Tényleg eljött a dollár, mint globális tartalékvaluta alkonya?

Egy jelentés szerint a világ legnagyobb olajexportőre, Szaúd-Arábia, az olajért elfogadna más valutát is az amerikai dollár helyett. A davosi Világgazdasági Fórumon (WEF) az ország pénzügyminisztere, Mohammed Al-Jadaan arra utalt, hogy az olajkereskedelemben a nem dollár alapú valutákat is örömmel elfogadnák. Ez pedig a dollár hegemóniájának meggyengülését jelentheti.

Az 1970-es években Szaúd-Arábia beleegyezett, hogy az olajat dollárban árazza, ezzel előnyhöz juttatva a valutát és országát a világ többi országával szemben. Ezt a rendszert petrodollárnak nevezik, és része annak a gépezetnek, amely támogatja a dollár globális tartalékvaluta státuszát.

Al-Jadaan most azt állítja, hogy Szaúd-Arábia nyitott a megállapodás felülvizsgálatára, mivel egyre szorosabb kapcsolatot ápol a világ legnagyobb olajimportőrével és amerikai riválisával, Kínával. A szaúdi tisztviselő azt mondta – megnyitva ezzel Pandora szelencéjét:

“Nincs probléma azzal, hogy megvitatjuk, hogyan rendezzük a kereskedelmi megállapodásainkat, legyen az amerikai dollár, euró vagy szaúdi riál. Nem hiszem, hogy elhárítanánk vagy kizárnánk bármilyen olyan vitát, amely segítené a világkereskedelem javítását.”

A jelentés szerint Kína komoly lépéseket tesz annak érdekében, hogy felgyorsítsa az amerikai dollár, mint globális tartalékvaluta státuszának meggyengítését. Az ázsiai óriás hozzáférést kínál partnereinek a kínai jüannal működő sanghaji kőolaj- és földgáztőzsdéhez, a Shanghai Petroleum and Natural Gas Exchange platformhoz.

Az arany lehet a nyerő?

A 2022-es petrodollár-rendszert Arthur Hayes, a BitMEX kriptotőzsde alapítója is megkérdőjelezte. A NewsBTC beszámolója szerint Hayes úgy véli, hogy ezt a rendszert veszélyeztetik a nemzetközi közösség által Oroszország ellen bevezetett szankciók. A BitMEX alapítója még 2022-ben úgy fogalmazott:

“Ha most azt a hírt is kiemeljük, hogy Szaúd-Arábia fontolgatja, hogy dollár helyett jüant fogad el az olajért, akkor már meg is van a további gazdasági problémák és a piaci bizonytalanság gyorsítója.”

A petrodollár-rendszert veszélyeztetik Kína és szövetségesei, akik megpróbálnak kereskedelmi befolyást szerezni és megtörni a több évtizedes megoldást. Ebben az új forgatókönyvben az országok semleges valutát keresnek, például az aranyat és a bitcoint, aminek következtében a dollár veszíthet erejéből. Hayes ezzel kapcsolatban azt mondta:

“Egy új semleges tartalékeszköz, amely véleményem szerint az arany lesz, az energia és az élelmiszerek globális kereskedelmének megkönnyítésére szolgál majd. Filozófiai szempontból a központi bankok és az uralkodók értékelik az aranyat, de a bitcoint nem (…). A bitcoin kevesebb mint két évtizedes. De nem kell aggódni: ahogy az arany, úgy a bitcoin is sikeres lesz.”

A New York-i Fed egykori repóguruja, Pozsár Zoltán még 2022-ben azt írta, hogy Putyin rászabadíthatja a poklot a nyugati pénzügyi rendszerre azzal, ha dollár helyett aranyban kell majd az orosz olajért fizetni a vásárlóinak, ezzel elindítva a petrogoldot.

Tavaly decemberben Hszi Csin-Ping kínai elnök Szaúd-Arábiába látogatva az Öböl Menti Együttműködési Tanáccsal a petrojüan születését vizionálta.

Most pedig Szaúd-Arábia pénzügyminisztere jelentette ki, hogy az ország nyitott a dolláron kívül más pénznemekben folytatott kereskedelemről szóló tárgyalásokra. Köztudott, hogy a királyság egyik kulcsfontosságú partnere Kína, de jó viszonyt ápol Törökországgal és Egyiptommal is.

Nagyon úgy tűnik, hogy a szaúdiak a Biden-adminisztrációra most magasról tesznek, és Pozsárnak talán igaza lesz: “a petrodollár alkonya, petrojüan hajnala”.