Európa szabotálja a digitális eurót

Mario Draghinak igaza van. Európa jelentős vámokkal, többek között a „szolgáltatási szektor leginnovatívabb részét – a digitálisat” érintő szabályozásokkal béklyózza magát. Az Európai Unió  vámokat hozott létre a stabilcoinokra, a digitális pénz egy praktikus formájára, amely jelentős pozitív hatást gyakorolhatna a GDP-re.

A stabilcoinok ígérete Európa számára

A stabilcoinok digitális pénzek blokkláncokon – dollárhoz, euróhoz vagy fonthoz kötött kriptográfiai érmék formájában. Ezek a digitális valuták a fintech új „gyilkos alkalmazása”, a programozható digitális pénz, amely közvetítők nélkül, azonnal és gyakorlatilag költségmentesen mozog, és amely a globális fizetéseket és az olyan alkalmazásokat, mint az automatizált kölcsönzés és az értékpapír-kereskedelem, hajtja.

A stabilcoinok lehetővé teszik a fintechek számára, hogy minden eddiginél gyorsabban és olcsóbban hozzanak létre új alkalmazásokat. Kétszeresen is lehetővé teszik a „nyílt banki tevékenységet szteroidokon”, mivel függetlenítik a pénzt a bankoktól, a pénzforgalmi szolgáltatóktól és azok zárt, szabadalmaztatott fintech technológiáitól. Ezek a „pénzügyi szolgáltatások szobahőmérsékletű szupravezetői”, amelyek megszüntetik a pénzáramlás akadályait, jelentősen növelve a GDP-t.

A stabilcoinok több mint egy absztrakt pénzügyi innováció. Lehetővé teszik, hogy egy lengyel munkavállaló Franciaországban azonnal hazaküldhesse euróját centekért, ahelyett, hogy több tíz eurót kellene fizetnie banki költségként és akár két napot is várnia kellene arra, hogy a pénz megérkezzen. Lehetővé teszik a német startupok számára, hogy a lassú, drága és rugalmatlan kézi papírmunka helyett a szabályoknak megfelelő digitális részvények és kötvények automatizált kibocsátásával hatékonyan tőkét vonjanak be.

A stabilcoinokban rejlő lehetőségek kiaknázásához az európai valutáknak belföldön és nemzetközileg is euró, zlotyi és korona onchain formájában is elérhetőnek kell lenniük. A jó hír az, hogy Európa rendelkezik a digitális készpénzre vonatkozó, 2000-ben bevezetett, kipróbált és bevált jogi kerettel, az úgynevezett e-pénzzel. A rossz hír az, hogy Európa megnehezítette a dolgát azzal, hogy a láncon keresztül kibocsátott e-pénzt egy vastag réteg felesleges bürokráciával burkolta be.

Hogyan gördít tisztességtelen akadályokat az innováció elé a MiCA

Az elektronikuspénz egy nagyszerű szabályozási innováció. Ez egy digitális készpénzes fizetőeszköz. Több tucatnyi vállalat, köztük a PayPal, a Revolut és a Wise, sikeresen használta az e-pénzt, hogy ügyfelek millióit szolgálja ki online, mobil- és kártyatranzakciók milliárdjaiban. Az e-pénz a stabilcoin végső formája, mintha az onchain-gazdasághoz készült volna.

Az EU nemrég elfogadott kriptovaluta piaci szabályozása (MiCA) előírja, hogy a stabilcoinok e-pénznek minősülnek. Ennek sok értelme van, mivel az e-pénz a digitális készpénz „technikailag semleges” formájaként megelőzte a blokkláncokat és a MiCA-t.

A MiCA azonban sérti az elektronikuspénz technikai semlegességét, és az elektronikus láncra vonatkozó további követelmények létrehozásával tarifákat és versenyellenes korlátozásokat vezet be.

A MiCA például a bankokat a láncba kapcsolt elektronikuspénz kibocsátóinak kapuőrévé teszi. A hagyományos e-pénzzel ellentétben, amely 100%-ban biztosítható közvetlenül kiváló minőségű likvid eszközökben, például államkötvényekben, a MiCA megköveteli a stabilcoin-kibocsátóktól, hogy ügyfeleik pénzeszközeinek legalább 30%-át bankoknál biztosítsák, és kötelezi őket, hogy bevételeiket megosszák a bankokkal. Ez egy közvetlen, a bankoknak fizetendő tarifa.

A MiCA banki biztosítási követelménye az e-pénz onchain verzióját is kockázatosabbá teszi, mivel a bankokat és mérlegeiket olyan helyre helyezi, ahol nem szükséges. A bankoknál tartott pénz magasabb kockázata vámot jelent, mivel az e-pénz kibocsátóitól nagyobb tartalékok tartását követeli meg.

A MiCA banki biztosítéki követelménye szintén jogellenes. Közvetlenül sérti az európai elektronikuspénzhez köthető irányelvet, amely kifejezetten kimondja, hogy az irányelv egyik fő célja a „tisztességes verseny” és az „egyenlő versenyfeltételek” biztosítása az elektronikus pénz-kibocsátók és a bankok között. A MiCA banki biztosítékokra vonatkozó követelménye éppen az ellenkezőjét teszi: a bankok javára tolja el a játékteret.

A versenyfeltételek kiegyenlítése

Az amerikaiak szeretik az európai szabályozást szidni, hiszen nem rendelkeznek stabilcoin szabályozással. Ennek ellenére a Trump-kormányzat prioritásként kezeli az európai e-pénzt tükröző stabilcoin-törvény elfogadását, hogy „biztosítsa az amerikai dollár nemzetközi dominanciáját [és] növelje az amerikai dollár digitális használatát”.

Eközben az EU saját magát bénítja azzal, hogy a bevált e-pénz szabályozást még inkább versenyellenes, költséges és kockázatos az európai stabilcoinok számára. Ahogy Draghi mondja: „alapvető szemléletváltásra” van szükség.

A megoldás egyszerű. Először is, az EU-nak el kellene távolítania az elektronikuspénzre vonatkozó összes blokklánc specifikus követelményt, és ki kellene tépnie a felesleges bürokráciát az egyébként többnyire ésszerű MiCA-szabályozásból.

Másodszor, az EKB-nak (és más uniós központi bankoknak) egyenlő pályára kellene tennie a bankok és az e-pénz kibocsátók közötti versenyfeltételeket.

Hogyan? Az EKB a közelmúltban közvetlen hozzáférést biztosított a nem banki fintecheknek, köztük az elektronikuspénz-kibocsátóknak az EKB fizetési rendszereihez. Ez segíti az e-pénz kibocsátókat azáltal, hogy közvetlen hozzáférést biztosít számukra ugyanazokhoz az alapvető fizetési rendszerekhez, mint a bankoknak.

Az EKB-nak még egy lépést kellene tennie, és közvetlen hozzáférést kellene biztosítania az elektronikuspénz-kibocsátóknak a biztonságot biztosító berendezéseihez. Az IMF vezető közgazdászai már javasolták ezt az ötletet. Ez megszüntetne minden felesleges kapuőrt és vámot az EKB és az euró alapú stabilcoinok kibocsátói között, és segítene felszabadítani az onchain-gazdaságban rejlő teljes potenciált Európa és az euró számára.

Ez a cikk Sveinn Valfells, a Monerium társalapítójának írása alapján született.