A bitcoin árfolyama nyáron megcsappant, de mi várható szeptemberben?

Nem kedvezett a nyár a Bitcoin számára, de vajon a szeptember még fájdalmasabb lesz, mint az elmúlt időszak?

A Bitcoin is szabadságra ment az elmúlt két hónapban, amint azt az alábbi gyertyadiagram is mutatja: a júliusi és az augusztusi gyertyák szinte egyformák – annyi különbséggel, hogy ez előbbi zöld, utóbbi viszont piros színben pompázik.

A gyertyadiagram a kriptovaluta egy adott időszakra vonatkozó árának változását mutatja, ahol a kanócok az árfolyam legalacsonyabb és legmagasabb értékét, míg a gyertya teste a nyitó- és záróárakat jelöli. A zöld gyertyák, amint azt megszokhattuk, az árak emelkedését, a piros színűek pedig az árfolyam csökkenését jelentik. A mi esetünkben mindez annyit tesz, hogy a bitcoin júliusban 19 900 dolláron kezdte a hónapot, 18 800 dolláron érte el a mélypontját, 24 700 dollár körül tetőzött és 23 300 dolláros árfolyamon zárt. Augusztusban a nyárnak 20 000 dolláron mondott szomorú búcsút, miután meglátogatta a 25 200 dolláros árfolyamszintet is. A június ezzel szemben egyébként jóval ígéretesnek bizonyult, a BTC ugyanis a hónapot 31 800 dolláron nyitotta, ami azt jelenti, hogy az utóbbi két napsütéses hónap alatt mintegy 33 százalékos csökkenést könyvelt el magának.

Tanulságok a pénzügyi világból

Nem hiába, a nyár általában ilyen. De hogy elmerüljünk a gondolatban, miszerint „nyáron semmi sem történik a pénzügyi világában”, hasonlítjuk össze a BTC és az S&P 500 index teljesítményét, mely június óta pusztán 4,3%-ot veszített értékéből. A 4,3% és a 33% között persze nem bolhányi a különbség, egy érdekes tényt ugyanakkor már az elején le is szögezhetünk: a bitcoin 2018 óta, az S&P 500 árfolyama viszont 2015 óta nem zárta ennyire negatívan a nyarat.

A bitcoin kereskedési volumene mind 2021 mind 2022 nyarán lecsökkent, míg az árfolyam az előző évben 33,1%-kal nőtt, idén pedig 32,6%-kal csökkent. Ha tehát az elmúlt két évből bármiféle tanulságot levonhatunk, akkor okkal feltételezhetjük, hogy a forgalom nyáron valóban megcsappan, de ez nem minden esetben vezet árfolyamcsökkenéshez.

Mi várható szeptemberben?

Most pedig kövessük azt a gondolatot, hogy szeptemberben újra felgyorsulnak a folyamatok, és a tapasztalatok alapján a kereskedési volumen gyarapodni fog. De mi a helyzet a bitcoin árfolyamának alakulásával, ha előző állításunkat fenntartjuk? Nos, amennyiben tapasztalatainkra támaszkodunk, érdemes megjegyezni, hogy 2017 óta a bitcoin ára minden év szeptemberében visszaesett. Felmerül tehát a kérdés: mindez azt jelentheti, hogy szeptemberben még nagyobb árfolyamzuhanás várható?

Kérdésünkre válaszolva: az előző években tapasztalt forgatókönyv nem feltétlenül ismétlődik meg. Manapság például a kereskedők egyre nagyobb figyelmet fordítanak az Ethereum proof-of-stake mechanizmusra való átállására. A Merge persze közvetlenül nem érinti a Bitcoint, de mivel az ETH a második legnépszerűbb kriptovaluta, árfolyammozgásának iránya jelentősen befolyásolja a bitcoin értékét is. Hogy mindez bikás, vagy medvés hangulatot fog eredményezni, arra egyelőre még nem tudjuk a választ. Megvan ugyanis az esély arra, hogy a Merge nem lesz olyan sikeres, mint ahogyan azt sokan várják. Háromféle szcenáriót képzelhetünk tehát el: a) az átállás megbukik, ami magával rántja a bitcoint is; b) a kereskedők elfordulnak az Ethereumtól és a Bitcoin felé veszik az irányt (tekintettel arra, hogy a BTC nem kísérletezik hasonló frissítésekkel); c) keveredik az előző két forgatókönyv.

Mindenesetre szeptember végén újra visszatérünk erre a kérdésre, mivel akkor ér véget a harmadik negyedév, és megkezdődik az általában zöldellő negyedik negyedév. Ráadásul akkorra már jó eséllyel túl leszünk az átálláson, így bőven lesz mit megvitatni annak sikerességéről.

Forrás

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ