Putyin bankja rátenné a kezét a kriptóra: a Sberbank már digitális vagyont is kezelne

A Sberbank a kriptoeszközök letétkezelését tervezi Oroszországban.
Oroszország legnagyobb bankja, az állami tulajdonú Sberbank bejelentette, hogy szeretne vezető szerepet betölteni az orosz digitális eszközök piacán, Ennek keretében pedig letétkezelési szolgáltatásokat kínálna kriptoeszközökre vonatkozóan is. Ez egy fontos lépés lehet a kriptovaluták intézményes elfogadása felé Oroszországban. A bank már 2023 óta ajánl kriptoeszközöket az országban.
A kriptoeszközök szabályozása enyhül Oroszországban
Oroszország jegybankja korábban keményen ellenezte a kriptovaluták elterjedését, ám a nyugati szankciók nyománsokat enyhített álláspontján. 2023-ban elfogadott egy törvényt, amely lehetővé teszi, hogy vállalatok nemzetközi kereskedelemben kriptovalutákat használjanak – ezzel megkerülve bizonyos pénzügyi korlátozásokat.
A Sberbank most úgy véli, eljött az idő, hogy a digitális eszközök kezelése biztonságosabb és szabályozottabb keretek között történjen.
A letétkezelés új dimenziót adhat a kriptózásnak
A Sberbank alternatív fizetési megoldásokkal foglalkozó igazgatója, Anatolij Pronin elmondta: a bank javaslatokat nyújtott be az orosz központi bankhoz, hogy a kriptoeszközök szabályozását a hagyományos bankbetétekhez hasonlóan kezeljék.
Ez azt is jelentené, hogy a kriptóban tartott vagyon – hasonlóan a banki megtakarításokhoz – állami védelem alá kerülne, vagyis a bank garantálná azok biztonságát.
Ugyanakkor ez azt is jelentené, hogy az eszközök lefoglalhatók lennének jogi eljárások során, ha visszaélések gyanúja merülne fel. Cserébe viszont nagyobb biztonságot és könnyebb tranzakciókezelést biztosítana az ügyfeleknek – különösen fontos szempont ez a kriptoeszközök elleni hackertámadások fényében.
Miért fontos a letétkezelés?
A blokklánc-technológiával és digitális valutákkal foglalkozó szakértő, Gleb Zemszkoj szerint a letétkezelés nélkülözhetetlen:
„A letétkezelő a kriptogazdaság gerince. Ma ez a szerep főleg külföldi magáncégek kezében van, ami komoly kockázatot jelent.”
Ezért a Sberbank lépése nemcsak technológiai és pénzügyi fejlesztés, hanem geopolitikai stratégia is lehet – célja, hogy az orosz pénzügyi rendszer függetlenedjen a nyugati szolgáltatóktól.
A Sberbank évek óta kísérletezik blokklánc-megoldásokkal, sőt saját digitális platformot is fejlesztett. Mostani kezdeményezésük azt mutatja, hogy komolyan gondolják a kriptovaluták integrációját a hagyományos banki szolgáltatásokba.
Ha a központi bank jóváhagyja a javaslatokat, a Sberbank lehet az első nagy orosz bank, amely szabályozott keretek között kezelhet ügyfelei kriptoeszközeit – új korszakot nyitva az orosz digitális pénzügyekben.