Intézményi áttörés Európában: bitcoinba fektet az UniCredit

Az elmúlt másfél év slágertémája a bitcoin és a kriptovaluták intézményi elfogadottságának látványos fordulata: miközben korábban inkább a magánszemélyek vásárlásai hajtották felfelé az árfolyamokat, 2024 januárja óta a vagyonkezelők diktálják az iramot, köszönhetően az amerikai azonnali ETF-eknek.
A MiCA-szabályozás életbe lépésével azonban számos uniós pénzügyi szolgáltató számára is megnyílt az út a szabályozott kriptovaluta-termékek felé, a hullámot pedig elsőként az UniCredit lovagolhatja meg. Az olasz bank ugyanis bejelentette, hogy tőkevédelemmel ellátott azonnali Bitcoin ETF-et vezet be kínálatába.
Bitcoin ETF az olasz befektetők számára
2025- július elsején az UniCredit elérhetővé tette professzionális ügyfelei számára az ötéves futamidejű, amerikai dollárban denominált, befektetési tanúsítvánnyal rendelkező termékét, melynek teljesítményét a BlackRock iShares Bitcoin Trust ETF, vagyis az IBIT, adja. A 100%-os tőkevédelemmel ellátott termék a korábbiaktól eltérő módon biztosítja az ügyfelek számára, hogy befektetett tőkéjüket a lejáratkor biztosan visszakapják – függetlenül a bitcoin árfolyamától.
Az elérhető hozam az IBIT ETF teljesítményének maximum 85%-áig terjedhet, vagyis a befektetők a kriptoeszközök növekedéséből részesedhetnek, miközben a lehetséges veszteségektől védve vannak. A minimum befektetési összeg 25 000 dollár, a jegyzési időszak július 28-ig tart, kizárólag olaszországi professzionális ügyfelek számára.
Az UniCredit vezetői szerint a lépés válasz a professzionális befektetők növekvő igényére, akik szabályozott, átlátható és biztonságos keretek között szeretnének részesülni az új, feltörekvő eszközosztályok, így a kriptovaluták növekedéséből.
A BlackRock IBIT ETF-je az elmúlt másfél évben az egyik legsikeresebb kriptoalap lett, jelenleg 75 milliárd dollárnyi vagyont kezel, és folyamatosan vonzza az intézményi tőkét. Az UniCredit terméke lehetővé teszi, hogy ügyfeleik a digitális eszközök világába lépjenek be anélkül, hogy közvetlenül kriptotárcát kellene kezelniük vagy technológiai kockázatokat vállalniuk.
Digitális fordulat az alulértékelt részvény számára
Cikkünk írásakor az UniCredit részvénye nagyjából 56 eurón kereskedik, miután 2025-ben eddig 45%-ot erősödött. Bár a 2008-as gazdasági válság megtépázta a részvény árfolyamát – mint minden más pénzintézetét is – a vállalat története legjobb negyedévét zárta 2025 első negyedévében: a nettó profit 8,3%-kal 2,8 milliárd euróra nőtt, míg a tőkemegfelelési mutató kiemelkedően magas szintet ért el, 16,1%-ot.

Az UniCredit részvényárfolyama 2025-ben: 45,73%-os emelkedés az év eleje óta, jelenlegi árfolyam 55,93 euró.
Bár 2007-ben a vállalat részvénye 200 eurón kereskedett, majd azt követően egészen 9,5 euróig zuhant vissza, egyes elemzők szerint továbbra is alulértékelt. Peter Lynch szerint a részvény valós értéke valahol 180-200 euró körül kellene, hogy legyen, ez pedig akár 250%-os növekedési potenciált is jelenthet a jelenlegi árfolyamhoz képest.
Ugyanez általánosságban elmondható a legtöbb pénzintézetről, ugyanakkor fundamentálisan az UniCredit kifejezetten erős és innovatív banknak számít, a bitcoin-alapú szolgáltatások pedig további ügyfeleket vonzhatnak be, miután a szektor közel egy évtizedig alulteljesített.
Akik követhetik az UniCredit példáját
Az UniCredit Bitcoin-integrációja nemcsak az olasz, hanem az egész európai bankrendszer számára irányt mutat. A MiCA szabályozás egységes és biztonságos kereteket teremtett, így a következő hónapokban várhatóan további nagybankok – például az Intesa Sanpaolo, Banco Santander vagy akár ír, német és francia piaci szereplők – is piacra lépnek hasonló kriptoalapú termékekkel.
Az intézményi befektetők világszerte egyre nagyobb arányban keresik a digitális eszközöket, a szabályozott ETF-ek és tőkevédett termékek pedig hidat képeznek a hagyományos és a kriptoalapú pénzügyek között. Az UniCredit lépése így nemcsak a bank saját ügyfélkörét, hanem az egész európai pénzügyi szektor innovációs lendületét is új szintre emelheti.