Vitalik Buterin gázdíjlimitet vezetne be az Ethereum hálózatán – ez áll a háttérben

Többek között az Ethereum blokkláncának folyamatos fejlődése vezetett ahhoz, hogy a hálózat biztonsága, stabilitása és skálázhatósága tovább növekedjen. Az Ethereum 2.0 terveire régóta várnak mind a felhasználók, mind pedig a befektetők, ugyanakkor Vitalik Buterin „szuperszámítógépe” egyelőre elmarad a várakozásoktól.
Most Toni Wahrstätter kutatóval együtt egy új javaslattal álltak elő, az EIP-7983-mal. A protokollmódosítás egyetlen tranzakció maximális gázhasználatát 16,77 millióra korlátozná, ez pedig megkönnyítené a zkVM-ek integrációját. De vajon miért van erre szükség, és milyen hatásokkal lenne a mindennapi felhasználókra és a fejlesztőkre?
A gázlimit bevezetésének gondolata
A gázdíj röviden az Ethereum hálózatán futtatott tranzakcióknak a költsége, amely részben elégetésre kerül a kínálat fenntartása érdekében. Az Ethereum jelenlegi architektúrája lehetővé teszi, hogy akár egyetlen tranzakció is felhasználja az egész blokk gázlimitjét. Ez számos veszélyt rejt magában, például a szolgáltatás-megtagadásos (DoS) támadások lehetőségét, amikor rosszindulatú szereplők óriási erőforrás-igényű tranzakciókkal terhelik túl a hálózatot.
„Azáltal, hogy bevezetjük ezt a limitet, az Ethereum ellenállóbbá válik bizonyos DoS-támadásokkal szemben, javul a hálózat stabilitása, és kiszámíthatóbbá válik a tranzakciók feldolgozási költsége” – olvasható a javaslatban
A jelenlegi helyzetben egyetlen tranzakció akár az egész blokkot is kitöltheti, ami nemcsak a hálózatot teszi sérülékennyé, hanem a többi felhasználó számára is kiszámíthatatlanná teszi a tranzakciók végrehajtását. A javaslat szerint a 16,77 milliós gázlimit minden tranzakcióra érvényes lesz, függetlenül attól, hogy a validátorok mekkora blokk gázlimitet állítanak be. Az ezt meghaladó tranzakciókat a rendszer automatikusan elutasítja, így azok nem kerülhetnek be a tranzakciós poolba, és a blokkok érvénytelenek lesznek, ha ilyen tranzakciót tartalmaznak.
A gázlimit alkalmazásának az előnyei
A gázlimit bevezetése több szempontból is előnyös. Először is, jelentősen csökkenti az egytranzakciós DoS-támadások kockázatát:
„Ez az érték lehetővé teszi a legtöbb jelenlegi felhasználási esetet, beleértve az okosszerződés-telepítéseket és a fejlett DeFi-interakciókat is, miközben biztosítja a kiszámítható teljesítményt” – hangsúlyozza a javaslat
Másodsorban, a gáz egyenletesebb elosztását eredményezi a blokkokban, így elkerülhető, hogy egyetlen tranzakció „lenyelje” az összes erőforrást, ami a hálózat stabilitását és a felhasználói élményt is javítja.
A javaslat kiemeli, hogy a változás a decentralizált alkalmazásokat (dAppokat) és a felhasználókat csak minimálisan érinti, mivel a legtöbb tranzakció jelenleg is jóval a 16,77 milliós határ alatt marad. Azoknak, akik ennél nagyobb erőforrás-igényű műveleteket szeretnének végrehajtani, tranzakcióikat kisebb darabokra kell bontaniuk – ez azonban a fejlesztők szerint kezelhető kompromisszum a hálózat biztonságáért és kiszámíthatóságáért cserébe.
A zkVM kompatibilitás iránti igény
Az EIP-7983 egyik legfontosabb újítása, hogy javítja az Ethereum kompatibilitását a zero-knowledge virtuális gépekkel (zkVM), amelyek a skálázhatóság és a magánszféra védelmének kulcstechnológiái lehetnek a közeljövőben. Jelenleg a zkVM-ek nehezen kezelik az óriási, összetett tranzakciókat, ezért a javaslat ösztönzi a nagy gázlimitű tranzakciók kisebb egységekre bontását.
Ez lehetővé teszi a hatékonyabb részvételt az elosztott bizonyítási rendszerekben, és elősegíti a kiszámíthatóbb zkVM áramkörtervezést. A változás nemcsak a hálózat biztonságát növeli, hanem megnyitja az utat a jövőbeli skálázási és adatvédelmi fejlesztések előtt is, illeszkedve Vitalik Buterin azon törekvéséhez, hogy az Ethereum alaprétegét egyszerűbbé, átláthatóbbá és biztonságosabbá tegye a Bitcoin minimalista szemléletét követve.
Az EIP-7983 bevezetése mérföldkő lehet az Ethereum életében, hiszen a tranzakciós gázlimit növeli a hálózat ellenálló képességét, kiszámíthatóbbá és igazságosabbá teszi az erőforrások elosztását, miközben csak kevés felhasználót érint közvetlenül. Ez a lépés jelentős előrelépést jelent a skálázhatóság és a jövő technológiáinak integrációja felé, összhangban azzal a céllal, hogy egy egyszerűbb, biztonságosabb, mindenki számára hozzáférhető Ethereum szülessen, amely a közösség és a fejlesztők számára is egyértelműen a hatékonyabb, biztonságosabb blokklánc irányába mutat.