Naponta 500 felhasználót hackelnek meg, te is köztük lehetsz

A Chainalysis friss jelentése szerint 2024 vége óta drámaian megugrott az online kriptopénztárcák elleni támadások száma, különösen a MetaMask felhasználóit érintően – jelenleg naponta akár 500 tárca is hackertámadás áldozatává válhat.

Meredeken emelkedik a MetaMask elleni támadások száma

Az idei évben a kriptovaluta szolgáltatások több mint 2,17 milliárd amerikai dollárt (746,5 milliárd forint) vesztettek el különféle lopások következtében, ami már most túlszárnyalta a 2024-ben elszenvedett teljes veszteséget. A legnagyobb incidens a DPRK által végrehajtott 1,5 milliárd dolláros Bybit-támadás volt. Ugyanakkor eközben jelentősen megnőtt a felhasználói szintű támadások száma, főként a népszerű webes pénztárcák felé. A Chainalysis most megosztott adatai szerint a MetaMask platform felhasználóinak elleni támadások napi szinten akár 500 személyt is érinthetnek.

A támadások 2024 vége óta egyre gyakoribbá váltak, és a becslések szerint naponta akár 500 MetaMask-felhasználót is érinthetnek. Bár ez egy átfogó napi maximum, a konkrét, megerősített események között is voltak kiugró esetek – például 2025. június 6-án egy célzott akció során 226 pénztárcát törtek fel, ami jól érzékelteti a támadások szervezettségét.

Miért vált célponttá a MetaMask?

A Chainalysis szerint a MetaMaskot érő támadási hullám több tényező együttes hatásának köszönhető. Egyes szakértők feltételezik, hogy a tárca szoftverében meglévő biztonsági réseket célzottan kihasználják a támadók – hasonlóan a korábbi Atomic Wallet-botrányhoz. Emellett egyre gyakoribbak az olyan támadási formák is, amelyek rosszindulatú böngészőbővítményeken vagy megtévesztő decentralizált alkalmazásokon (dAppokon) keresztül lopják el a felhasználók privát kulcsait. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a kriptovaluták terjedésével párhuzamosan egyre több a potenciális célpont, így a támadások hatóköre és láthatósága is gyorsan nő.

Erőszakkal a privát kulcsokért: terjed a „wrench attack”

A digitális bűnözés legsötétebb árnyalata a fizikai erőszak, amely a „wrench attack” néven vált ismertté: ilyenkor támadók erőszakkal vagy fenyegetéssel kényszerítik áldozataikat arra, hogy hozzáférést adjanak kriptoeszközeikhez. Bár ezek az esetek ritkábban fordulnak elő, mint az online lopások, a következményeik sokkal súlyosabbak – gyakran emberrablással, súlyos testi sértéssel vagy akár emberöléssel járnak. A 2025-ös év eddigi adatai szerint az ilyen típusú támadások száma megduplázódott a korábbi évekhez képest. Ráadásul mivel sok ilyen eset nem kerül a hatóságok látókörébe, a valós előfordulás valószínűleg még magasabb a statisztikákban szereplőnél.

Mi várható a jövőben és hogyan védekezhetünk?

A Chainalysis szerint a MetaMask – népszerűsége miatt – továbbra is kiemelt célpont marad a támadók szemében. Ahogy a kriptovaluták iránti globális érdeklődés nő, úgy válik egyre csábítóbb célponttá minden olyan pénztárca, amely jelentős felhasználói bázissal bír. Az árfolyamok emelkedése csak tovább fokozza ezt a kockázatot, hiszen a magasabb értékű eszközök jobban vonzzák a kiberbűnözőket – és sajnos a fizikai támadások elkövetőit is.

A védekezés elsődleges eszköze a tudatosság és az elővigyázatosság. A felhasználók számára létfontosságú a többfaktoros hitelesítés bekapcsolása, a hardveres tárcák használata, valamint az ismeretlen linkek és kétes eredetű böngésző-bővítmények kerülése. Ugyanakkor a platformszolgáltatók szerepe is kulcsfontosságú: fejlett valós idejű tranzakciófigyelő rendszerek bevezetésével időben észlelhetőek lehetnek a gyanús mintázatok, amelyek segíthetnek a támadások megelőzésében vagy gyors elhárításában.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ