A bitcoin 2010 óta a napok 94%-ában profitban lett volna?

Több közösségi platformos fiókban is felbukkant az az infografika, amely szerint a bitcoin történetének 94%-ában profitban volt. 2010-től mutatja a grafikon a bitcoin teljesítményét és ebből úgy tűnik, hogy egyedül 2021-ben, egy rövidebb időszakban nem volt profitban a legnagyobb kriptovaluta.

Na jó, tegyük hozzá, hogy a grafikon az aktuális árfolyamhoz nézi a BTC adott időszakban mért árát. Tehát az a rövid 2021-es időszak, amikor a grafikon szerint nem volt profitban a bitcoin, az az időszak, amikor az árfolyam nagyobb volt a mostani 42 ezer dollár körüli értéknél. Megfordítva a grafikon azt mutatja, hogy 2010 óta az idő 6%-ában volt csak a mostaninál nagyobb az árfolyam.

Minden BTC grafikont megfelelően kell értelmezni

Azt mondani, amit az első mondatban írtunk, hogy a Bitcoin történetének 94%-ában profitban volt, tévedés. Azt kell vizsgálni, hogy ki milyen áron vette a bitcoint. Aki 50 ezer dollárért vette anno, ő még mindig nincs profitban. A diagram talán arra jó lehet, hogy rámutasson, hodlolni nem rossz dolog, hiszen azok, akik vettek BTC-t a múltban és még sosem adták el, valószínűleg profitban vannak. Tekintve, hogy az elmúlt időszak napjainak 94%-ában alacsonyabb volt az árfolyam, mint most. A fenti diagram helyett tehát inkább a jelenleg nyereségben lévő birtokolt bitcoinok százalékos arányát ábrázoló grafikát nézzük meg. Ezt az utolsó tranzakció idején érvényes piaci értékből számoljuk ki. Ebből az látható, hogy a jelenleg birtokolt BTC mintegy 80%-a nyereségben van.

Hodlolni a bitcoint nem csak egyszerűbb, de kockázatmentesebb is, mint kereskedni vele. Már ha nem valamelyik nagyon erős bikapiac idején döntöttünk úgy, hogy bevásárolunk. Még a 2023-as kriptotél idején sem zuhant a nyereségben lévő birtokolt bitcoinok aránya 60% alá. Ezzel szemben a kereskedés jelentős kockázatokkal bír, hiszen ott a cél a vétel után rövidebb távon az eladás. És például aki a 2013-as vagy 2017-es bikapiac idején vásárolt coinokat, neki akár 2-3 évet is kellett arra várnia, hogy profitba kerüljön. Az úgynevezett HODL hullámok grafikonja azt mutatja, hogy a jelenleg létező BTC 16%-át nem használták az elmúlt 10 évben és több mint 30%-át nem mozdították meg az elmúlt öt évben. Csak az összes BTC 30%-a mozgott az elmúlt 12 hónapban. Tehát kimondható, hogy a Bitcoin döntő többségét hodlerek birtokolják és nem kereskedők.