Hiába az RWA-dominancia, az Algorand árfolyama szenved

Az Algorand már évek óta a DeFi- és a blokklánc-technológia egyik forradalmi projektjének számít, ugyanakkor a nagy áttörés egyelőre még várat magára. A valós eszközök tokenizálásával (angolul real world asset, RWA) azonban új színtérre lépett a projekt, amitől a mögötte álló csapat miatt kifejezetten sokat vár mindenki. Pure Proof-of-Stake mechanizmusával nemcsak olcsó és gyors, hanem biztonságos ökoszisztémát teremt, ami vonzó lehet az intézményi szereplők számára is.
Ennek ellenére az ALGO idén több mint 50%-ot vesztett értékéből, 2021-es csúcsához képest pedig közel 95%-ot esett. 2025 januárja óta elérhető a staking-jutalom, az RWA szektor előretörése pedig új kapukat nyithat meg a projekt számára, de van-e még visszaút az ALGO-nak?
Az Algorand uralja a tokenizált valós eszközök piacát
Az Algorand-ot 2019-ben indította el Silvio Micali, ismert blokklánc-fejlesztő és az MTI professzora. Az olasz informatikus célja az volt, hogy egy olyan blokkláncot hozzon létre, amely a szabályozói megfelelés és az intézményi igények kielégítése mellett is gyors, olcsó és megbízható marad.
2025-re a valós eszközök piaca az egyik leggyorsabban növekvő szegmenssé vált, mérete pedig elérte a 24 millió dollárt. Egyes elemzések szerint ez 2030-ra akár 30 billió dollár is lehet, melyből az Algorand oroszlánrészt birtokol: miután a projekten végbement 2025 januárjában a 4.0 frissítés, a DeFi-ökoszisztéma 268 millió dolláros tokenizált eszközzel rendelkezik, ami 70%-os részesedés a szegmensből. Ezzel olyan versenytársakat előz meg az Algorand, mint az XRP Ledger, a Gnosis, vagy az Ethereum.
Sikerének titka az, hogy olyan globális brandekkel dolgozik együtt, mint a Lavazza Coffee, vagy a Mitsui O.S.K. Lines, akik előszeretettel használják az ökoszisztémát kritikus üzleti folyamatok digitalizálására. A kávéóriás például csak 2025-ben több mint 26 tonna kávét rögzített az Algorand blokkláncán, e mellett pedig a Pera Wallet és az Immersve Mastercard integrációk lehetővé teszik az USDC-vel történő fizetést több mint százmillió kereskedőnél.
Szintén vonzóvá teszi az ökoszisztémát a staking dinamikus fejlődése, ahol a Folks Finance és a Kiln Finance révén passzív bevételre lehet szert tenni az ALGO-készletek lekötésével, amit például Európában és Latin-Amerikában a Robinhood és a Nubank listázásai vittek el több millió felhasználóhoz.
A közösség jelenleg 1,02 milliárd ALGO-t stakel, míg az Algorand Alapítvány közel 500 milliót. Ez jelentősen csökkenti az eladási nyomást és növeli a decentralizációt a protokollokon.

Az ALGO tokenek stake megoszlása 2024 decembere és 2025 márciusa között: a közösségi tulajdon aránya 67%-ra nőtt.
Árfolyam, potenciál, jövőbeli kilátások
Cikkünk írásakor az ALGO 0,187 dolláron kereskedik, miután az elmúlt napokban a szélesebb kriptovaluta-piac pozitív trendet követ. A technikai elemzések szerint a közeljövőben a 0,20 dolláros ellenállás áttörése reális cél lehet, ugyanakkor a decemberi 0,60 dolláros szinttől még mindig elképesztően messze van a projekt.
Követve a jelenlegi trendet, az ALGO grafikonja egy dupla aljzatot formált, amit historikus trendek alapján egy felfutás követhet. Ennek a szempontjából a 0,21 – 0,25 dolláros tartomány áttörése kulcsfontosságú lehet. 2026-ig követve ezt akár 1,20 dollárig is emelkedhet az árfolyam, ahol utoljára 2022 januárjában járt.

Algorand (ALGO) árfolyamának többéves technikai elemzése: kulcsszintek, támaszok és lehetséges kitörési pontok 2022–2026 között.
Bár az Algorand infrastruktúrája képes lehet arra, hogy hidat képezzen a valós eszközök és blokklánc-alapú eszközök között, ugyanakkor a lakossági átvétel nélkül, ez mind puszta ígéret. Már 2020-ban is az egyik legmeghatározóbb projektként tartották számon technológiai szempontból, azonban – ahogyan a legtöbb ökoszisztéma – úgy az Algorand is szenved 2022 óta.