Visszatért a 4chan: így mozgatja a kriptovaluta-piacot az internet legkaotikusabb oldala

A 2003-ban indított anonim képmegosztó és fórumoldalként elhíresült 4chan oldalát egy súlyos adatlopás miatt átmenetileg lekapcsolták a netről. A Reddithez hasonló platformról azt érdemes tudni, hogy a kriptovaluta-befektetők kultikus fórumává vált, miután a /Biz/ aloldal kifejezetten aktívan formálták a tőzsdék hangulatát.

Az április 14-i hackertámadást követően az oldal ideiglenesen leállt, ugyanakkor most visszatért. A mémcoin-kereskedők egyik legmeghatározóbb közösségi tereként ismert oldal számos érdekes előrejelzést és rejtélyes jóslatot készített a jövőre vonatkozóan.

Mi az a 4chan?

A 4chan egy 2003-ban indított anonim fórumoldal, ahol az emberek általános témákban oszthatják meg véleményüket, valamint csatlakozhatnak bizonyos közösségekhez. Az oldal rendszerezése különböző aloldalakon keresztül történik, ahol a szabad véleménynyilvánítás mellett akadnak visszaélések és átverési kísérletek is.

A kriptovaluta-kereskedők által előszeretettel használt fórumon a digitális eszközök és mindenféle befektetéssel kapcsolatos témakör a /biz/ aloldalon érhető el. Többek között a PEPE mémcoinja is innen indult el, ugyanakkor az Anonymous hacktivista-csoport is előszeretettel posztol ide. A „nyers internet” egy darabjaként ismert fórumon a kulturált viták mellett ugyanakkor gyakori a gyűlöletbeszéd, az összeesküvés-elméletek terjesztése és a szélsőséges tartalmak.

Miután az oldalt április 14-én feltörték és kiszivárogtatták több tízezer felhasználó és moderátor adatait, átmenetileg leállították. Bár sokan azt hitték végleg eltűntek, két héttel később előkerült a platform mögött álló csapat azzal a mottóval, hogy „Nem adjuk fel!”. Május 10-én az oldal visszatért és aktívabb, mint valaha.

„A 4chan visszatért. Egyetlen más weboldal vagy platform sem helyettesíthet minket és ezt a közösséget. Bármilyen nehéz, nem adjuk fel!” – állt a portál közleményében

Milyen kapcsolat van a 4chan és a kriptovaluták között?

A 4chan aloldalainak köszönhetően lehetőségünk van tematikusan böngészni. A /pol/ aloldalon politikai, a /biz/ aloldalon üzleti, befektetési, a /a/ aloldalon animékkel kapcsolatos, a /g/ aloldalon technológiai témákkal találkozhatunk, míg a /b/ aloldalon konkrétan minden megtalálható.

A befektetési témakörben elsősorban kriptovalutákkal kapcsolatos hírek és predikciók kerülnek megosztása. Korábbi ciklusok során ez volt az alfák – vagyis a bennfentesnek tűnő, magas potenciállal rendelkező befektetések – gyűjtőhelye, ugyanakkor számos mémcoinnal kapcsolatban a mai napig osztanak meg tömeges reklámozást, hogy felpumpálják azoknak az árfolyamát.

Mik voltak a 4chan leghíresebb előrejelzései?

A 4chan /Biz/ fóruma időről időre meglepően pontos kriptós „jóslatoknak” ad otthont. 2019-ben egy névtelen felhasználó pontosan megjósolta a Bitcoin árfolyamát hónapokra előre, egészen 9,200 dollárig. 2021-ben valaki azt állította, kínai kormányközeli cégnél dolgozik, és előre jelezte a Bitcoin zuhanását – pár órával később Peking valóban betiltotta a kriptós fizetéseket. 2017-ben egy álhír Vitalik Buterin haláláról 4 milliárd dollárral csökkentette az Ethereum piaci értékét. Ezek a példák mutatják, mekkora hullámokat képes vetni egyetlen 4chan-poszt.

A shillezési, tehát népszerűsítési, kampányairól ismert portál legismertebb reklámozása egyértelműen a Chainlinkhez kapcsolódik. Egy titokzatos felhasználó, “AssBlaster” posztjai köré épült a “LINK Marines” közösség, akik agresszíven promózták a tokent, végül több tízszeres áremelkedést hajtva végre. A 4chanről indult mémek – különösen Pepe the Frog – szintén kulcsszerepet játszottak a mémcoinok felemelkedésében. A PEPE és a Mog Coin például több milliárd dolláros piaci értéket értek el, bizonyítva, hogy a 4chan továbbra is képes mozgatni a kriptovilágot – akár komolyan, akár játékból.

Mit várhatunk a jövőtől?

Bár ma már a Telegram és az X (korábban Twitter) dominálja a kriptós diskurzust, a 4chan továbbra is megkerülhetetlen kulturális és spekulatív erő maradt. Az anonimitás és a „mindent szabad” hangulat egyedi közeggé teszi, ahol a nyers ötletek, mémek és narratívák gyorsan elterjedhetnek. Most, hogy a platform a hackertámadás után visszatért, várhatóan újabb altcoin-hullámokat, shillezési kampányokat és próféciákat indít majd útnak. Ha fennmarad, a 4chan továbbra is formálhatja a kriptovaluták világát – gyakran kiszámíthatatlan és meghökkentő módon.