60 év után távozik Warren Buffett – hogyan hathat ez a bitcoinra?

2025 végén egy korszak lezárul: a világ egyik legismertebb befektetője, Warren Buffett, hivatalos visszavonulását jelentette be a Berkshire Hathaway éléről. A 94 éves üzletember, aki gyakran a kriptovaluták kritizálásával próbált a piacra nyomást gyakorolni, több mint fél évszázadon át vezette a vállalatot, ikonikus stratégiáival és páratlan piaci érzékével pedig több millió befektetőre volt hatással. Távozása nemcsak a Berkshire jövőjére, hanem a globális befektetési világ egészére is jelentős hatással lehet.

Több tízezer részvényes előtt jelentette be távozását Buffett

Warren Buffett az értékalapú befektetés legismertebb alakja, aki filozófiája szerint alulértékelt, stabil fundamentumokkal rendelkező vállalatok részvényeinek a hosszú távú tartására rendezkedett be. A 94 éves üzletember kezdeti munkássága óta elutasítja a spekulációt vagy a piac időzítésére tett kísérleteket, éppen ezért kritizálta az elmúlt években többször is a kriptovalutákat, melyeket néha nem a fundamentumok, hanem a közösségi hype vezérel.

Buffett május 3-án, több ezer részvényes előtt jelentette be az Omaha-i közgyűlésen, hogy 2025 végén elhagyja a Berkshire Hathaway-t, pozícióját pedig Greg Abel veszi át. A befektetők által csodált Buffett 55 éve vezeti a vállalatot, hosszabb ideje, mint bármely más S&P 500-vállalat vezérigazgatója, ugyanakkor távozása ellenére továbbra is részt fog venni a munkában – csak a döntésekért innentől Greg Abel lesz a felelős.

„Az összes részvényemet megtartom, azonban nem érzelmi okokból, hanem azért, mert Greg irányítása alatt a Berkshire kilátásai jobbak lesznek, mint az enyém alatt.” – mondta Buffett, aki még visszavonulásával is csak a hozamra koncentrál

Instabilitáshoz vezethetnek a vámok

Warren Buffett bejelentésekor nagyjából 40 ezer részvényes vett részt az éves közgyűlésen, ahol egyébként vezetésének a 60. évfordulóját is bejelentették. A rendezvényen többek között Hillary Clinton is jelen volt, ugyanakkor az elmúlt években a vállalat első embere az elmúlt években tudatosan vonult vissza a politikától, nehogy összemossák a politikát a Berkshire ambícióival.

Buffett az elmúlt időszakban egyetlen nyilvános megnyilvánulást intézett a politikusok felé. Az üzletember nem fogta vissza magát, amikor Donald Trump kereskedelempolitikájáról kérdezték. Véleménye szerint a kereskedelem fegyverként való használata globális következményekkel járhat, a republikánus elnök pedig háborús cselekményt követ el a vámok bevezetésével.

Buffett szerint Trump túlzó vámpolitikája feldühítette a világ többi országát, amely instabilitáshoz vezethet. Trump hiába a világ egyik legbefolyásosabb embere, nem helyezheti 300 millió ember jólétét 7,5 milliárd ember megélhetése elé. Éppen ezért, az országoknak arra kellene fókuszálniuk, amiben a legjobban és azzal szabadon kereskedniük.

Buffett és a kriptovaluták

Warren Buffett kevese volt azoknak a milliárdos befektetőknek, akik 2025 első negyedévében készpénzt tartottak, miközben a tömeg veszteséges pozíciókban ült. A Berkshire Hathaway jelenleg közel 350 milliárd dollár készpénzzel rendelkezik. Ez annak köszönhető, jelenleg nem látnak olyan lehetőséget a piacon, amely vonzó alternatíva lenne.

A modern pénzügyi trendekkel szemben mindig szkeptikus befektető a kriptovalutákat sem kímélte. Annak ellenére, hogy hosszú, változásokkal teli időszakot remél a jövőtől, a kriptovalutákről őszintén és nyersen fogalmazott.

„A Bitcoin valószínűleg patkányméreg a négyzeten. Semmi értékteremtés nem történik, csak reménykedsz, hogy valaki más még többet fog fizetni érte, mint te.” – jelentette ki Buffett egy korábbi interjújában

Annak ellenére, hogy mindig nyíltan kritizálta a bitcoint, Buffet az utolsó szó jogán a részvényesi konferencián az alábbi mondatával utalt arra, hogy most a dollár van halálra ítélve.

„Nem igazán fektetnénk be egy olyan valutába, ami a pokolra jut. Egy valuta értéke ijesztő dolog lehet, ha a kormányok felelőtlenül cselekszenek.” mondta Buffett az amerikai dollárra utalva.

Persze a fenti mondat még nem arra utal, hogy a Berkshire mostantól beugrana a kriptovaluta befektetésekben. Azonban a konzervatív, fundamentális szemléletet valló Buffettet váltó Greg Abel optimista időszak előtt állhat. A részvényesek szerint Abel már bizonyított, elődjénél azonban sokkalta gyakorlatiasabb vezetője lesz a vállalatnak.