Visszafordíthatatlan hatása lesz a kriptoszektorra, hogy a Coinbase bekerült az S&P 500-ba

A múlt héten a Coinbase bekerült az S&P 500-ba, a világ talán leggyakrabban használt részvényindexébe.

Ahogyan arról nemrég beszámoltunk, a Coinbase, a világ egyik legnagyobb kriptotőzsdéje május 12-én része lett az S&P 500-nak, ami óriási előrelépés az egész kriptoszektor számára. Ráadásul a Coinbase (COIN) mindezt úgy érte el, hogy a 2020-as évek nagy részét azzal töltötte, hogy olyan amerikai kormányzati ügynökségekkel küzdött a túlélésért, mint a SEC és a CFTC.

„Ez több, mint a Coinbase saját eredménye – ez egy óriási mérföldkő a szélesebb kripto- és blokkláncipar számára” – mondta Meryem Habibi, a Bitpace egyik vezetője, hozzátéve, hogy a Coinbase csatlakozása az S&P 500-hoz az egész kriptopiac legitimitását mutatja.

Emellett Jason Kennard, az ARK Invest Europe üzletfejlesztési vezetője szerint először fordult elő, hogy egy kriptovállalat teljesítette a legikonikusabb tőzsdeindex szigorú jövedelmezőségi, likviditási és piaci tőkeértékkel kapcsolatos követelményeit.

„Ez erős jelzést küld az intézményi befektetőknek: A kriptoinfrastruktúra a pénzügyi ökoszisztéma hiteles, rendszerszintű részévé érett” – tette hozzá Kennard.

Pár hónappal ezelőtt a Coinbase még a SEC-kel csatázott

Steve Sosnick, az Interactive Brokers vezető stratégája is nyilatkozott az ügyben, és elmondta, a kriptotőzsde csatlakozása a részvényindexhez nem csak óriási mérföldkő a kriptoszektor számára, de tovább mélyíti a kriptovaluták befolyását a globális pénzügyi piacon.

„Akár akarják, akár nem, akár tudják, akár nem, a részvénybefektetők, akik S&P 500 indexalapokat vásárolnak, mostantól a Coinbase-en keresztül kripto-kitettséggel rendelkeznek” – mondta Sosnick. Valóban, a Coinbase most több milliárd dollárnyi passzív befektetést tapasztalhat csak azért, mert az S&P 500 részévé vált. Emellett mostantól a kriptoszektornak való kitettség gyakorlatilag normatizálva lesz a konzervatív portfóliókban, amelyek egyébként kerülnék a digitális eszközöket, és magával hozza az intézményi befektetők, illetve az állami alapok közvetett elfogadását.

Coinbase S&P 500

A Coinbase részvényárfolyama nagyot ugrott a május 12-ei csatlakozást követően. Forrás: Yahoo Finance

„Ami figyelemre méltó ebben az egészben, hogy alig néhány hónappal ezelőtt a vállalat intenzív jogi csatát vívott a SEC-kel, amely azzal vádolta a tőzsdét, hogy a platformja illegális, mert be nem jegyzett értékpapírokkal kereskedik”mondta Mark Palmer, a Benchmark elemzője.

Ennek ellenére csak idő kérdése volt, hogy mikor kerül valamelyik kriptovállalat az S&P 500 listájára, szögezte le Russell Rhoads, az Indiana University pénzügyi docense. „Van értelme, hogy a Coinbase vagy valamilyen más, kriptovalutákkal foglalkozó cég bekerüljön az indexbe, mivel az iparág egyre fontosabbá válik a globális gazdaság számára…” – tette hozzá.

Elképesztő pénzhez juthat a Coinbase az S&P 500 miatt

A Coinbase a múlt héten egy adatlopási incidensről is beszámolt, amely során jelszavak és privát kulcsok is kompromittálódtak. A hackertámadás során 70 ezer felhasználó személyes adatai kerültek nyilvánosságra, ami akár 180-400 millió dollárba is kerülhet a kriptotőzsdének.

Ennek ellenére a Coinbase továbbra is az egyik legnagyobb és legtöbbet használt kriptotőzsde, amely az S&P 500-hoz való csatlakozás miatt valószínűleg óriási tőkebeáramlást fog tapasztalni. És hogy mekkora összegről van szó? Az S&P DJI 2024-es becslése szerint nagyjából 10 billió dollár érkezik passzívan az S&P 500-ba. Ha a Coinbase csak 0,1%-os súlyozást kap – ami Meryem Habibi, a Bitspace egyik vezetője szerint ésszerű arány -, akkor is 10 milliárd dollárnyi potenciális tőkebeáramlást tapasztalhat anélkül, hogy egyetlen befektető is kifejezetten kriptóba fektetne.

Habibi azt is elmondta, hogy a Coinbase tőzsdeindexbe való felvétele azt jelzi, hogy a globális pénzügyi piac most már nem csak a növekedést, hanem a szabályozási megfelelést és a szektor érettségét is díjazza.

„A lépés megnyitja az utat a többi kriptovállalat – például a Circle, a Chainalysis, vagy épp a Fireblocks – számára, hogy a nyilvános tőzsdei jegyzést és a tőzsdeindexbe való esetleges felvételt célozzák meg” – mondta.

Egyre közelebb kerül egymáshoz a kriptoipar és a hagyományos pénzügyi piac

A Coinbase csatlakozása az S&P 500-hoz része annak a tendenciának, amely során a kriptoipar és a hagyományos pénzügyi szektor egyre közelebb kerül egymáshoz. Ennek ellenére Seoyoung Kim, a Santa Clara Egyetem pénzügyi docense szerint egyelőre nem beszélhetünk a két szektor összeolvadásáról. „A kriptó összességében még mindig nagyon kis töredéke a teljes gazdaságnak” – szögezte le a professzor.

Mások azonban nem értenek egyet Kimmel:

„Már jó ideje beszélünk a TradFi [hagyományos pénzügyek] és a kriptoipar konvergenciájáról” – mondta Owen Lau, az Oppenheimer & Co ügyvezető igazgatója. „Ez most is folyamatban van és továbbra is folyamatban lesz.”

Jason Kennard, az ARK Invest Europe egyik vezetője szerint bár még nem beszélhetünk konvergenciáról, a két piac folyamatosan közeledik egymáshoz. Ő is utalt a kripto ETF-ekre, de olyan közelmúltbeli eseményekre is rámutatott, mint például a Galaxy Digital Nasdaq tőzsdére való bevezetése ebben a hónapban. Továbbá megemlítette azt is, hogy a Coinbase több ETF letétkezelőjeként is szerepet vállalt, ami azt mutatja, hogy a TradFi cégek most már kriptovállalatokat is megbíznak bizonyos szolgáltatásokkal.

Habibi a két szektor egymáshoz való közeledésével kapcsolatban hozzátette, hogy a kriptoipar és a TradFi már nem egymással versenyeznek, hanem együtt fejlődnek. Sok kriptovállalat kezd hasonlítani a hagyományos pénzintézetekre a struktúrájukat illetően, míg egyre több bank alkalmaz decentralizált technológiákat a hatékonyság javítására.

Más kriptovállalatok is csatlakozhatnak a tőzsdeindexhez?

Most, hogy a Coinbase bekerült a tőzsdeindexbe, számíthatunk arra, hogy más kriptovállalatok is hamarosan csatlakoznak az S&P 500-hoz? Valószínűleg nem, legalábbis egyelőre.

Az S&P 500-hoz nagy piaci kapitalizáció szükséges, de ez önmagában nem elegendő, vannak más kritériumok is. A jelöltnek például nyereségesnek kell lennie a legutóbbi évben és az elmúlt negyedévben ahhoz, hogy megfeleljen a követelményeknek.

„A Galaxy Digital nemrég került be a tőzsdére [a Nasdaq-ra], de még mindig következetes nyereségességre van szüksége” – mondta Kennard. „Emellett gyakran beszélnek a Marathon Digital-ról, a Riot Platforms-ról és a Strategy-ről is [mint potenciális jelöltek], de ezek a vállalatok valószínűleg még nem érettek meg ehhez.”

Rhoads egyetértett az Ark Invest üzletfejlesztési vezetőjével, hozzátéve: „Nem mennék olyan messzire, hogy kijelentsem, ez annak a kezdete, hogy több kriptovállalat is csatlakozik az S&P 500-hoz, mivel az új tagok gyakran egy azonos iparágban lévő céget váltanak fel – ebben az esetben a COIN a Discover Financial-t váltotta fel”.

A Michael Saylor vezette Strategy (MSTR) azonban egy potenciális jelölt lehet a későbbiekben. Rendelkezik a szükséges piaci kapitalizációval, de az index összes bevételi követelményét egyelőre nem teljesíti.

„Nem gondolom, hogy az MSTR felkerülne a listára” – mondta Kim. „Nem tudom, hogy ki lehet a következő – még a Gemini is távolinak tűnik a legutóbbi finanszírozási körökből származó értékelések alapján. Nagyon nehéz bekerülni az S&P 500-ba, ezért valószínűleg azt fogjuk látni, hogy a meglévő S&P 500-as cégek egyre inkább elkezdenek majd kriptoszolgáltatásokat használni, mielőtt egy igazi kriptocéget látnánk bekerülni az indexbe” – tette hozzá.

„Az idő majd eldönti, de egyelőre nem tudok olyan kriptóhoz kötődő cégről, amely elegendő piaci tőkeértékű, következetes jövedelemmel rendelkezik és megfelel az S&P kritériumainak” – zárta Sosnick.