Európa egyik legnagyobb digitális pénzintézete is a kriptovaluták felé veszi az irányt

A holland székhelyű Bunq európai szinten az egyik legkiemelkedőbb digitális banknak számít a Revolut után. Az innovatív neobank célja új szintre emelni a digitális banki szolgáltatásokat, ehhez pedig hozzátartozik az is, hogy termékpalettájába beemeli a kriptovalutákat is. A régió második legnagyobb bankjaként ezzel nemcsak egy technológiai lépést tesznek, hanem stratégiai pozícióba is kerülnek a pénzügyi jövő ökoszisztémájában.
A Bunq kutatásai szerint ugyanis az európai állampolgárok közel kétharmada keres olyan megoldásokat, melyek egyetlen eszközben tömörítik a banki, a megtakarítási és a kriptovaluta-befektetésre alkalmas szolgáltatásokat.
Tovább fejlődik a digitális bankolás
A holland Bunq 2012 óta szerepel a fintech-térképen, miután Ali Niknam, holland vállalkozó, megalapította azzal a céllal, hogy app-központú szolgáltatásokat, többszámlás rendszert, valamint automatizált pénzügyi menedzsmentet biztosítson elsősorban a fiatal, digitálisan aktív európai felhasználók számára.
Az iparág vezető vállalata, a Revolut, után azonban az amszterdami székhelyű cég is úgy döntött, termékpalettáját kriptovaluta-szolgáltatásokkal bővíti. Erről a Bunq egy április 29-én közzétett jelentés kapcsán számolt be, ahol becslések szerint az európai felhasználók 65%-ának szeretnének a kedvében járni. Ezt abból szűrte le a vállalat, hogy a digitálisan fejlett európai lakosság közel kétharmada keres olyan megoldást, mely nemcsak a hagyományos bankolási, hanem befektetési és megtakarítási szolgáltatásokat is kielégíti.
Április 29-től a hollandiai, franciaországi, spanyolországi, írországi, olaszországi és belgiumi Bunq-felhasználók több mint 300 kriptovalutához férnek hozzá az applikáción keresztül, melyből természetesen a bitcoin, az ether és a solana sem hiányozhatnak.
Ali Niknam, a Bunq vezérigazgatója, az alábbi nyilatkozatot tette a lépés kapcsán:
„Úgy gondoljuk, mostanra rengeteg emberhez eljutott a kriptovaluták iparága, mi pedig az élénk érdeklődésre való tekintettel szeretnénk egy olyan környezetet megteremteni, ahol megbízható, szabályozott keretek között lehet ezeket az eszközöket megvásárolni és tartani.”
Fókuszban a többfunkciós pénzügyi platformok
A digitalizáció és a telefonról történő banki ügyintézés kifejezetten népszerűvé vált az elmúlt években. Világszerte a Wise, a Revolut és a Venmo mellett már olyan platformok is megjelentek, mint a nyugat-európai felhasználók kedvencének mondható Bunq, valamint a németországi N26. Ezek a digitális pénzintézetek első sorban mobilappon, vagy webes felületen érhetők el, nem tartozik hozzájuk hagyományos bankfiók. A fintech vállalatok célja modern, felhasználóbarát applikációk létrehozása, ahol alacsonyabb díjak és átlátható költségkörnyezet várja elsősorban a fiatalabb felhasználókat.
Ezek a vállalatok jobban megfelelnek a szabályozási környezetnek, mint a kriptovaluta-tőzsdék, vagyis sok konzervatív felhasználó számára is remek alternatívát biztosítanak. A globális kriptovaluta-terjeszkedést a Bunq a világ egyik legismertebb tőzsdéjével együttműködésben, a Kraken platformjával, tervezik kivitelezni először az Európai Gazdasági Térségben, majd az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban.
2024-es jelentések szerint a Bunq már több mint 12,5 millió felhasználóval rendelkezik. Egy év alatt sikerült közel 40%-kal növelniük felhasználóbázisukat, most pedig céljuk az egyszerűsített kriptovaluta-hozzáféréssel a kereslet növekedésének a generálása.
A vállalat által végzett tanulmány szerint az európai felhasználók több mint 50%-a szeretne kriptovaluta-kitettséget megtakarítás formájában, ugyanakkor véleményük szerint a jelenlegi platformok nem biztosítanak erre megfelelő környezetet.
„Felhasználóink világszerte várnak egy egyszerű, biztonságos és könnyen kezelhető felületre, ahol digitális eszközökbe tudnak befektetni. Most minden egy helyen elérhető lesz. Az eszközök szabályozási kérdésének a tisztázásával egyre több ember vásárolhatja meg mobiltelefonjáról a kriptovalutákat” – tette hozzá Ali.