A zéró-tudás technológiát hamarosan szélesebb körben is használhatják

A zéró-tudás technológia megnyitja az utat az adatvédelem és a skálázhatóság új korszaka előtt a blokklánciparban.

Annak ellenére, hogy a blokkláncipar rámutatott az örökölt technológiák, a hagyományos pénzügyek, és a kultúra világában felmerülő kulcsfontosságú problémákra, az ígért forradalom még nem valósult meg, mivel a kihívások kezeléséhez használt eszközök még nem érik el a szükséges színvonalat.

A technikai hiányosságok megfojtották a valóban decentralizált rendszerek fejlesztését, és a decentralizált pénzügyi (DeFi) platformok is sebezhetőnek bizonyulnak. 2023 januárja és novembere között ugyanis több mint 1,7 millió dollárnyi vagyon veszett oda hackertámadások miatt a szektorban.

A 2024-es év elején azonban bizakodóbbak lehetünk a zéró-tudás (angolul zero-knowledge, röviden ZK) technológia folyamatos fejlesztésének köszönhetően, ami kulcsfontosságú lesz a valóban decentralizált digitális platformok létrehozásánál. A fejlesztők számára biztonságosabb és hatékonyabb eszközöket biztosítva a ZK technológia nem csak a blokklánciparban lesz elterjedtebb, de az idei évtől más iparágakban is egyre szélesebb körű alkalmazásokra számíthatunk.

Ahelyett, hogy kizárólag Web3 natív felhasználási esetekben kerülne alkalmazásra, amelyek célja a hagyományos pénzügyekkel és technológiával való versenyeztetés, a ZK technológia integrálható a már meglévő rendszerekbe és platformokba, átitatva azokat a kriptográfia decentralizált értékeinek előnyeivel, ezzel jelentősen növelve a felhasználók felhatalmazását. Mindeközben pedig különösen magas szintű adatvédelmet biztosít.

Mik azok a zéró-tudás bizonyítások?

Egyszerűen fogalmazva, a zéró-tudás bizonyítások (ZKP-k) lehetővé teszik az egyik fél számára, hogy bizonyítsa egy állítás igazságát a másik félnek anélkül, hogy magáról az állításról konkrét részleteket közölne.

Ez a technológia forradalminak bizonyult az Ethereum ökoszisztémában, ahol a hálózat zsúfoltsága és a magas díjak akadályozták a tömeges elfogadást. Az olyan skálázási megoldások, mint a sharding vagy a rollupok segítettek a skálázhatósági problémák kezelésében, hogy javítsák a fejlesztői és felhasználói élményt, miközben megőrizték az Ethereum jól ismert biztonsági és átláthatósági értékeit.

Ugyanazok a tulajdonságok, amelyek miatt a ZK ideális a decentralizált hálózatok zsúfoltságának csökkentésére, adatvédelmi előnyökkel is járnak. A közeljövőben várhatóan több olyan projektet is láthatunk majd, amelyek a ZK technológiát nem csak a skálázhatósági problémák, hanem a magas szintű adatvédelem miatt is fogják használni, és amelyek a Web3 új korszakát fogják megalapozni.

Új szintre emelheti az adatvédelmet a zéró-tudás technológia

A skálázhatóság minden előnyét félretéve az adatvédelem lesz a ZKP-k legfőbb felhasználási területe. Az adatvédelem a magánéletnél tágabb fogalom, mivel magában foglalja a biztonságot, az integritást és a hozzáférhetőséget is.

Az adatvédelem és a magánélet védelme az emberek számára gyakran nem a legfontosabb szempont. A hagyományos digitális platformok ingyenes hozzáféréssel és szolgáltatásokkal csalogatják a felhasználókat, a részleteket pedig az apró betűs részbe rejtik, hogy értékes felhasználói adatokat gyűjtsenek és használjanak fel marketing és hirdetési célokra.

A legújabb felmérések azonban azt mutatják, hogy a felhasználók egyre inkább aggódnak az adatvédelmi incidensek kockázata miatt, és a megkérdezettek háromnegyede egyetértett azzal, hogy jobban oda kell figyelniük az adataik védelmére.

Mivel az adatvédelmi incidensek egyre költségesebbek – 2023-ban 4,45 millió amerikai dollárra rúgtak -, a különböző iparágak projektjei innovatív megoldásokat keresnek a hackerek ellehetetlenítésére. Azzal, hogy a felhasználók számára lehetővé teszik a személyes adatok blokkláncokon kívüli tárolását, illetve az érzékeny adatok biztonságos közzétételét, a ZKP-k csökkenthetik az adatok kollektív tárolása által okozott sebezhetőségeket, amelyek a hackerek elsődleges célpontjai.

Ezért fontos, hogy a ZPK-k testreszabható lehetőségeket kínálnak

A hagyományos pénzintézetekkel való együttműködés a DeFi számára elhozhatná a szükséges likviditást, de az integrációt korábban elfojtották a DeFihez kapcsolódó anonimitás és a KYC követelmények hiánya miatt. Emellett a hagyományos vállalkozásokat is elriaszthatják a blokklánc átlátható tulajdonságai, mivel nem kívánják, hogy minden tranzakció részleteit egy nyilvános főkönyvben dokumentálják.

Az adatvédelmet optimalizáló megoldásokhoz hasonlóan a ZKP-k a felhasználói igényekhez igazodó, testreszabhatóbb lehetőségeket kínálhatnak. Ez azért fontos, mert a felhasználóknak egyedi preferenciáik vannak a kényelem és az adatvédelem terén. Ahhoz, hogy a pénzügyi szabadságot tömegek számára biztosítsák, a DeFi platformoknak a lehetőségek széles skáláját kell majd kínálniuk a felhasználók számára.