5 évre 9%-os hozamot kínál a Telegram új kötvénye a nagybefektetőknek

A Telegram 1,5 milliárd dollárt von be kötvénykibocsátással. A vezérigazgató francia jogi gondjai ellenére is bíznak benne a befektetők.

Miközben a Telegram vezérigazgatója, Pavel Durov Franciaországban jogi problémákkal küzd, a cég továbbra is magabiztosan halad előre üzleti terveivel – és a befektetők sem vesztették el a hitüket. A népszerű üzenetküldő alkalmazás most 1,5 milliárd dollár értékben bocsát ki kötvényt, hogy visszafizesse korábbi adósságait – jelentette a Wall Street Journal.

Mit jelent ez pontosan?

A kötvénykibocsátás egyfajta pénzgyűjtési módszer: a vállalat kötvényeket ad el befektetőknek, akik ezért cserébe kamatot kapnak. A Telegram most öt évre szóló kötvényeket kínál, 9%-os hozammal, ami azt jelenti, hogy a befektetők évente ennyit kereshetnek a befektetett összegen. A befolyó pénzt a 2021-ben kibocsátott, jövő márciusban lejáró kötvények visszavásárlására fordítják.

A korábbi kötvényesek közül több is újra beszáll – például a BlackRock vagy az Abu-Dzabi állami befektetési alapja –, de új nevek is feltűntek, mint például a Citadel hedge fund. Ez azt mutatja, hogy a befektetők hosszú távon bíznak a Telegramban, még akkor is, ha a vezérigazgató körül jelenleg viharfelhők gyülekeznek.

Mi a gond Pavel Durovval?

Pavel Durov ellen Franciaországban eljárás indult, mert állítólag nem működött együtt a hatóságokkal olyan bűncselekmények felderítésében, mint például a tiltott tartalmak terjedése a Telegramon keresztül. A francia ügyészek előzetes vádat emeltek, és Durov jelenleg nem hagyhatja el az országot a vizsgálat lezárultáig. Ő és a Telegram határozottan tagadják, hogy nem tettek volna eleget a kötelező jogi megkereséseknek.

Miért hisznek mégis benne a befektetők?

Egyrészt a Telegram felhasználói bázisa hatalmas: jelenleg havonta egymilliárd ember használja az appot, és több mint 15 millió előfizető fizet is érte. A cég 2024-ben 1,4 milliárd dollár bevételt ért el, ebből pedig körülbelül 540 millió dollár profitot termelt – szemben a 2023-as 173 millió dolláros veszteséggel. 2025-re még optimistább számokat várnak: 2 milliárd dollár bevétel és 700 millió dollár nyereség.

A bevételek fő forrása az előfizetési díjak mellett a fejlesztők által készített appok és botok, a felhasználók által vásárolt digitális ajándékok, valamint a hirdetések.

És mi a helyzet a tőzsdére lépéssel?

A kötvények vásárlói – akárcsak 2021-ben – most is lehetőséget kapnak arra, hogy a kötvényeket később részvényekre váltsák, ha a Telegram tőzsdére lép. Egyelőre azonban ez nem valószínű, részben a jogi bizonytalanság, részben pedig a piaci környezet miatt.