A Google is elkezdi használni a kriptók legmenőbb technológiáját

A Google egy friss bejelentés szerint integrálja elektronikus tárcájába a zéró-tudás bizonyításokat, mint egy személyazonosító megoldást. Ezt a digitális személyazonosságot kezdetben az Egyesült Királyságban vezetik csak be, de hamarosan az Egyesült Államokban és más országokban is megjelenik. A cég április 29-én közzétett posztja szerint egy olyan rendszert akartak kifejleszteni, ami védi az emberek magánélethez való jogát, miközben képesek vele az életkort igazolni. Mert nagyon sok olyan oldal és szolgáltatás van, ami életkor igazolását kéri.
A cél a Google Walletbe integrált zéró-tudás bizonyítással (ZKP) tehát az, hogy úgy lehessen életkort igazolni, hogy az ne legyen a személyazonossághoz köthető. Azt nem tudni, hogy a Google zéró-tudás bizonyításai ilyen mértékben érintik majd a kriptovalutákat, azonban a megoldást nyílt forráskódúvá teszik majd más tárcák és online szolgáltatások számára.
A Google felfedezte magának a kriptókban már elterjedt zéró-tudás bizonyításokat
A vállalat közleménye azt is írja, hogy a Google Wallet egy egyedi tervezésű ZK-rendszert valósított meg a Ligero technológiájának felhasználásával. Ez utóbbi egy 2018-ban indított startup, amely adatvédelmi platformokat épít, és amelyet olyan nagy kriptós cégek támogatnak, mint a Galaxy Ventures, az 1kx, a Franklin Templeton, a Robot Ventures és a Digital Currency Group. A zéró-tudás bizonyítások kezdetben csak a kriptográfusok és informatikusok tudományos érdeklődésére tartottak számot, mielőtt gyakorlati alkalmazásra találtak volna a kriptoszektorban.
Az olyan projektek, mint a Zcash, komoly újításokkal járultak hozzá a technológiához. Amelyet mostanában a kriptográfiában és azon kívül is alkalmaznak a skálázhatóságtól kezdve az adatvédelemig mindenre. A megoldást egyébként még az 1980-as években dolgozta ki Shafi Goldwasser, Silvio Micali (ő az Algorand alapítója) és Charles Rackoff. A nevében is benne van, hogy mire szolgálnak: bizonyítsunk valamit anélkül, hogy felfednénk a mögöttes információt. A klasszikus példa az, amikor egy csaposnak bebizonyítják, hogy valaki nagykorú, anélkül, hogy felfednék a tényleges életkorát. Ebben az esetben a bárpultos csak annyit tud, hogy a vendége nagykorú, de semmi mást nem.
A zéró-tudás bizonyítások és a kriptovaluták
A zéró-tudás bizonyítások területét éveken át a megvalósítás számítási bonyolultsága akadályozta. A kriptográfiai fejlesztők viszont folyamatosan találnak megoldásokat a nehéz kriptográfiai problémákra, például a skálázhatóságra. Az Ethereum és más blokkláncok a zk-Rollupokat – mint a StarkNet és a zkSync – használják a tranzakciók láncon kívüli kötegelésére, csökkentve ezzel a költségeket és a torlódásokat. Emellett a zk-SNARK-okat és a zk-STARK-okat a tranzakciók részleteinek védelmére használják az adatvédelem érdekében. Az újabb ZK-változatokat, mint a Plonk és a Marlin, adattárolásra is használják, például olyan projektekben, mint a Filecoin.
A bejelentés szerint a Google Walletnek lesznek fogyasztói alkalmazásai online és offline, többek között amerikai útlevélként a belföldi járatokon. De hamarosan digitális azonosítóját használhatja majd bárki az Amazon-fiókok visszaállításához, online egészségügyi szolgáltatásokhoz férhet hozzá a CVS és a MyChart by Epic segítségével, ellenőrizheti profiljait olyan platformokon, mint az Uber és így tovább.