Saját kriptót indított a Vatikán – Kár, hogy nem tudott róla

A Vatikáni Bank tagadja, hogy bármilyen kapcsolata lenne a kamu kriptóval, amely állítólag a 800 fő lakosságú ország saját kriptoprojektje.

A Vatican Chamber Token (VCT) nevű kamu érmét egy adathalász weboldalon népszerűsítették, azt állítva, hogy a kriptó „hivatalos meghívást kínál a világ egyik legexkluzívabb gazdasági intézményéhez”. A promóterek szerint a Vatikáni Kereskedelmi Kamara egy generáció óta először fogad új jelentkezőket, sőt, a VCT a Vatikáni Bank valódi adatait is feltüntette a honlapján.

Ennek ellenére a Vatikán jegybankjának képviselője nemrég megerősítette, hogy a projekt átverés, és tagadta, hogy a pénzintézetnek bármi köze lenne hozzá.

És bár a bank adatainak feltüntetése miatt a VCT sokak számára legitimnek tűnhetett, a projekt sok sebből vérzik – például nincs Vatikáni Kereskedelmi Kamara nevű intézmény. Ugyanakkor az átverés kifinomultságát jelzi, hogy a Vatikáni Bank Wikipédia oldalán a valójában nem létező kamara egy egész bekezdést kapott, amely szerint a szervezetet 1950-ben hozták létre. Az intézmény linkje azonban piros színű, ami azt jelenti, hogy nincs mögötte saját Wikipédia oldal vagy valódi források.

A projekt weboldala egyébként azt ígérte, hogy a felvett tagok hozzáférést kapnak a magánbefektetők letétkezeléséhez és bizonyos adataihoz, illetve a – kamu – VCT tokenek előértékesítéséhez.

Elképesztő kritériumokat támasztott a VCT a jelentkezőkkel szemben

A weboldal szigorú jogosultsági kritériumokat sorolt fel, a potenciális tagoknak például hivatalosan bejegyzett vállalatot vagy projektet kell működtetniük a helyi és nemzetközi törvényeknek megfelelően. A hagyományos vállalkozásoknak legalább 40 millió forintos éves bevételre van szükségük, míg a kriptoprojekteknek legalább 120 millió forintos teljes zárolt értékkel kell rendelkezniük. A magas kritériumok miatt a projekt méginkább legitimnek tűnhetett a befektetők szemében.

A leendő tagoktól egyébként azt is elvárták, hogy etikailag igazodjanak a szervezet alapértékeihez, amelyek az átláthatóság, a gondoskodás, a pénzügyi befogadás és a fenntarthatóság.

Vatikán kripto

Így nézett ki a Vatikáni Kereskedelmi Kamara kamu weboldala.

Az egyik legnagyobb kriptotőzsde domain-jét használta a projekt

A token ígért összkínálata 10 millió, egyenként 25 eurós áron. A „token vásárlásra” klikkelve a VCT honlapja a Coinbase oldalára irányította át a felhasználót. Az átirányítás a vaticantrade.cb.id honlapra történt, ami arra utal, hogy a weboldal eredetileg a Coinbase által ellenőrzött cb.id domain egy mára törölt oldalára vezetett.

A Coinbase ugyanis az Ethereum Name Service (ENS) integrációnak köszönhetően bárkinek lehetővé teszi, hogy ingyenesen igényelhessen egy „felhasználónév.cb.id” al-domaint anélkül, hogy a kriptotőzsde ellenőrizné az ügyfelet.

Az incidens több, nagy visszhangot kiváltó csalási ügyet követ. Januárban Francier Obando Pinillo washingtoni lelkészt 26 rendbeli csalással vádolták meg, mert állítólag több mint 1500 befektetőtől lopott. A Solano Fi projekt – amelyről azt állította, hogy álmában, egy isteni sugallatnak köszönhetően találta ki – akár 20 év börtönbüntetést is jelenthet neki.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ