Új-Zéland betiltja a kripto ATM-eket – Magyarország lehet a következő?

Új-Zéland betiltja a kriptovaluta ATM-eket, hogy így próbálja meg visszaszorítani a digitális eszközökkel történő pénzmosást és a terrorizmus finanszírozását.
Az óceániai ország szerdán bejelentette, hogy betiltja a kripto ATM-eket a pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás elleni fellépésének részeként.
2019 óta a globális pénzügyi és szabályozási környezet jelentősen megváltozott. Okosabb, hatékonyabb pénzmosás elleni és terrorizmusfinanszírozás elleni rendszerre van szükségünk.
– írta Nicole McKee igazságügyi miniszterhelyettes egy közleményben.
A Newsroom korábbi jelentése szerint az új-zélandi rendőrség megállapította, hogy a kriptovaluta ATM-ek a kábítószer-kereskedők egyik elsődleges pénzmosási eszközévé váltak. A döntés egyébként azért is jelentős, mert Új-Zélandon összesen 157 kripto ATM van, ami Magyarország 58 automatájához képest elég nagy szám – főleg úgy, hogy az óceániai ország népessége nagyjából a fele hazánkénak.
Azt is érdemes megjegyezni, hogy az ATM-ek betiltása mellett Új-Zéland 5000 dolláros felső határt állapított meg a nemzetközi átutalásokra vonatkozóan, hogy megfékezze az illegális offshore pénzmozgásokat.
A magyar kripto ATM-ek is veszélyben vannak
A Coin ATM Radar adatai szerint Magyarországon jelenleg 58 kriptovaluta ATM működik. Ezekből 35 található Budapesten, míg a többi nagyvárosban csak néhány automata áll a kriptósok rendelkezésére. Debrecenben 4, Pécsen és Győrben 3, míg Egerben és Veszprémben 2 ATM üzemel. Az oldal szerint emellett olyan kisebb városokban is található 1-1 automata, mint Baja, Mosonmagyaróvár, vagy épp Nagykanizsa.

Forrás: Coin ATM Radar
Ezek az ATM-ek a Bitcoin mellett számos más digitális eszközt is támogatnak, így például az Ethereumot, a Bitcoin Cash-t, a Dogecoint és a Ripple-t.
Magyarországon jelenleg két nagy cég üzemelteti ezeket az ATM-eket, az egyik a CoinCash, a másik pedig a Kvakomat, amely mögött a Kvakopay áll. Ahogy arról beszámoltunk, július 1-jén életbe lépett az új magyar kriptotörvény, ami a vicc kategóriába sorolható, és amelynek az egyik sarokköve, hogy a „jogosulatlan kriptoeszköz-átváltási szolgáltatás nyújtása” bűncselekménynek minősül. A jogszabálymódosítás miatt a Kvakomat közölte, hogy július 1-től felfüggeszti az ATM-ek üzemeltetését, mert jelenleg nem felel meg az előírásoknak.
A másik nagy kriptovaluta ATM-üzemeltető, a CoinCash egyelőre nem jelentett be semmilyen változást a szolgáltatásaival kapcsolatban – annak ellenére, hogy a felhasználók kommentekben már rákérdeztek a témára. Mindenesetre a fizikai kriptopénz váltás most nagy veszélyben van Magyarországon, azt pedig már ne is említsük, hogy hogyan lehetetlenítette el a kormány a Revolut kriptoszolgáltatásait.