Három hónapot követően ismét 100 000 dollár felett a bitcoin árfolyama

Viszontagságos hónapokon vannak túl a kriptovaluta-befektetők. Miután Donald Trump beiktatását követően mindenki az újabb és újabb csúcsokat várta, a nem várt kereskedelmi háború egészen 75 000 dollárig vetette vissza a vezető kriptovaluta árfolyamát. A mélypontot követően azonban egy hónap alatt több mint 30%-ot erősödött a bitcoin, és tegnap este egészen 104 100 dollárig emelkedett annak árfolyama. De mi áll a hirtelen felfutás mögött?

Stabilizálódik a makrogazdaság

Bár a héten megtartották sorozatban a harmadik FOMC ülést, ahol nem került kamatvágás bejelentésre, Jerome Powell sajtótájékoztatóján végül nem hangzott el semmi negatívum. Az amerikai irányadó kamatok jelenleg 4,25 – 4,50%-on állnak, június 18-án pedig egyre nagyobb eséllyel vághat kamatot az amerikai jegybank. Idénre a piac egyébként három kamatvágást vár, ebből egyelőre még egy sem történt meg.

Mindeközben a brit jegybank 25 bázispontos kamatvágást eszközölt, ami arra enged következtetni, hogy már tényleg mindenki csak az Egyesült Államokra vár, hiszen a recessziós nyomás miatt kénytelenek a jegybankok a monetáris lazítás útjára lépni. Powell azonban egyelőre kivár, mivel a vámok nem várt inflációs és munkanélküliségi hatást gyakorolhatnak a világ vezető gazdaságára, ugyanakkor Trump ezzel próbálja rávenni a Fed-et a kamatvágás gyorsítására. Kérdés, ki enged előbb?

Felvásárol a Strategy

A korábban MicroStrategyként ismert felhőalapú szolgáltatásokat kínáló vállalat a világ egyik legismertebb bitcoinnal foglalkozó cége lett. A vállalat most már ugyan csak Strategy néven ismert, de a részvényei ennek ellenére 75%-os növekedést mutattak az elmúlt 30 napban, minekután a vállalat bevételei jelentős mértékben függenek a bitcoin BTC Price BTC Price (BTC) teljesítményétől.

A kritikusak ugyan egyre óvatosabbak a vállalattal szemben, mivel adósságkötelezettségei hamarosan instabillá válhatnak az agresszív bitcoin-felhalmozás miatt, ugyanakkor a növekvő bitcoin-árfolyam meglátszik a vállalat teljesítményében is. Jelenleg több mint 528 ezer BTC-vel rendelkezik a Strategy.

Óriási ETF-beáramlási hullám

Szintén hozzájárult az elmúlt hónapban látott emelkedéshez az intézményi érdeklődés. Az amerikai azonnali Bitcoin ETF-ek az elmúlt két hétben közel 6,5 milliárd dolláros nettó beáramlást könyvelhettek el. Mindössze két alkalommal láthattunk nettó kiáramlást – április 30-án 56 millió, május 6-án pedig 85 millió dollár értékben.

Az, hogy a BlackRock és a Fidelity mellett további vállalatok is felhalmozzák a digitális eszközöket, arra enged következtetni, hogy a piac legnagyobb szereplői emelkedésre számítanak. Ezzel egybefügg a Standard Chartered elemzése, melyben elnézést kérnek a befektetőktől a korábban megadott 120 000 dolláros BTC-árfolyam miatt. A vállalat legfrissebb jelentésében azt közölte, hogy ez az ár túl alacsony célárfolyam lehet látva a jelenlegi körülményeket.

Kilátások a kriptovaluták számára

A digitális eszközök piaca az elmúlt 24 órában több mint 3%-kal növekedett, megközelítve a 3100 milliárd dolláros összértéket. A bitcoin lokális csúcsát 104 000 dollár felett mérték, cikkünk írásakor azonban a 103 000 dolláros szint megtartásával küzd. Az, hogy a BTC több mint 4%-ot erősödött és ezzel túlteljesített számos részvényt, azt eredményezte, hogy ismét a BTC lett a világ ötödik legértékesebb eszköze 2,04 billió dolláros értékével.

Mindeközben a szélesebb altcoin-piacon az ether ETH Price ETH Price (ETH) diktálta a tempót. A nemrégiben lokális mélypontot találó eszköz többek között a Pectra-frissítésnek is köszönhetően több mint 20%-ot erősödött 24 óra alatt, ezzel visszaszerezve 2200 dolláros árfolyamát 2025 márciusa után. A nap nyertese ennek ellenére azonban a VIRTUAL: az AI-ügynök natív tokenjének az árfolyama közel 40%-ot erősödött az elmúlt napon, ismét 2,05 dollár felett kereskedve.

Akik hisznek a kriptovaluták ciklikus mozgásában, azok szerint idén novemberben akár 135 – 150 000 dollárig is emelkedhet a vezető kriptovaluta árfolyama. Hogy ez megtörténjen, stabil makrogazdaság és geopolitika szükséges. A kamatvágás mellett érdemes az intézményi beáramlásra is figyelni, ugyanakkor egyes elrugaszkodott előrejelzések szerint idén akár 500 000 dolláros bitcoin-árfolyamot is láthatunk. Ezt érdemes fenntartásokkal kezelni.