12 év börtönt kapott a Celsius egykori vezetője

Hosszú történetet zárt le John Koeltl amerikai kerületi bíró Manhattanben május 8-án, amikor 12 év börtönbüntetésre ítélte Alex Mashinsky-t, a Celsius egykori vezérigazgatót. Azért ítélték el, mert a bíró bizonyítottnak látta, hogy egy olyan rendszert szervezett meg, amely a Celsius kriptohitelezési platform ügyfeleit a befektetési kockázatok hamis bemutatásával és a vállalat CEL tokenje árfolyamának manipulálásával becsapta. A döntés öt hónappal azután érkezett, hogy Mashinsky bűnösnek vallotta magát két, csalással és piaci manipulációval kapcsolatos büntetőjogi vádban.

Az ügyészek 20 év börtönbüntetést kértek, miközben az 59 éves férfit kifejezetten rosszindulatúnak nevezték, és hangsúlyozták a Celsius felhasználóinak okozott kár mértékét. A szövetségi hatóságok szerint Mashinsky 42 millió dollár hasznot húzott a rendszerből.

Mashinksy az ügyészek szerint egyértelműen csak be akarta csapni ügyfeleit

A bírósági eljárás során kiderült, hogy Mashinsky több százezer befektetőt vezetett félre azzal, hogy a Celsiust a hagyományos banki szolgáltatások biztonságos alternatívájaként reklámozta, miközben eltitkolta annak pénzügyi instabilitását. Emellett manipulatív kereskedési gyakorlatokat folytatott, amelyek mesterségesen felduzzasztották a CEL értékét. Aztán a felduzzasztott értéken személyes részesedését magas áron eladta. A Celsius 2022 júliusában csődöt jelentett, röviddel azután, hogy befagyasztotta az ügyfelek pénzkivételi lehetőségét.

Mashinsky 2024. december 3-án vallotta magát bűnösnek két vádpontban, hónapokkal azután, hogy 2023 júliusában vádat emeltek ellene hét vádpontban. Többek között értékpapírcsalás, utalási csalás és összeesküvés miatt. A vádalku részeként Mashinsky elfogadta az akár 30 évig terjedő büntetési tételt. Plusz lemondott arról a jogáról, hogy fellebbezzen az ezen értékhatár alatti büntetés ellen. A decemberi meghallgatás során Mashinsky elismerte, hogy a Celsius ügyfeleit megtévesztette a túlzó hozamok bemutatásával és a platform pénzügyi helyzetének túlértékelésével. Azt is elismerte, hogy szerepet játszott a CEL piaci értékének manipulálásában.

Ugyanebben az ügyben Roni Cohen-Pavon, a Celsius korábbi pénzügyi igazgatója 2023 szeptemberében bűnösnek vallotta magát. És beleegyezett, hogy együttműködik az ügyészekkel, részleteket szolgáltatva a csődbe ment cég belső műveleteiről.

Mashinsky az egész kriptopiaci bizalomban komoly károkat okozott

Mashinsky ügyvédei többször kérték az ítélethirdetés elhalasztását. Hivatkozva az ügy összetettségére, a vádiratban foglalt anyagok mennyiségére, beleértve a több mint 170 áldozati hatástanulmányt, valamint a Celsius folyamatban lévő csődeljárásával kapcsolatos jogi kötelezettségeire. Az újabb halasztási kérelem ellenére azonban Koeltl bíró a tervezett időpontban lefolytatta a tárgyalást. Az ítélethozatal előtt az ügyészek azzal érveltek, hogy Mashinsky magatartása a közbizalom szándékos kihasználására irányult. És hozzájárult a kriptopiacba vetett szélesebb körű bizalom eróziójához.

Azt mondták, hogy a hosszú börtönbüntetésre azért van szükség, hogy tükrözze a bűncselekmény súlyosságát és elrettentsen a hasonló visszaéléstől. Ezzel végetért a Celsius ügye, amely a kriptohitelező cégek összeomlásai közül a legnagyobbnak számít. Emlékezhetünk rá, a Celsius kétszámjegyű hozamokat ígért, csak ezt nem tudta tartani a tokenek árának csökkenése és a kiutalási kérelmek növekedése miatt. A cég összeomlása vezetett ahhoz, hogy a kriptohitelezési gyakorlatok körül is komoly szabályozási vizsgálatok indultak. Bár ez az ügy lezárult, Mashinsky számára még nincs vége, további polgári perek várnak rá a csődhöz kapcsolódóan.