A CBDC-k is csak a központi hatalmat erősítik: a bitcoin a kiút

Miközben a fiat pénzek gyengülése és az infláció emelkedése folytatódik, egyre nagyobb összegeket pumpálnak a gazdaságokba a központi bankok. Ez azt is jelenti azonban, hogy az elszegényedés tovább folytatódik, tehát egyre kisebb lesz a középosztály és az elit vagyona tovább növekszik. A Világ Egyenlőtlenségi Jelentés idei dokumentuma szerint a Covid-járvány során több mint 100 millió ember süllyedt mélyszegénységbe, miközben a milliárdosok száma soha nem látott magasságokba növekedett.

A CBDC nem megoldás, csak egy újabb eszköz a kontrollra

Ez az a helyzet, amelyben elég sok kriptofanatikus hangoztatja, hogy a megoldást a problémákra a kriptovaluták, de legalábbis a CBDC-k jelenthetik. De ez tényleg így van? Hiszen egy CBDC valójában nem decentralizált kriptovaluta, hanem a kritikusok szerint ugyanaz, mint a mostani fiat pénz. Valahol ebben van is igazság, hiszen a CBDC a dollár vagy éppen a font digitális formája. Egyszerűen már nem fizikai pénz formájában jelenik meg, hanem digitálisan. Viszont van egy rendkívül fontos különbség a jelenleg online fizetésre használt pénz és a CBDC között. Ez pedig az, hogy a CBDC-k programozhatóak. Ez a központi kormányzatok számára nagyszerű hír. Hiszen sok évtizeden keresztül a központi bankok a kamatlábakat, a mennyiségi könnyítés és megszorítás eszközeit használták az infláció ellen. De szinte mindig csak későn vagy túl korán, így pedig ők maguk voltak a gazdasági nehézségek kiváltói.

A CBDC-k segítségével viszont a központi bank és az egyének tárcája között közvetlen összefüggés jön létre. Ami azt jelenti, hogy a bankok eldönthetik, hogy mire költhetjük a pénzünket. Azt is eldönthetik, hogy mennyi időnk van a pénz elköltésére, mielőtt az elveszik. Sőt, innentől kezdve a bank úgy is dönthet, hogy simán elveszi néhány egyén tárcáját, ha ők nem az állam érdekének megfelelően cselekszenek. Így a CBDC-nél kifejezetten jobb lehetőséget jelent a bitcoin. Hiszen itt nincs központi banki kontroll, arra költjük, amire akarjuk, akkor, amikor akarjuk és azokkal üzletelünk, akikkel akarunk. Bármerre nézünk a világban, azt láthatjuk, hogy a néhány embert jelentő centrális hatalom bármi áron irányítani akarja a decentralizált lehetőségeket is. Már ha hagyjuk neki.