Átalakítják a kriptók adózását az ukránok

A rendkívül komplex, geopolitikai feszültségekkel és humanitárius problémákkal terhelt helyzetben létező, háborúban álló Ukrajnában régebb óta sarkalatos kérdés a kriptók helyzete. Az ország legfőbb pénzügyi szabályozó hatósága viszont még 8-án közzétett egy javaslatot egy új adózási mátrixra. Ez a kriptovalutából származó bevételek személyi jövedelemként való megadóztatásának javaslatát veti fel, bizonyos külföldi eszközfedezetű stabilcoinok lehetséges kivételével. A lehetséges új megközelítést bemutató, lefordított levélben Ruszlan Magomedov, az ukrán Nemzeti Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet vezetője azt mondta, hogy a hatékony adópolitika szükséges lépés a pénzügyi visszaélések megelőzéséhez és a digitális eszközök legális és felelős használatának megkönnyítéséhez.

Erről szól az új ukrán adójavaslat

A felügyelet által javasolt adórendszer szerint a kriptotranzakciók nagy része 18%-os személyi jövedelemadóval adózna, kiegészítve a tavaly bevezetett 5%-os extra háborús adóval. Ezen tranzakciók lényegében azok, amelyek során a nem stabilcoin kriptókat fiat valutára váltják vagy árukra vagy szolgáltatásokra cserélik. És amelyek során nem keletkezik pénzügyi veszteség a tranzakcióból. A javasolt adómátrix szerint a kriptók közötti tranzakciók nem lennének adókötelesek. Ami összhangban van azzal, ahogyan számos más európai ország, köztük Ausztria és Franciaország közelítik meg a kérdést. Ukrajna jelenlegi adótörvénye mentesíti az adó alól a devizaértékkel rendelkező tranzakciókból származó jövedelmet. Így a felügyelet szerint érdemes megfontolni a külföldi eszközfedezetű stabilcoinok és bizonyos eszközalapú tokenek (ART) esetében a kedvezményes adókulcsot vagy adómentességet. A javasolt kedvezményes adókulcs a mátrix szerint 5% vagy 9% lehetne.

A mátrix a más típusú kriptobevételekre is javaslatokat tartalmaz. Ideértve a bányászatot, amelyet a hatóság szerint üzleti tevékenység. De a stakelést a szabályozó szerint vagy üzleti célú saját jövedelemnek kell tekinteni, vagy csak a kifizetési szakaszban kellene adóztatni. De a mátrix rendelkezik a hard-forkok és airdropok kérdésében is. Ezeket a szabályozó szerint vagy rendes jövedelemként, vagy csak a kifizetési szakaszban lehetne adóztatni. Ukrajna korábban már benyújtott egy törvénytervezetet, amely hasonló módon módosítja az ország adótörvénykönyvét, hogy az 2023-ban a kriptovalutákra is kiterjedjen. A Global Ledger svájci blokkláncelemző cég 2024-es elemzése szerint Ukrajna több mint 200 millió dollárnyi éves adót szedhetne be a kriptotranzakciókból.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök 2022-ben hivatalosan legalizálta az ország kriptoszektorát. Meghatározta az iparág szabályozóit, és zöld utat adott nekik a konkrét szabályozások megalkotására. Az Ukrán Nemzeti Bank jelenleg egy törvénytervezeten dolgozik, amely az Európai Unió (EU) Markets in Crypto Assets (MiCA) rendeletén alapul. Egyébként a kriptós közösség számára Ukrajna kifejezetten fontos kérdés, egyes becslések szerint 210 millió dollárnál is több adományt kapott kriptóban az ország az Oroszország elleni háborújához.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ