114 milliárd forintnyi, Silk Road feketepiachoz köthető bitcoin indult meg

A napokban két alvó, a Silk Roadhoz kapcsolódó kriptotárca 3421 bitcoint mozgatott meg körülbelül 322,5 millió dollár értékben. A Whale Alert egy közösségi médiás posztban írt arról, hogy a tárcákat először 2013 júliusában aktiválták. Így a mostani mozgások az első tranzakciójukat jelentik a létrehozásuk óta eltelt több mint egy évtizedben. Akinek esetleg nem ismerős a név, a Silk Road a dark web egyik leghíresebb online fekete piaca volt. 2011-ben indult, és Ross Ulbricht, aki a „Dread Pirate Roberts” álnevet használta, hozta létre.
A platform lehetővé tette az anonim vásárlást és eladást, de főként illegális árucikkek, például kábítószerek, hamis dokumentumok és egyéb tiltott termékek kereskedelme zajlott itt. Sok tranzakcióhoz használtak bitcoint is. Az oldal gyorsan népszerűvé vált, de 2013-ban az FBI lekapcsolta, és Ulbrichtot letartóztatták. A most megmozdult coinok olyan címekre érkeztek, amelyek továbbra is üresek, miközben az eredeti tárcák is nullás egyenleget mutatnak. Az adatok szerint a tranzakciók minimális, 0,000105 BTC összegű díjat tartalmaztak, ami inkább belső átszervezéssel járó, nem sürgős átutalásra utal, mint az eszközök azonnali likvidálási terveire.
A Silk Road óriási mennyiségű bitcoint hagyott maga után különféle tárcákban
A láncról származó adatok május ötödikén két különálló tranzakciót mutattak, amelyek két, 2013 júliusában, a Silk Road-saga idején létrehozott tárcákból indultak. A Blockchair multichain explorer és elemző eszköz megállapította, hogy az első tranzakció 2343,481 BTC-t érintett. Az újonnan létrehozott tárcába irányuló tranzakció összértéke az átutalás időpontjában meghaladta a 221 millió dollárt. Az átutalás sorozatos kimenetekben történt, a legnagyobb egy 2186 coinos mozgás volt.
A források jelentős része egyébként nem került tőzsdei tárcába. A második tranzakció pedig 1078,99 BTC-t tartalmazott egy olyan tárcához kapcsolódóan, amelyet szintén 2013. július 11-én hoztak létre. A pénzeszközöket a 895433-as blokk magasságában utalták át, és körülbelül 101 millió dollárt érnek. A Whale Alert nem sokkal az első tárca aktiválódása után észlelte a második mozgást is, de az átutalás befejezése óta nem történt mozgás a fogadó tárcából. A második tárca is hasonló tranzakciós díjat használt a blokklánckövető platform szerint, mint az első.
A Timechain Index alapítója szerint a coinok szinte biztosan a Silk Roadhoz kapcsolódnak még 2012-ből. Az év elején Conor Grogan, a Coinbase igazgatója is rámutatt 430 BTC-re, amelyek különböző tárcák között oszlottak meg. És amelyek potenciálisan Ross Ulbrichthez, a Silk Road alapítójához köthetők. A tőzsde illetékese szerint a 47 millió dollár értékűre becsült digitális eszközállomány több mint egy évtizede érintetlen volt. Grogan azt is elismerte, hogy az a pénz nem része annak a több mint 100000 BTC-nek, amelyet az amerikai hatóságok a Silk Road 2013-as leállítása során lefoglaltak. Grogan megmutatta az egyik nevezetes tárca képernyőképét is, amely 89,77 BTC-t tartalmazott, körülbelül 9,5 millió dollár értékben.
Voltak kisebb állományok is, például 87,7 Bitcoin Cash (BCH). Az komoly kérdés egyébként, hogy Ulbricht még rendelkezik-e az adott tárcákhoz szükséges privát kulcsokkal.
Konkluzió
A Silk Road alapítóját még 2015-ben ítélték bönrtönbüntetésre a platform működtetésében játszott szerepe miatt. Később, 2025. január 22-én elnöki kegyelmet kapott Donald Trump elnöktől. Néhány nappal Ulbricht kegyelme után a Bitcoin-közösség összefogott, és kriptót küldött Ulbricht támogatói alapjába a FreeRoss.org oldalon. A Kraken Exchange 111111 dollárnyi BTC-t adományozott Ulbrichtnak, hogy így segítsék talpra állását. Az elég valószínű, hogy a fentebb említett, Silk Roadhoz köthető tárcák mögött álló személyről nem fogunk információt szerezni. Ulbrichtnak sem érdeke, hogy megint felhívja magára a figyelmet.