58 ezer dollárt égetett el egy kriptós és még csak fel sem húzta magát rajta

A kriptovaluták világa nemcsak a gyors meggazdagodásról, hanem a figyelmetlenségből elkövetett végzetes hibákról is híres. Egy tajvani kutató 58 ezer dollárnyi Pump.fun tokent semmisített meg saját kezűleg – pusztán véletlenül. Az igazán meglepő viszont nem az, hogy elvesztette a teljes befektetését, hanem az, hogy higgadtan, szinte nevetve fogadta a történteket.
Hogyan lesz 40 ezer dollárból üres kriptotárca pár kattintással
A történet szombaton kezdődött, amikor egy Chang Min Yu nevű blokklánckutató 40 ezer dollár értékben vásárolt a PUMP tokenből, a Pump.fun platform új ICO-ján keresztül. A token iránti érdeklődés óriási volt: az előértékesítés alig 12 perc alatt teljesen elkelt. Amikor hétfőn elindult a kereskedés, a PUMP ára 45%-kal emelkedett az ICO-s szinthez képest, így Min Yu virtuális eszközeinek értéke 58 270 dollárra ugrott – legalábbis egy ideig.
Másnap, amikor Min Yu a tárcáját takarította a spam tokenektől az Axiom Exchange „burn” (égetés) funkciójával, tévedésből kiválasztotta saját, teljes PUMP tokenkínálatát. Mivel úgy hitte, hogy az is csak egy értéktelen kamu token, minden további nélkül megsemmisítette az egészet. Az égetés során a tokeneket egy olyan blokklánc-címre küldi a rendszer, amelyhez senki sem fér hozzá – vagyis végleg eltűnnek a forgalomból.
„Ez a szerencsétlen ember… oh, várj – ez én vagyok!”
A legérdekesebb rész talán az, hogy a férfi nem vette észre azonnal a hibát. Órákkal később, egy Twitter-posztban olvasott valakiről, aki véletlenül elégette a PUMP tokenjeit, és először csak sajnálkozva nevetett rajta. Majd feltűnt neki, hogy a csatolt képen szereplő tárcacím gyanúsan ismerős… Rövid keresés után kiderült: valóban az ő saját tárcája volt.
„Azt gondoltam: ez az ember teljesen idióta… aztán leesett, hogy ez én vagyok” – mesélte később nevetve. A sztorit azonnal megosztotta barátaival és barátnőjével, akik azonban sokkal jobban kiborultak, mint ő maga.
Csak nyugalom és pragmatizmus
Min Yu, aki a SuDo Research nevű tajvani cég blokklánc kutatója, meglepően higgadtan nyilatkozott az esetről: „Nem vagyok szomorú vagy dühös. Ami megtörtént, azon már nem tudok változtatni. Az ilyesmin felesleges stresszelni.” Hozzátette, hogy az életben mindig arra kell fókuszálni, amit kontrollálni lehet – ez az egyik alapelve. Megközelítése szinte sokkolta a közvetlen környezetét, akik sokkal nehezebben viselték a történteket.
Különös csavar a történetben, hogy Min Yu eleve nem hitt igazán a PUMP token hosszú távú sikerében. Stratégiája az volt, hogy megtartja az ICO-n vásárolt tokeneket, miközben a másodlagos piacon short pozíciót nyit – vagyis az árfolyam esésére játszik – a 0,005 és 0,007 dollár közötti sávban. Így akarta kiegyensúlyozni a kockázatot. Azonban miután véletlenül elégette a teljes tokenállományát, már nem volt mit fedeznie – a védekezési stratégia értelmét vesztette, mielőtt egyáltalán elindulhatott volna.
Konklúzió
A történet tökéletes példája annak, milyen gyorsan lehet jelentős összeget veszíteni a kriptoeszközök világában – akár egyetlen figyelmetlen mozdulattal. Ugyanakkor azt is megmutatja, hogy a pénzügyi veszteségnél fontosabb lehet a hozzáállás: a nyugalom, az önirónia és a tanulás képessége. Min Yu nemcsak egy technikai hibát követett el, hanem azt is bizonyította, hogy a blokklánc világában a pszichológiai stabilitás legalább akkora érték, mint az okosszerződések.