Így hekkelte meg a pénzügyi rendszert Michael Saylor

Michael Saylor, a Strategy feje egy olyan pénzügyi modellt talált, amely folyamatosan pénzt hoz a vállalatnak, és amellyel elméletben a végtelenségig lehetne növelni a cég értékét.
2020 augusztusáig a Strategy – amit akkor még MicroStrategy-nek hívtak – egy átlagos amerikai szoftvervállalatként működött, semmi különössel nem hívta fel magára a figyelmet. Azonban abban az évben a Strategy feje, Michael Saylor radikálisan megváltoztatta a cég stratégiáját: a korábbi kriptoszkeptikus hozzáállását teljesen maga mögött hagyta, és a Bitcoin
BTC Price
elszánt híve lett. Ahogy egy sokat idézett interjúban fogalmazott a Bitcoinnal kapcsolatban:
Nincs második legjobb.
Michael Saylor azóta a Wall Street egyik legelismertebb intézményévé tette a Strategy-t. A vállalat mostanra a világ legnagyobb Bitcoin tulajdonosa lett több mint 555 000 BTC-vel, a piaci tőkeértéke pedig meghaladja a 111 milliárd dollárt. Az üzletember ezt az óriási növekedést annak a megközelítésének tulajdonítja, hogy a Bitcoin köré építi a céget, és rendszeresen vásárol elképesztő összegben a vezető kriptovalutából.
Saylor Bitcoin-stratégiáját egyre több vállalat követi, így például a Metaplanet is, amely közel 6800 BTC-t birtokol, és amelyet sokan a japán Strategy-ként emlegetnek.
Hogyan működik Saylor stratégiája?
Az online közösségek és a pénzügyi elemzők a Strategy nevével kapcsolatban egyre gyakrabban emlegetik az úgynevezett „infinite money glitch” jelenséget (magyarra talán korlátlan pénz hibaként lehetne fordítani, de egyes magyar források végtelen pénzmasinaként emlegetik). Ez nem egy videojátékos cheat kód, hanem egy valós pénzügyi stratégia, amit Michael Saylor vállalata mellett egyre több cég kezdett el alkalmazni az utóbbi időben.
A „glitch” szó eredetileg hibát, vagy kiskaput jelent, ebben az esetben pedig arra a pénzügyi „körhintára” utal, amellyel bizonyos vállalatok – elsősorban a Strategy és a japán Metaplanet – folyamatosan növelik az értéküket és a bevételüket, miközben BTC-t halmoznak fel.
A modell leegyszerűsítve a következőképp működik. A Strategy részvényei elképesztően sikeresek az utóbbi időben: az elmúlt egy évben 167%-kal nőtt az MSTR árfolyama. A cég a nagy sikernek köszönhetően további részvényeket ad el, illetve átváltható kötvényeket bocsát ki óriási mennyiségben – ezeket a kötvényeket a befektetők azért veszik, mert bíznak abban, hogy a cég részvénye továbbra is jól fog teljesíteni.
A részvényekből és kötvényekből származó pénzből a Strategy Bitcoint vásárol, sokszor több millió, vagy akár több milliárd dollár értékben. Ez az elképesztő összegű vásárlás felfelé hajtja a BTC árát, az árfolyamemelkedés miatt pedig a cég vagyona is nő az óriási Bitcoin-tartalék miatt, így a részvényár is emelkedik. A befektetők persze nagyon örülnek ennek, és újabb részvényeket vásárolnak, amiből a Strategy ismét finanszírozni tudja a következő Bitcoin vásárlását.
A modellel elméletben a végtelenségig lehetne növelni a vállalat értékét, azonban figyelembe kell venni, hogy nagyon sok tényező – például geopolitikai feszültségek, kamatláb csökkentés, vámháború stb. – befolyásolhatja a BTC árát. Ráadásul ha valami miatt összeomlik a kriptopiac, az a Strategy-t is magával ránthatja.
Saylor tagadja, hogy a pénzügyi rendszer kijátszásáról lenne szó
Michael Saylor nyíltan hirdeti, hogy a fiat pénzrendszer inflációval pusztítja a vagyont, míg a Bitcoin „digitális aranyként” nemcsak hogy értékállóbb eszköz, de hosszú távon a legokosabb befektetés lehet. A vállalat Saylor Bitcoin-stratégiájának köszönheti azt az elképesztő sikert, hogy a Strategy részvényei az elmúlt 5 évben több mint 3300%-ot emelkedtek. Ez pontosan háromszor több, mint a Bitcoin
BTC Price
1100%-os növekedése ugyanebben az időszakban.
És bár a vállalatok körében egyre népszerűbb Saylor „infinite money glitch” stratégiája, a modellnek ellenzői is akadnak. Peter Schiff ismert közgazdász – aki közismerten Bitcoin-ellenes – kijelentette, hogy a Strategy modellje váratlan következményekkel járhat az amerikai pénzügyi rendszerre nézve.
„Minél magasabb az MSTR részvények ára, annál több részvényt tud Saylor eladni. Minél több részvényt ad el, annál több Bitcoint tud vásárolni. Minél több Bitcoint vásárol, annál magasabbra emelkedik a Bitcoin ára. Amikor a Bitcoin ára emelkedik, az MSTR részvényárfolyama vele együtt nő. Mikor ér ez véget?” – írta Schiff egy X-bejegyzésben, hozzátéve, hogy a vállalatok és magánszemélyek által felhalmozott BTC nem realizált nyereséget jelent. A közgazdász attól tart, hogy az erőforrások Bitcoinba való allokálása az infláció és a leértékelődés révén veszélyeztetheti az amerikai gazdaságot és a dollárt.
The higher the price of $MSTR stock, the more shares @Saylor can sell. The more shares he sells, the more #Bitcoin he can buy. The more Bitcoin he buys, the higher the Bitcoin price rises. When the price of Bitcoin goes up, the share price of MSTR goes up more. When does it end?
— Peter Schiff (@PeterSchiff) November 19, 2024
Saylor egyébként nyíltan cáfolta, hogy egy „végtelen pénz modellként” jellemezhető stratégiát alkalmazna a vállalata.
„Ez nem a rendszer kijátszása, hanem a tőkepiacok digitális átalakulása” – mondta a Strategy feje.
Akinek felkeltette az érdeklődését a téma, annak érdemes lehet megnéznie az alábbi videót, amelyben Andrei Jikh kifejezetten jó stílusban magyarázza el a végtelen pénzmasina működését: