pénzt fegyverként használják a vagyon ellopására és a polgárok ellenőrzésére. Szerinte a Bitcoin és az arany az egyetlen menekülési útvonal a megtakarítók számára.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ