60%-kal nőtt a bitcoin bányászat fenntarthatósága a tavalyi évben

Annak ellenére, hogy a bitcoin bányászat egyre inkább fenntartható energiát használ, a tevékenység ellen több környezetvédő is fellépett a hatalmas energiafogyasztás miatt.

A Bitcoin Mining Council (BMC) január 18-án közzétett jelentése szerint csak 2021-ben 58,96%-kal nőtt a bitcoin bányászat fenntarthatósági mutatója. Míg ez az érték a tavalyi év első felében csak 36% volt, addig az év végére már elérte az 58,5%-ot. 2021-ben a bitcoin értéke jelentősen megugrott, ami olyan befektetőket is vásárlásra késztetett, mint például az elektromos autókat gyártó Tesla. Elon Musk vállalata azonban később a bányászat hatalmas energiafogyasztására hivatkozva felfüggesztette a bitcoin fizetést.

A bitcoin fenntarthatóságának növekedéséhez a továbbfejlesztett bányászgépek is hozzájárultak. Mivel egyre inkább fontossá válik a környezetvédelem, ezért a bányászgép gyártók is olyan modelleket kezdtek el fejleszteni, amelyek némiképp energiatakarékosak.

Kína kriptotilalma után a bányászok más országokban menekültek. A szigorítás következtében a hashráta az első és a második negyedév között 46%-kal csökkent. A BMC jelentésében kiemelte, hogy a bitcoin bányászat minden más ágazatnál nagyobb arányban használ fenntartható energiát. A szervezet becslése szerint a bitcoin bányászat világszerte 220 terawattórát fogyasztott, ami egyáltalán nem számít nagy ökológiai lábnyomnak, sőt, a világ energiafogyasztásának csupán 0,05%-át teszi ki.

Nem csak a környezetvédők tiltanák be a bitcoint

Más ágazatok energiafelhasználásával összevetve a bitcoin kifejezetten jól teljesített, például 61,4%-kal kevesebb energiát fogyasztott, mint az aranybányászat, viszont még mindig 2,8%-kal többet, mint a számítógépes játékok világszerte. Egyébként annak ellenére, hogy a kriptovaluta árfolyama nemrég bezuhant, a bitcoin és az arany jelenleg a legértékállóbb befektetéseknek számítanak.

A bányászat energiafogyasztása miatt a környezetvédők továbbra is a kriptovaluta globális betiltását követelik. Az utóbbi időben azonban a vita a felhasznált energia típusáról zajlott, a legfrissebb fenntarthatósági adatok pedig kifejezetten előnyösek a bitcoin szempontjából.

Nemrég az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) a bitcoinhoz hasonló proof-of-work modellt használó kriptovaluták betiltását szorgalmazta, a szervezet pedig még az Európai Uniót is felszólította, hogy a hatékony energiafogyasztás érdekében a proof-of-stake kriptovalutákra koncentráljon.

Ha érdekel a bitcoin bányászat valódi energiafogyasztása, hallgasd meg a BitcoinBázis podcast 12. adását!