Influenszerekre vadászik a Solana új mémcoin-platformja

Nagy port kavart a kriptovaluta-világban a nemrégiben a Solana hálózatán elindított Boop.fun mémcoin-platform. A projekt mögött álló csapat több mint százmillió forint értékű jutalmat ígért több influenszernek is – amennyiben azok elindítják az oldalán saját mémcoinjukat. A pump.fun-hoz hasonló oldal célja egy izgalmas, ugyanakkor megkérdőjelezhető etikával rendelkező platform létrehozása, ahol pillanatok alatt elindíthatja mindenki saját mémcoinját – de ez csak egy átverés lenne? Utánajártunk!

Mémcoin vagy morális csapda?

2024-ben a mémcoinok óriási növekedést értek el. A korábbi ciklusokban csak ritkán elérhető, drágán elindítható projektek az elmúlt évekre villámgyors növekedésnek és kifejezetten egyszerű létrehozásnak örvendenek, köszönhetően annak, hogy az Ethereum hálózatáról az ilyen projektek átkerültek a Solanára, a Basere, a Tronra, vagy épp a Suira. A mémcoin-indítópultoknak az eddigi legnagyobb képviselője egyértelműen a pump.fun volt, azonban az április végén induló Boop.fun máris komoly figyelemnek örvend.

A platform egyértelmű célja, hogy megkönnyítse a vicces, közösségépítő mémcoinok indítását a Solana blokkláncán. A projekt fejlesztői azonban egy merész lépéssel kívánják még népszerűbbé tenni platformjukat: azok a kriptovaluta-influenszerek, akik ugyanis elindítják saját mémcoinjukat a platformon akár 350 ezer dolláros (több mint 120 millió forint) jutalomban részesülnek a BOOP tokenből.

Bár egyszerűek a feltételek, korántsem kockázatmentesek. A jutalmat csak akkor kapják meg a résztvevők, amennyiben saját tokenjük eléri a „kultikus” státuszt. Ez azt jelenti, hogy legalább 30 napig életben kell tartani azt, vagy el kell érni egy bizonyos – millió dollár feletti – piaci kapitalizációt.

Kockázat vagy felelősség?

Kétség sem fér hozzá, hogy a BOOP óriási sikernek örvend, amit mi sem mutat jobban, minthogy a mémcoin órák alatt közel 500 millió dolláros piaci kapitalizációra tett szert. A közösségi tokenek iránt ismét tömeges kereslet mutatkozik, ugyanakkor érdemes mérlegelni, hogy mennyire etikus az, amit a fejlesztők kérnek.

A közösségi médiában megjelenő kritikusok szerint nem kérdés, hogy a lehetőséget azonnal el kell utasítani, mivel az az elemzők és véleményvezérek hitelességét veszélyezteti. Bár Cobie és CirrusNFT komolyan elgondolkodtak a lehetőségen, sokan csak humorosan az alábbi posztot tették ki:

„Elindítottam tokenemet, hogy megkapjam a BOOP airdropot. Ne vedd meg, mert valószínűleg átverés.”

Az, hogy az influenszerek ilyen esetben felelősségteljesen járnak el, valahol elvárható. A Solana mémcoinok mögötti hype megkérdőjelezhetetlenné vált az elmúlt években, ugyanakkor számos valós veszélyt rejtenek ezek a projektek. Akik kívülállóként csatlakoznak egy ilyen vicc-alapú projekthez, valószínűleg sosem fogják tudni megérteni, mi is zajlik a háttérben, csak azt láthatják, hogy pillanatok alatt mindenüket elveszítik. A háttérben zajló bennfentes kereskedés, manipuláció, vagy teljes érdektelenség hosszútávú értékteremtés nélkül semmiképp sem egy megbízható és követendő példa, a humor és közösségépítés pedig nem mentesít senkit sem a felelősség alól.