Vállalati bitcoin tartalék: kilőtt a svéd egészségügyi vállalat részvénye

Egyre nagyobb népszerűségnek örvend a bitcoin, mint vállalati tartalékeszköz. A Strategy és a Metaplanet után egy svéd egészségügyi technológiai cég és egy kínai elektromosjármű-kereskedő is bejelentette, hogy bitcoinba fektet. A lépés nemcsak részvényárfolyam-emelkedést hozott, hanem komoly figyelmet is generált a pénzügyi világban. De mi áll e döntések hátterében, és mit jelent ez a trend a jövőre nézve?

Bitcoin a céges könyvelésben

A bitcoin vállalati szinten való használata az elmúlt években egyre gyakoribbá vált. A trendet elsősorban a (Micro)Strategy nevű amerikai technológiai vállalat indította el 2020-ban, amikor több százmillió dollárért vásárolt bitcoint, és azóta is rendszeresen növeli állományát. A cég vezetője, Michael Saylor az inflációval szembeni védelemként tekint a bitcoinra, és szerinte ez hosszú távon jobb értékmegőrző, mint a hagyományos fiat pénzek.

A vállalatok számára a bitcoin könyvelése speciális szabályok szerint történik: legtöbbször immateriális eszközként jelenik meg a mérlegben, és ha az árfolyam csökken, értékcsökkenési leírást kell elszámolni. Emelkedés esetén viszont a nyereség csak akkor realizálódik, ha eladják az eszközt. Ez azt jelenti, hogy a könyvelés nem feltétlenül tükrözi a valós piaci értéket, ám ez nem akadályozza a cégeket abban, hogy stratégiai eszközként tekintsenek rá.

Az egészségmegőrzés és a pénzügyi szuverenitás

A svéd H100 Group AB egészségügyi technológiai eszközöket fejleszt olyan embereknek, akik el akarják kerülni a hagyományos, reaktív egészségügyi rendszert. A cég 2025 májusában 5 millió norvég koronáért vásárolt 4,39 bitcoint, ami a részvényárfolyam 37%-os emelkedését eredményezte. A vezérigazgató, Sander Andersen szerint a Bitcoin szuverenitás-központú értékei jól illeszkednek a vállalat filozófiájához. Az akvizíciót „1. fázisként” említette, utalva további vásárlásokra.

Hat hónapos tőzsdei grafikon a H100 Group AB részvényárfolyamáról. A 2025 áprilisi meredek zuhanást követően a részvény 2025. május 22-én hirtelen 37%-kal emelkedett, elérve az 1,22 SEK szintet, miután a cég bejelentette első Bitcoin-vásárlását.

A H100 Group AB részvényárfolyama az elmúlt hat hónapban – a Bitcoin-vásárlás hírére (2025. május 22.) jelentős, 37%-os emelkedést mutatott a korábbi mélypont után. Forrás: Financial Times

Bár a hír rövid távon lelkesedést váltott ki, a cég árfolyama korábban meredeken esett: áprilisban 1,5 svéd koronáról közel 0,97-re zuhant. Ennek hátterében a cég átalakulása állt, miután a Healthy to 100 AS fordított felvásárlással megszerezte az eBlitz Group AB-t, ami piaci bizonytalanságot okozott.

A H100 stratégiája része lehet egy új trendnek, ahol a vállalatok bitcoinba fektetnek tartalékaik diverzifikálása és hosszú távú értékmegőrzés céljából.

További bitcoin-diverzifikációk

A H100 és a Jiuzi Holdings példája jól mutatja, hogy a vállalatok egyre bátrabban fordulnak a Bitcoin felé – ám eltérő célokkal. Míg a svéd H100 értékalapú, filozófiai döntésként tekint a kriptobefektetésre, a kínai Jiuzi inkább pénzügyi diverzifikációként, eszközportfóliójának bővítéseként használja azt. Utóbbi 12 hónap alatt 1 000 BTC vásárlását tervezi részben készpénzből, részben új részvények kibocsátásával.

A befektetői reakciók – 37%-os emelkedés a H100-nál, 7,3% a Jiuzinál – azt jelzik, hogy a piac pozitívan fogadja ezt az új pénzügyi irányt. Több mint 100 tőzsdén jegyzett cég tart már bitcoint a mérlegében, és ez a szám nőhet, ahogy a digitális eszköz stabil értékmegőrző szerepe megerősödik. Hosszú távon ez csökkentheti a forgalomban lévő BTC mennyiségét, és új szintre emelheti a vállalati pénzügyi stratégiák digitális átalakulását.

A legnagyobb tőzsdén kereskedett bitcoin tartalékoló vállalatok listája a lenti képen látható, de jó számban található privát cég is, köztük Magyarországról elsőként egy borsodi KKV is.