A Bitcoin segíthet a világ ivóvíz-problémájának megoldásában

A Bitcoin hálózatát legtöbbet érő vád valószínűleg az energiafogyasztáshoz kapcsolódik. Vannak szakértők, írások, amelyek a hatalmas mennyiségű elfogyasztott energiát hangsúlyozzák, míg más elemzések teljesen ellenkező dolgot mutatnak. Legutóbb a Bloomberg Intelligence tett közzé egy elemzést, amely szerint a hálózat energiaforrásának 53%-a fenntartható forrásokból származik. Erre válaszul újabb támadási fókuszpont jelent meg, amely szerint a Bitcoin hálózat túl sok vizet használ. Olyan ez, mint a 17. századi boszorkányvadászat és a boszorkányok azonosítása. Ha bedobjuk a vízbe és nem merül el, boszorkány, ha elmerül, meghal, de kiderül, hogy nem boszorkány.

Két mód, ahogy a Bitcoin segíthet a vízhiány csökkentésében

Viszatérve a konkrét támadási felületre, a vízhasználat nem ennyire egyértelműen fekete és fehér. A világon a 17 legnagyobb vízhiánnyal küzdő ország közül 12 a Közel-Keleten és Észak-Afrikában van. Ezeken a helyeken jóval több vizet használnak már, mint amennyi eső esik. Ez utóbbi mennyisége még csökken is folyamatosan. A gazdagabb helyeken, mint az Egyesült Arab Emírségekben, az energiaintenzív és drága sótalanítással állítanak elő iható vizet. Az energia természetesen nem megújuló energiaforrásból származik. A sótalanítási folyamat energiaellátásának megújuló erőforrásokkal való kiváltása folyamatosan tervben van. És itt léphet képbe a Bitcoin.

Mert ha az Arab Emírségekben megvalósul a 2030-ra tervezett hatalmas napelempark, akkor időről-időre komoly energiafelesleg keletkezik majd. Ezt a felesleget fordíthatja profittá a Bitcoin hálózata és így extra profithoz, gyorsabb megtérüléshez juttatja az üzemeltetőket. A folyamat másik része, ahol a Bitcoin segíthet, a sótalanítás hatékonyságának növelése. A tudományos részletek kiemelése nélkül annyi azért elmondható, hogy a sótalanításhoz nagy hőre van szükség, hogy elpárologjon a víz, amit aztán kondenzálnak. Ha pedig a Bitcoin bányászgépek által termelt hőt újrahasznosíthatják a sótalanítás során, akkor értelemszerűen csökkennek a költségek, nő a bevétel és több ivóvíz állítható elő ugyanakkora költséggel.