Offshore tranzakciók és ingatlan panama köthető a Tornado Cash társalapítójához

A New York-i szövetségi bíróságon zajló tárgyaláson az amerikai adóhatóság (IRS-CI) különleges ügynöke, Stephan George azt vallotta, hogy Roman Storm, a Tornado Cash egyik társalapítója, mintegy 8 millió dollárt mozgatott meg a Binance tőzsdén keresztül. Ebből az összegből állítólag 2,6 millió dollárt utalt át mindkét alapítótársának. A vádat chatüzenetekkel is alátámasztották, amelyek arra utalnak, hogy Storm offshore cégek alapítását és kriptóval történő ingatlanvásárlást tervezett.
IRS-ügynök szerint Storm osztotta szét a pénzt
Stephan George, az IRS különleges nyomozója azt állította, hogy 533 000 USDT mozgását tudta visszakövetni egy Binance-fiókból, amelyet Roman Storm irányíthatott. A tranzakcióra 2022. augusztus 9-én került sor, az összeget három különböző tárca között osztották szét. A bemutatott chatüzenetek alapján Storm azt írta: „Tegnap ledobtam 8 millát,” majd hozzátette: „Küldtem nektek 2,6-ot mindenkinek.” A vád szerint ezek az üzenetek azt igazolják, hogy Storm hozzáfért az alapokhoz, és aktívan részt vett azok szétosztásában.
Offshore ügyletek és ingatlanvásárlás kriptóval
A bemutatott üzenetekben Storm azt javasolja, hogy „szerezzünk offshore cégeket… és vegyünk ingatlant”. Ez arra utal, hogy tudatosan tértek el az átlátható pénzügyi rendszertől, és kriptovalutát használtak offshore befektetések és ingatlanvásárlások levezénylésére. A vádak szerint ezek az üzenetek arra utalnak, hogy a Tornado Cash alapítói igyekeztek elrejteni a tranzakciók forrását és célját is.
Védelem: a szerződés immutábilis – nincs irányítás 2020 óta
Storm védői azt hangsúlyozták, hogy a Tornado Cash intelligens szerződései 2020 májusa óta változtathatatlanok (immutable), és sem Storm, sem a DAO semmilyen formában nem módosíthatta azokat a későbbiek során, így nem volt irányítása a tranzakciók felett.
Kapcsolódó tartalom: Vitalik Buterin is hozzájárult a Tornado Cash fejlesztőinek jogi alapjához
Felhasználói felületek – anonim tranzakciók és követhetőség
Philip Werlau, az AnChain.AI szakértője idézett adatok alapján azt mondta, hogy a Tornado Cash felhasználóinak 96,2%-a a webes felületen keresztül végzett tranzakciókat – nem parancssoros (CLI) környezetben – ez pedig könnyebben nyomon követhető kommunikációt jelent. Azt is hozzátette, hogy az olyan szervezetek, mint a Lazarus csoport, csak akkor váltottak parancssori használatra, amikor az USA 2022-ben szankciókat vezetett be. A védelem ugyanakkor rámutatott, hogy ez önmagában nem bizonyítja Storm személyes irányítását az alapok mozgása felett, csupán felhasználói viselkedési mintát jelez.
A tárgyalás következő lépései
A bírósági eljárás hamarosan új szakaszba lép: várhatóan a következő napon a vád hivatalosan is lezárja érvelését. Ezt követően kerül sor a blokkláncelemzéssel foglalkozó Chainalysis szakértőinek meghallgatására, akik elemzéseikkel a vád állításait kívánják alátámasztani.
A védelem célja ezzel szemben az, hogy bebizonyítsa: Roman Storm nem rendelkezett tényleges irányítással a Tornado Cash működése felett, miután a rendszer 2020-ban technikailag „lezárult” és önműködővé vált. Ez a kérdés – hogy meddig tart egy fejlesztő felelőssége egy decentralizált rendszer felett – kulcsfontosságú lehet a jövő blokklánc-joggyakorlata szempontjából, mivel alapjaiban érinti a decentralizált alkalmazások jogi megítélését.