Rendőrségi botrány: kriptovagyont vásárol a kormány egy volt gyanúsítottnak

Egy vitákat generáló ritka eset történt Izraelben: miután egy gyanúsított kriptotárcája eltűnt a rendőrségen, a kormány új tárcát és több millió dollárnyi valutát biztosít számára.
Hivatalos elismerés: hiba történt a rendőrségnél
Shai Sibonit – aki korábban profi labdarúgóként és illegális szerencsejátékok szervezőjeként is ismertté vált – 2018-ban tartóztatták le pénzmosás és illegális fogadási tevékenység gyanújával. A hatóságok akkor lefoglalták a digitális tárcáját, amely 19,15 bitcoint és 83 ethereumot tartalmazott. Azonban az évek során kiderült: a kriptovalutát őrző tárca nyomtalanul eltűnt, miközben rendőrségi megőrzés alatt állt. Az ügyet jelenleg is vizsgálják, a Lahav 433 pénzügyi bűnözés elleni egység súlyos hibát ismert el, de egyelőre senki nem vállalta a felelősséget a történtekért.
A kormány fizeti a veszteséget
Mivel az állami szervek felelősek a lefoglalt vagyon biztonságáért, Izrael jogi kötelezettsége, hogy megtérítse a rendőrség őrizetében eltűnt kriptoeszközök értékét – függetlenül azok eredetétől. A bíróság döntése értelmében az állam most egy új digitális tárcát biztosít Shai Siboni számára, amelybe az eredetileg lefoglalt 19,15 bitcoin és 83 ethereum kerül vissza – jelenlegi árfolyamon ez mintegy 2,2–2,25 millió dollárnak felel meg.
Mi áll a háttérben?
Shai Siboni neve korábban már többször előkerült különböző nyomozások során, különösen a 2014-es és 2018-as labdarúgó-világbajnokságok idején, amikor a hatóságok azzal gyanúsították, hogy illegális sportfogadási hálózatokat működtetett. Bár a nyomozás során felmerült, hogy akár 100 millió sékelnyi (kb 10 milliárd forint) bevételre is szert tehetett ezekből a tevékenységekből, a vádak jogilag nem bizonyosodtak be. Mivel a hatóságok nem tudtak elég erős bizonyítékot felmutatni a vagyona bűnös eredetére, a bíróság végül úgy döntött, hogy vissza kell adni neki a lefoglalt eszközei nagy részét – köztük luxusautókat, ingatlanokat és jelentős mennyiségű kriptovalutát.
Adófizetői pénzből pótolni a feltételezett illegális vagyont
Az ügy különösen kényes, mivel a rendőrség súlyos hibájának árát végső soron az adófizetők fizetik meg. A hatóságoknak ugyanis most közpénzből kell pótolniuk egy olyan vagyont, amelynek eredete akár bűncselekményhez is köthető lehet. Tehát a vita témája az, hogy bár a törvény elvileg sem tesz különbséget birtoklási tény és annak eredete között, ez a gyakorlatban egy vitatott precedenst teremt.